19. 7. 2023 Přehled trhu – Zhoršující se úvěrové podmínky jako největší problém pro americkou ekonomiku?

4.8
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin včera vyklesal na 29 500 USD a táhne dolů altcoiny. Velké americké akciové indexy včetně S&P 500 si připisuji další významné zisky. Je to začátek nového býčího trhu, nebo se dostáváme do další spekulativní bubliny?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin včera vyklesal na 29 500 USD, čímž stáhnul dolů značnou část kryptoměn. Dnes ráno se vrací znovu na 30 000 USD. Čím delší dobu Bitcoin v této stranové struktuře mezi 30 – 32 000 USD zůstane, tím víc to bude vypadat jako distribuce. Mohlo by jít o odprodej velkého množství bitcoinových mincí, které na burzy zaslali těžaři za poslední období?

Makro kalendář a zprávy trhu:

Začátkem týdne získáváme zatím spíše neutrální makro ekonomické zprávy trhu, které podporují růst akciových indexů všude ve světě. Bitcoin však tento sentiment nereflektuje až tak pozitivně. V pondělí se objevila pozitivní data pro newyorský výrobní index, který roste meziměsíčně klesá výrazné méně než se očekávalo. V pondělí jsme si v přehledu trhu rozebrali roční graf pro ISM PMI výrobní index, který však dlouhodobě značně klesá. Změní se jeho trend?

Včera byly oznámené maloobchodní prodeje v Americe, které meziměsíčně i meziročně klesají. Nejvýraznější trend má průmyslová produkce, která meziročně i meziměsíčně klesá. Za červen 2023 je to první propad do negativní zóny od února 2021 (květnová hodnota byla na nule). Pro investory, kteří si myslí, že americká ekonomika už nemá žádné problémy to může být nemilé zjištění a není jediné.

Dnes ráno získáváme údaje o britské inflaci, která lehce klesá na hodnotu 7,9 procentních bodů (z 8,3). Klesá i jádrová inflace, od cílového stavu jsou však velmi daleko. Očekával bych další zvedání úrokových sazeb. Dnes nás čeká ještě oznámení celkové meziroční inflace z eurozóny. Odpoledne přijde oznámení o úroku pro třicetileté hypotéky v Americe (aktuálně 7,07%).

Druhá polovina týdne bude o něco klidnější, zajímavé však budou ekonomické výsledky amerických společností za druhý kvartál.

Utahování úvěrových standardů jako možný problém?

Americká ekonomika zdaleka nemá vyhráno před krizí nebo tvrdým přistáním, jak si velká část trhu myslí. Jeden z důvodů proč možná zpomaluje výroba a průmysl je propisování se vyšších úrokových sazeb a utahování bankovních standardů na bankovních půjčkách pro spotřebitele.

Procentuální poměr bank, které reportují vyšší poptávku po půjčkách a výhodnější standardy pro velké a střední společnosti klesá. Nacházíme se těsně nad oblasti, ve které se v Americe projevily poslední tři recese. Pokud se do ní propadneme, bude to tentokrát stejné? Pokud si to vykládám správně, nárůst úrokové sazby postupně nutí americké společnosti zpomalit nebo až zastavit svoje investice do rozvoje.

Problém nastává zároveň u retailových spotřebitelů (převážně) s nižším příjmem. Ti nadále utrácí v inflačním období a nemají správné finanční návyky a výraznější úspory. Značnou část výdajů financují kreditní kartou. Úroky na kreditních kartách rostou výrazným tempem. Průměrný úrok v druhém kvartálu se dostává na 20,68%. V prvním kvartálu 2023 to bylo 20,09% a předtím v Q4 2022 “jenom” 19,07%. Tyto úroky jsou na nejvyšších hodnotách, za období, kdy je Fed začal sledovat (1994).

Na této situaci nejvíce vydělávají velké banky. Ty shodou okolností reportují výsledky za druhý kvartál nad očekávání. Pro lepší představu, na kreditní kartě s dluhem 7 500 USD a 20% úrokem zaplatí spotřebitel ve finále úrok 8 254 USD (za období 106 měsíců). Takto vysoké úroky jsou nerozumné až likvidační pro spotřebitele. Zároveň výborný byznys pro banky. Pro některé zákazníky se špatným kreditním skóre se úrok může dostat ještě výše.

V kombinaci s rychle rostoucím úrokem na hypotékách (7,07%) a ročním navýšením platu jenom lehce překonávajícím inflaci dříve nebo později spotřebitelům začnou ubývat peníze z úspor. Nebo se dostanou do neschopnosti splácet. To poukázal nedávny stress test bankovního systému. Každopádně největší problém to bude zřejmě pro malé regionální banky.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 včera nadále rostl až na 4 555 bodů. Takový růst jsme si předikovali v pondělním přehledu trhu s očekáváním až po hladinu 4 571 bodů. Tam se nachází další rezistenční hladina. Tento týden index táhnou nahoru zatím pozitivní výsledky velkých amerických bank. Otázkou však zůstává, jestli to bude pokračovat i po výsledcích těch menších. Očekávám, že na těchto hladinách už konečně najdeme prodejní tlak a vybírání zisků. Index dosáhne na horní linii růstového kanálu (oranžové linie). Čím se vyplní extenze vln (a) ku vlně (c) v poměru lehce nad 1:1.

Z této hladiny se nabízí 2 varianty vývoje:
1) Lehký pokles a vyplnění gapů na futures grafu až po hladinu 3 960 bodů (pokles o -7 až -10%). Následné pokračování růstu s předpokladem, že Fed zvládne situaci a recese nenastane.

2) Negativní vývoj z této úrovně by mohl způsobit pokles celého indexu na čele s nejvíce rostoucími akciemi, které táhli AI boom. To by mohlo pro index znamenat pokles až o -25 % z aktuální cenové hladiny. K tomu by se však musel vyplnit negativní scénář recese někde na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu roku 2023.

Důvodu pro oba scénáře se najde dostatek, zvažte potenciální riziko u obou. V aktuální situaci mi nedává smysl nakupovat celý index. Pokud někdo chce vstupovat do trhu, smysl dává spíše vybírat konkrétní firmy nebo indexy sektorů, které jsou stále vyklesané. Určité ne nejvíce rostoucí firmy z oblasti umělé inteligence na historických maximech a neospraveditelném ohodnocení z pohledu poměru P/E.

Bitcoin v distribuční zóně?

Bitcoin se znovu vrací na cenovou hladinu 30 000 USD. Většina altcoinů si připisuje pohyby v jednotkách procent, avšak nikam se příliš nehnou a vyčkávají na Bitcoin.

Podle samotné price action se nic nemění, nadále musíme sledovat omýlené hladiny 24 250 USD zespoda a 34-37 000 USD seshora. Rozdíl je v zhoršujícím se sentimentu na základě indikátorů RSI a MACD, které začínají klesat na denním grafu. Vytvářejí tak nepříznivé divergence.

Nadále se nabízí 3 přístupy, které v této situaci využít:

  1. Pro dlouhodobé investory přesvědčené pro růst Bitcoinu je nejlepší metoda pravidelných nákupů DCAV nejlepším případě Bitcoin prorazí do rezistenční zóny 34 – 37 000 USD, předvede lehkou korekci růstu a a bude pokračovat nahoru, čím potvrdí Býčí trh. Pokud těžaři nebo jiné velryby vysypou svoje Bitcoiny do trhu, je nutné sledovat hladinu 24 250 pod kterou Bitcoin nesmí spropadnout (v tom případě by nás čekala hlubší korekce).
  2. Neutrální varianta je korekce z aktuální rezistenční zóny zpátky ke klouzavým průměrům EMA 200 a EMA 55 1W (pŕibližně 26 400 – 25 500 USD). V této zóně bych uvažoval o vstupu do dlouhé pozice. I tady je nutné sledovat invalidační hladinu 24 250 USD (stop-loss).
  3. Negativní medvědí varianta uvažuje s případným proražením pod 24 250 USD. Tam by šlo spekulovat na další hlubší pokles a potenciálně otevřít krátkou pozici (pro zkušenější tradery). Pro méně zkušené to bude zóna, kde můžeme akumulovat další dlouhou pozici.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img