FED si přihřál svou CBDC polévku v žáru probíhající katastrofy stablecoinu terraUSD (UST)

5
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Americká centrální banka (FED) vytáhla těžké zbraně proti soukromým stablecoinům během propadu UST. Vyzdvihuje CBDC.

FED pushuje digitální měnu CB

V rozsáhlé zprávě pojednávající o finanční stabilitě v mnoha ekonomických sektorech Fed identifikuje rizika spojená s takzvanými stablecoiny. Jedná se o kryptoměny, které jsou nejčastěji navázané na hodnotu amerického dolaru, ale také na eura a další měny, či třeba i zlato.

Stablecoiny navázané na USD jsou obvykle také dolarem podloženy. Jiná situace je však u algoritmických stablecoinů, jakým je UST, který k dolarové fixaci používá jiné prostředky, jako jsou rezervy v BTC či algoritmickou provázanost s kryptoměnou LUNA. Projekt si již několik dní prochází peprnou chvílí poté, co UST výrazně oslabil oproti USD.

Aktuálně je na hodnotě něco přes 0,8 USD a během včerejška dokonce klesl pod 0,7 dolaru. Podle některých zpráv by mělo dokonce jít o cílený útok napříč burzami doprovázený kampaní na Twitteru.

Obvykle pomalý a těžkopádný úřední mechanismus Fedu překvapil, když dokázal velmi rychle kopnout do odvětví stablecoinů včetně stress-testem procházejícího UST.

„Strukturální zranitelnosti přetrvávají ve fondech peněžního trhu a některých dalších podílových fondech a rychle rostoucí sektor stablecoinů je náchylný k runům,” uvádí.

CBDC je řešení?

Zatímco se Luna Foundation Guard (LFG), nezisková organizace postavená na podporu ekosystému Terra, pokouší pomocí 1,5mld. USD kapitálu navrátit svému stablecoinu fixaci na dolary, Fed uvádí:

„Stablecoiny se obvykle snaží být směnitelné za dolary, ale jsou kryty aktivy, která mohou ztratit hodnotu nebo se stát nelikvidní během stresu; proto čelí rizikům vykoupení [redemption risks]…

Tato zranitelnost může být umocněna nedostatkem transparentnosti ohledně rizikovosti a likvidity aktiv krytých stablecoiny.

Rostoucí používání stablecoinů ke splnění požadavků na marži pro pákové obchodování s jinými kryptoměnami může navíc zesílit volatilitu poptávky po stablecoinech a zvýšit rizika vykoupení.”

Zpráva Federálního rezervního systému dále hovoří o úloze, kterou by digitální měna centrální banky (CBDC) mohla hrát při řešení vyzdvihnutých problémů se stablecoiny.

„CBDC má potenciál podporovat finanční stabilitu. V rychle se digitalizující ekonomice by šíření nových typů digitálních peněz, včetně stablecoinů, mohlo představovat rizika jak pro jednotlivé uživatele, tak pro finanční systém jako celek.

CBDC by mohlo poskytnout veřejnosti široký přístup k digitálním penězům, který je bez úvěrového rizika a rizika likvidity.”

Závěr

FED si našel chvíli, aby během probíhajících vážných problémů stablecoinu UST vydal rozsáhlou zprávu, která tyto problémy v zásadě cituje. Jako bonus pak americká CB de facto potvrdila, že přinejmenším částečně chce vydat svou digitální měnu centrální banky (CBDC).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jose
Hodnocení článku :
     

Americký FED tě pád asi vyvolal, když tak rychle reagovali tím vyjádřením.

spot_img