24. 7. 2023 Přehled trhu pro S&P 500 a Bitcoin – Nejvýznamnější týden výsledkové sezóny a nárůst krachujících společností

4.4
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další altcoiny. Probíhá další týden výsledků pro společnosti z indexu S&P 500. Po pozitivním překvapení od velkých bank se přesouváme k méně pozitivním zprávám od velkých technologických společností. Akciový index S&P 500 lehce klesá. Bitcoin je nadále stabilní kolem 30 000 USD. Zlato a stříbro se dostávají nad rezistenci a pokouší se o další růst.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží lehce pod hladinou 30 000 USD, čímž drží altcoiny na vážkách, kam se vyvine trend. Některé občas vystřelí o pár desítek procent za den. Celkově však lehce klesají.

Makro kalendář minulého týdne:

V druhé polovině týdne byla nejvýznamnější události inflace z eurozóny, ta klesá dle očekávání z 6,1 na 5,5 procentních bodů. Trend teď napovídá další pokles inflace, bude však aktuální úroková sazba dostačující? Odhady poukazují na dalších několik zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Z Ameriky zaznamenáváme klesající prodeje domů i pokles žádostí o podporu v nezaměstnání. V tomto nastavení trhu je to pozitivní pro ekonomiku, avšak negativní pro akciový trh. Z Británie reportují další poklesy maloobchodních prodejů a další zhoršování makroekonomického stavu.

Makro kalendář pro další týden

Tento týden nás čeká zveřejnění indexů PMI z Evropy, Ameriky a Británie. Zároveň bude bude výjimečný dalším zasedáním americké centrální banky Fed ve středu. Během zasedání centrální banky se bude rozhodovat o zvýšení úrokové sazby. Zatím to vypadá na navýšení o 25 bazických bodů na 5,5 procentuálních bodů. Obdobný krok můžeme čekat ve čtvrtek v rámci zasedání Evropské centrální banky. Ta by měla zvýšit úrokové sazby na 4,25 procentních bodů.

Další zajímavé budou v pátek zveřejněné PCE cenové indexy z Ameriky a spotřebitelský sentiment.

Nejzajímavější týden výsledkové sezóny:

V tomto týdnu to bude divoká kombinace výsledků snad ze všech sektorů celého indexu S&P 500. Objeví se tam největší technologické akcie (Microsoft, Alphabet), fintech, telekomunikace, (bio)medicínské a další společnosti. Každý den bude nabitý informacemi pro investory. Očekávám zvýšenou volatilitu na trhu a jednotlivých akciích.

Dolarový index na supportu a problémy z Ameriky:

Dolarový index podle technické analýzy našel supportní hladinu kolem 99,5 bodů. Nachází se tam klouzavý průměr na týdenním grafu EMA 200 1W. Očekával bych, že se můžeme odrazit nahoru, nebo tam dost dlouhou dobu pobudeme. Indikátor MACD silně konverguje na týdenním grafu, což je pozitivní pro růst.

Americká ekonomika zdá se být velmi odolnou na aktuální tempo zvyšování úrokových sazeb a utahování kreditních podmínek. Nadále se utahují možnosti dostat se k levnému kapitálu pro společnosti i jednotlivce. To se postupně začíná propisovat do hospodaření společností, mnohé s tímto ekonomickým vývojem neuvažovali v rámci své strategie. Tím pádem můžeme vidět postupný nárůst podaných žádostí o bankrot. Dostáváme se na úroveň z března 2020 (Covid) a lehce nad tím je období nemovitostní krize 2008-2009.
V minulém týdnu jsme si popsali zhoršení úvěrových standardů od bank a výrazný nárůst úroků na kreditních kartách. Očekával bych, že malý spotřebitel už bude mít podobné problémy.

Akciový index S&P 500 možná našel svůj lokální vrchol

Akciový index S&P 500 minulý týden dosáhnul očekávanou cenovou hladinu 4567 bodů. Tím se znovu dotknul vrchní linie rostoucího kanálu (oranžová) a pravděpodobně dokončil vlnu (c), která má korektivní charakter. Tzn. pokud je můj předpoklad správný, dokončili jsme korekční růst po minulo ročním propadu trhu.

Teď se nabízí dvě varianty vývoje. Oba zahrnují pokles trhu přibližně na 4 220 bodů jako minimum, kde se bude rozhodovat o dalším trendu (spodní oranžová linie kanálu). Pokud následně prolomíme klouzavý průměr EMA 200 1D, je možný další pokles. Tím pádem bychom mohli vyplnit všechny otevřené gapy na futures grafu až po hladinu 3 960 bodů. K takovému poklesu už máme náznaky divergencí u indikátoru RSI a MACD na denním i týdenním grafu.

a) Růstová varianta (zelená) v případě udržení hladiny 4 220 bodů. Je pozitivní pro celkový trh a znamenala by zvládnutí situace americkou centrální bankou Fed. (Soft / No Landing, bez recese).

b) Poklesová varianta (červená) v případě, že se objeví v ekonomice další problémy jako výraznější zvedání úrokové sazby, větší nárůst bankrotujících společností nebo problém v bankovním / nemovitostním sektoru. Poklesem pod 3 960 bodů by si index koledoval o druhé otestování předchozího dna až kolem 3 500 bodů (možná níže).

Bitcoin lehce pod 30 000 USD

Bitcoin nachází silný prodejní tlak na cenové hladině 30 – 31 500 USD a dnes ráno klesá lehce pod tuto zónu na 29 700 USD. Altcoiny na to reagují celo tržním poklesem v jednotkách procent.

Indikátor RSI naznačuje další pokles. Tím pádem bychom mohli už rovnou zahájit další výprodejní pohyb zpátky k nejbližší supportní hladině kolem 26 500 – 25 500 USD. Tam se nachází i klouzavé průměry EMA 55 a 200 na týdenním grafu.

Nadále nám platí 3 varianty vývoje, průběžně se mění jenom jejich pravděpodobnost:

  1. Pro dlouhodobé investory lze aplikovat pravidelné nákupy formou DCA. V lepším případě Bitcoin zabojuje a povyroste do zóny 34 -37 000 USD, kde by mohl najít finální rezistenci pro tento růst před větší korekci.
  2. Neutrální varianta je rovnou pokles do zóny klouzavých průměrů EMA 200 1W. Kolem 26 500 – 25 500 USD je solidní support. Tam budu uvažovat o vstupu do dlouhé pozice (stop-loss je 24 250 USD).
  3. Negativní medvědí varianta vývoje je rovnou strmý pokles až pod 24 250 USD, čím bych se z trhu stáhnul a vyčkával náznaky o otáčení trendu na denním grafu (konvergence indikátoru RSI) poblíž některé silnější supportní hladiny.

Závěrem:

Velmi důležité bude, jaké zprávy přinese tento týden americká centrální banka Fed. Druhotně budou záležet výsledky jednotlivých sektorů akciového indexu S&P 500. Myslím, že tento týden se nudit nebudeme. Mnoho společností se zřejmě dostane pod prodejní tlak.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img