Válka na Ukrajině ukázala, že kryptoměny nejsou žádným zajištěním proti akciím

3.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Snížení cen kryptoměn téměř na polovinu v posledních týdnech, což zároveň odráží výprodeje na globálních akciových trzích, naznačuje, že digitální mince nemusí být v době ekonomické nejistoty zrovna spolehlivým aktivem.

Rusko-ukrajinská válka a krok americké centrální banky omezit měnovou podporu donutili investory přejít od rizikových aktiv, jako jsou akcie, k bezpečnějším alternativám. Zdá se, že kryptoměny, které jsou jinak považovány za bezpečnou sázku proti inflaci, nespadají do kategorie „bezpečné“.

Také nestabilita cen stablecoinu TerraUSD (UST) minulý týden zhoršila nedávný výprodej. 12. května ceny Tetheru, největšího stablecoinu na světě, také krátce klesly pod 1 dolar na 95 centů.

„Globální ekonomický kolaps a fiasko UST kvůli neočekávané neznalosti důvěryhodných lidí v kryptoprostoru je primární příčinou hromadného výprodeje kryptoměn,“

Řekl Om Malviya, prezident kryptoplatformy Tezos India.

Silná korelace s akciemi

Globální akciový trh vedl především strach z inflace. Ceny v USA rostou nejvyšším tempem od roku 1981.

Federální rezervní systém slíbil přísnější politiku. The Economist Intelligence Unit očekává sedm zvýšení sazeb v roce 2022, čímž se úrokové sazby amerických úvěrů do začátku roku 2023 zvýší na 2,9 %. 4. května Fed zvýšil úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1 %, což je největší zvýšení od roku 2000.

Pokud to bude pokračovat, akcie se stanou pro investory neatraktivní. Index S&P 500 již za poslední měsíc ztratil téměř 10 % a zaznamenal nové minimum pro rok 2022. Pokles kryptoměn je však ještě závažnější než ten na akciových trzích – ceny bitcoinů v minulosti klesly o 26 %.

Hlavním důvodem je to, že investoři nyní zacházejí s kryptoměnami jako s další spekulativní investicí, tvrdí Kanika Agarrwal, spoluzakladatelka indické společnosti Upside AI, která poskytuje služby v oblasti správy portfolia. Tento pokles podle ní odrážel zejména technologické akcie.

„Naznačuje to, že kryptotrhy dosahují zralosti – stejně jako ostatní trhy, i krypto má medvědí a býčí run a v současnosti procházíme medvědí fází,“

Řekl Nischal Shetty, spoluzakladatel WazirX, kryptoměnové burzy.

Shetty také věří, že je to dobrá nákupní příležitost pro investory. Někteří si však myslí opak.

„Pokles vždy přinášel kryptoinvestorům nové možnosti. Ale tentokrát to musí vydržet, ať se děje, co se děje, dokud se nebude vidět přínos“

Řekl Forbes Dileep Seinberg, zakladatel a generální ředitel krypto a fintech společnosti MuffinPay.

Závěr

Bitcoin aktuálně bojuje na ceně 30 600 USD, což je o 3 % více než před 24 h a docela daleko od nedávného minima na hodnotě 26 700 USD. Nicméně situace ve světě kryptoměnám ani akciím moc nepřeje, těžko však předpovídat jak budou trhy vypadat např. za rok. Krypto nám již několikrát ukázalo, že dokáže překvapit. Negativně i pozitivně.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojqz.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lhts
Hodnocení článku :
     

Opravdu? Znám investory, kteří jsou desítky tisíc Euro v minusu na akciích. A to jeli strategii buy the dip. A naopak – v cryptu jsou v BTC hodnotě v plusu. P.S. Pozor na slovo žádný

Poslední editace 1 rok před přes Lhts
Kenny

Mit dojem, ze je BTC vsespasnej, je samozrejme hloupost. Kdo se srovnal s jeho volatilitou tak nema problem. Rozhodne budu mit radeji sve investice v BTC, nez-li v akciich.

spot_img