17. 7. 2023 Přehled trhu – Kam až může růst index S&P 500, Bitcoin znovu na 30 000 USD

4.6
(14)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a altcoiny. Podíváme se co je na finančních trzích nového a co můžeme tento týden očekávat. Akciový index S&P 500 se vyhoupnul v pátek lehce nad hladinu 4500 bodů, zatímco Bitcoin našel další zamítnutí růstu a vrátil se na cenovou hladinu 30 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin našel koncem minulého týdne další zamítnutí růstu těsně kolem cenové hladiny 32 000 USD. Vrací se na úroveň 30 000 USD, čímž značně klesají i altcoiny, které měly častokrát v rámci minulého týdne zisky až kolem +100 % (třeba Ripple, který vyhrál soudní spor s americkou SEC).

Makro kalendář pro tento týden a výsledková sezóna:

Pro tento týden nás čeká hned několik zajímavých makro dat z Americky, Británie a eurozóny. Nejvíce zastoupené budou maloobchodní prodeje, indexy průmyslové produkce a žádosti o podporu v nezaměstnanosti z Ameriky. Z Británie bude zveřejněný vývoj inflace, kde se výhled jen velmi lehce zlepšuje. I tak zůstává tamní celková i jádrová inflace velmi vysoká. Britská ekonomika nadále zápasí s recesí, co se negativně propisuje i do lokálních akciových fondů a nemovitostí.

Minulý týden začala výsledková sezóna pro druhý kvartál roku 2023, převážně pozitivním překvapením v podání výsledků několika amerických bank, jako JPMorgan, Citi, Wells Fargo nebo společnosti Blackrock.

Tento týden bude úplně narvaný společnostmi z výrobního/technologického sektoru a fintech sektoru. Už kolem pátku, bychom mohli mít lepší přehled v jakém stavu je aktuálně americký spotřebitel.

Dolarový index a Americká inflace

Minulý týden byla zveřejněná americká inflace za červen, která skokově meziročně klesá ze 4 na 3 procentní body. Je to nejnižší hodnota inflace od března 2021. Jádrová inflace (Core CPI, nezahrnující jídlo a energie) klesá na 4,9 procentních bodů.

V meziročním srovnání s červnem minulého roku, klesají téměř všechny jednotlivé složky inflace až na výdaje za bydlení, které rostou (shelter) a jídlo mimo domov na stejné úrovni (food away from home). Největší pokles inflace je vidět díky klesajícím cenám energií a použitých automobilů. Složka shelter je nejvíce opožděná část inflace.

Na první pohled to vypadá jako jednoznačný signál, že je americká ekonomika z nejhoršího ven. Jenže americký výrobní index ISM PMI dále klesá na hladiny, kde historicky nastávali recese. Pro výjimku, kdy se to nestalo se musíme podívat až do roku 1995-1996 (šedé zóny na grafu jsou recese). S náznakem dalšího zvyšování úrokové sazby americkou centrální bankou Fed do konce roku, by se to mohlo nadále zhoršovat a index klesat.

Na druhé straně v Americe se ve srovnání s Evropou (Německem) extrémně investuje do výstavby nových továren, meziročně nárůst investic představuje +76 %. Na rozdíl v Německu trend pro investice do výstavby jednoznačně klesá od roku 2019.

Akciový index S&P 500 překonal 4 500 bodů

Akciový index S&P 500 v pátek překonal cenovou hladinu 4 500 bodů a tím roste na horní hranici rezistenčního pásma. Zároveň na této úrovni dle mojí interpretace grafu už růst dosahuje extenzi vlny a:c (1:1). Na denním grafu už je vidět formování divergencí (a prvotních zamítnutí) u rezistence indikátoru RSI. Indikátor RSI i MACD jsou spíše neutrální až lehce negativní (překoupené pásmo).

Dle samotné technické analýzy to už vypadá, že zbývá maličký prostor pro růst a dosažení horní linie růstového kanálu kolem hladiny 4 570 bodů (horní oranžová linie). Tam by mohla být dle čtyřhodinového intra denního grafu dokončená vlna v z (c). To je samozřejmě interpretace grafu, která uvažuje s aktuálním přehnaným růstem jako korekční strukturou a dokončením v bodě (c). Následovat by měl propad trhu na předchozí low kolem 3 490 bodů (nebo nižší). Pro takový vývoj však s klesající inflaci postupně ubývají možné důvody. Jedním potenciálním důvodem je další předpokládané zvedání úrokových sazeb a zhoršení možnosti získat levný kapitál způsobí v ekonomice potíže spotřebitelům a společnostem.

Potenciální růstová varianta (zelená) uvažuje s poklesem a vyplněním všech otevřených gapů na futures grafu až po hladinu 3 960 bodů. Tam by se rozhodovalo o dalším osudu pro akciový index a vývoj ekonomiky.

V minulém přehledu trhu jsme se podívali na hodnocení indexu S&P 500 dle poměru P/E, které je značně zvýšené ve srovnání s historickým průměrem. Aktuálně se akciový index S&P 500 dostává do extrémně překoupené zóny s většinou trhu hladovou po dalším růstu a naskakujícím do rozjetého trendu. Index sentimentu trhu (Fear and Greed index) ukazuje 80 bodů, co vůbec není signál pro nákup, spíše naopak.

Bitcoin znovu klesá na 30 000 USD

Bitcoin se minulý týden pokusil vyrůst na hladinu 32 000 USD po tom, co společnost stojící za kryptoměnou Ripple vyhrála soud s americkou SEC. Následně přišlo rychlé vystřízlivění a zamítnutí růstu, čímž se Bitcoin znovu vrací do stranové konsolidační zóny a na supportní hladinu 30 000 USD. Na týdenním grafu BTC níže se postupně formují divergence indikátorů RSI a MACD. Je možné, aby Bitcoin klesl k nižšímu supportu už z této hladiny?

Podle denního grafu se nám za poslední období formují negativní divergence u indikátorů RSI i MACD. Stranový pohyb zatím vypadá jako distribuce.

Ptáte se, kdo by na aktuálních cenách přeci prodával Bitcoin? Za poslední měsíc se v průměru na burzy od těžařů dostalo rekordní množství Bitcoinu. Je na místě být opatrný. Na aktuálních cenách jsou těžaři Bitcoinu znovu profitabilní. Otázka tedy zní, kolik Bitcoinu se reálně rozdistribuuje? Nebo budou těžaři čekat na vyšší ceny a následně to vysypou do trhu?

Samozřejmě interpretace grafu je klíčová, avšak dle technické analýzy je možné nadále uvažovat s růstem až po 37 000 USD, kde se nachází další významná rezistence. Bitcoin se v podstatě nepohnul z místa a tedy nadále platí 3 možné varianty vývoje a 2 významné hladiny pro sledování.

  1. Pro dlouhodobé investory spekulující na růst Bitcoinu je nejlepší metoda pravidelných nákupů DCA. V nejlepším případě Bitcoin prorazí do rezistenční zóny 34 – 37 000 USD, lehce zkoriguje růst a prorazí nahoru čím potvrdí Býčí trh. Pokud to v tomto bodě těžaři nebo jiné velryby vysypou do trhu, bude nutné sledovat hladinu 24 250 pod kterou by Bitcoin neměl propadnout (v tom případě by nás čekala hlubší korekce).
  2. Neutrálnější varianta je korekce z aktuální rezistenční zóny zpátky ke klouzavým průměrům EMA 200 a EMA 55 1W (tzn. 26 400 – 25 500 USD). Táto zóna je nejzajímavější pro obchodníky uvažující o vstupu do dlouhé pozice. I tady platí invalidační hladina 24 250 USD, pod kterou by Bitcoin neměl padnout (stop-loss).
  3. Negativní medvědí varianta nastává v případě propadu pod 24 250 USD. Tam by šlo spekulovat na hlubší pokles a možná otevřít krátkou pozici (pro zkušenější tradery). Pro méně zkušené to bude zóna pro další akumulaci pozice.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img