28. 7. 2023 Přehled trhu – Past na akciové býky, co naznačuje Fed? Bitcoin s náznakem poklesu

4.9
(19)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Ve středu zasedala americká centrální banka Fed, která zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Stejné zvýšení včera udělala Evropská centrální banka. Pro trh zaznělo několik negativních zpráv. Akciový index S&P 500 formuje potenciální lokální vrchol. Bitcoin nadále kolem 29 000 USD s náznakem dalšího poklesu.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží těsně nad hladinou 29 000 USD. To znamená nutné vyčkávání na trend i pro altcoiny. Druhá největší kryptoměna ethereum obdobně klesá a formuje spíše korekční stranovou strukturu. Většina altcoinů si připisuje spíše negativní pohyby a ztrácí jednotky procent.

Makro kalendář a zprávy trhu:

V tomto týdnu postupně získáváme nejdůležitější a nejočekávanější informace a data z trhu. Nejzajímavější je navýšení úrokových sazeb americkou i Evropskou centrální bankou o 0,25 bazických bodů. Fed ji navýšil do zóny 5,25-5,5 a ECB na 4,25 procentních bodů.

V rámci americké ekonomiky přichází data o dalším meziměsíčním poklesu prodejů domů. Mimo to spotřebitel lehce zvýšil své objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Pracovní trh je v Americe nadále stabilní. Počet žádostí se (zatím) nijak výrazně nezvyšuje.

V Evropě nadále klesá sentiment spotřebitelů (obzvláště v Německu). Dnes nás čeká ještě několik podstatných údajů z Evropy včetně německé inflace a růstu HDP. Z Ameriky se ještě objeví cenové indexy PCE s náznakem vývoje inflace. Objevují se náznaky, že inflace by mohla z aktuálním nárůstem cen ropy a energií začít stagnovat nebo až lehce růst. To by pro akciové trhy nebyla vůbec dobrá zpráva.

Zasedání americké centrální banky Fed přineslo v projevu šéfa Jerome Powella několik klíčových informací, které teď trh a investoři musí zpracovat a uvědomit si následky:

  • Fed vidí dosažení cílové inflace kolem 2% až v roce 2025
  • V roce 2023 neočekávají snížení úrokových sazeb
  • Zatím neproběhlo rozhodnutí o zvýšení sazeb v září, rozhodnutí je závislé na datech
  • Fed musí zahrnout do rozhodnutí možné opoždění následků utažení měnové politiky
  • Pravděpodobně dobíhají efekty aktuálních úrokových sazeb a ještě je nevidíme
  • Stabilní pracovní trh je v této situaci požehnáním pro Fed
  • Fed už nepředpokládá recesi, přiklání se k “soft-landingu”

Poslední dobou si tady občas ukazujeme makro ekonomický indikátor LEI (vedoucí ekonomický indikátor). Díky zahrnutí deseti oblastí ekonomiky je to jeden z nejkomplexnějších ukazatelů v současné situaci.

V červenci to byl patnáctý měsíc v řadě, kdy indikátor silně klesá a naznačuje recesi od třetího kvartálu 2023. Jak můžeme vidět téměř všechny složky jsou v negativním teritoriu. Lehce pozitivní je jenom (spekulativní) vývoj akciového indexu S&P 500, Stavební povolenky a zvyšující se průměrná týdenní pracovní doba v Americe. Náznakem pro recesi jsou hlavně rostoucí ceny a utažená měnová politika. Bude zajímavé sledovat jestli má tento indikátor opodstatnění, nebo Fed skutečné zvládne “lehké přistání” ekonomiky.

V rámci probíhající výsledkové sezóny se mnoho investorů dívá hlavně na jednotlivé velké (technologické) společnosti, které poslední týdny táhnou trh nahoru. Na druhé straně existují statistiky mapující všechny společnosti indexu S&P 500. Vypadá to, že tuto výsledkovou sezónu zatím narůstá počet společnosti, které nepřekonali odhady svých obratů a zisků. Počet těch, které to nezvládli (žlutá linie) začíná převyšovat počet těch, které překonali odhady u obou metrik (modrá). Je trh přehnaně optimistický?

Akciový index S&P 500 nachází lokální vrchol?

Akciový index S&P 500 si začíná uvědomovat, že část retailových investorů trhy až moc nahoru a část jich vybírá zisky. Na týdenním grafu se nám formuje krásná červená zamítavá svíčka. Potvrzuje ji formování divergence na denním a týdenním grafu u indikátorů RSI a MACD. Akciový index včera z přibližné 4600 bodů vyklesal na 4525 bodů. V případě, že takto dnes večer zavřeme týdenní svíčku, bude to z pohledu technické analýzy zamítnutí u rezistence a náznak pro další pokles.

Toto zamítnutí nastává pod projektovanou horní linii růstového kanálu (oranžová). Tento kanál nadále označuji jako korekční růst s ohledem na přehnaný a neopodstatněný sentiment trhu. Domnívám se, že pokud budou úrokové sazby nadále vysoko a možná ještě více růst, bude pokračovat počet bankrotů společností a problému pro spotřebitele. Nárůst bankrotů a zvyšující se úroky na kreditních kartách jsme si popsali v nedávnem přehledu.

Pro akciový index je teď nutné sledovat žluté hladiny, kde jsou nevyplněné zóny na futures grafu. Statisticky by se měli vyplnit pokud chceme uvažovat o dalším růstu. Znamenalo by to pokles až na 3960 bodů (- 13%). Tam se shodou okolností nachází supportní hladiny a dostane se tam i klouzavý průměr EMA 200 1W.

Bitcoin nadále kolem 29 000 USD s náznakem pro pokles:

Bitcoin se poslední dny drží kolem hladiny 29 200 USD a formuje spíše vlny naznačující další pokles. Indikátory RSI a MACD mají na denním i týdenním grafu jednoznačnou divergenci co je negativní náznak dalšího vývoje. U Bitcoinu bych proto zvýšil svoji pravděpodobnosti pro návrat do zóny klouzavých průměru EMA 55 a EMA 200 1W (26 500 – 25 500 USD). V této zóně se bude rozhodovat o všem. Pokud Bitcoin poklesne z nějakého důvodu až pod 24 250 USD, tak bych se obával hlubšího poklesu a stálo by zato si počkat na lepší ceny i v případě pravidelných DCA nákupů.

Pro tradery a krátkodobé investory sledujte pro možný vstup hlavně zónu kolem 26 000 USD. Do té doby nemá i z důvodu problémů a nadhodnocení akciových trhů vstupovat do pozic.

Ethereum jako druhý největší kryptoměna naznačuje podobný váhavý sentiment investorů. U něj technická analýza naznačuje pokles k hladině 1600 USD, kde se nachází klouzavý průměr EMA 200 1W.

Napadá mě úvaha o označení stranového vývoje posledního roku jako konsolidace výprodeje minulého roku. Pokud by toto označení vln (abc) bylo správné, mohla by následovat další výprodejová vlna dolů (o dalších -80%). To by na kryptoměnovém trhu musel nastat další silný medvědí trh a Bitcoin poklesnout pod 20 000 USD. Uvidíme, takové příležitosti by určitě byly zajímavé pro nákupy. Růstová varianta k nejbližší rezistenci o +60% není až tak lákavá, abych podstoupil toto riziko (bez stop-lossu).

Závěrem:

Makro ekonomické zprávy ze světa naznačují, že možná nejsme z nejhoršího venku i když americká centrální banka už neprojektuje recesi. Aktuálně jsou opce proti propadu akciového trhu na úrovni cen z roku 2008. Všichni zřejmě víme, že následně potom přišla recese a nemovitostní krize. Nebudu tu spekulovat co by mohl být další spouštěč krize, je však na místě to brát jako další náznak sentimentu spekulujícího trhu a být opatrný. Instrukce, které hladiny hlídat máte v grafech. V této situaci je lepší se zaměřit na jednotlivé akcie než na celý akciový index.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img