28.2.2024 Přehled trhu – Bitcoin posiluje na 60 000 USD v doprovodu extrémní chamtivosti. Tvoří akcie vrchol?

5
(9)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin posiluje a dosahuje hladiny 60 000 USD. Kryptoměnové trhy zažívají obrovský zájem retailových investorů a mnohých nováčků. Na akciových trzích se možná formují nové historické vrcholy. Americký pracovní trh se přesouvá ke částečným úvazkům. Co nás čeká tento týden?

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin testoval hladinu 60 000 USD a většina investorů i spekulantů na kryptoměnovém trhu se dostává do stavu Euforie. Znovu vidím všude titulky jak není možné na kryptoměnách prodělat a spoustu reklamy na nově vznikající podvodné “shitcoiny”. Zároveň se objevuje spousta nováčků bez znalostí a zkušeností. Ti se zřejmě v tomto cyklu růstu popálí nejvíce. Samozřejmě část z nich na růstu vydělá, avšak každý růst musí někdo zaplatit. Altcoiny už znovu rostou denně o desítky procent, co víc bychom si mohli přát?

Makro kalendář a události týdne

Tento týden nás čeká několik klíčových události. Hlavní bude jednoznačně zveřejnění vývoje amerických cenových indexů PCE a core PCE ve čtvrtek. Mimo to zazní několik projevů zástupců americké centrální banky závěrem týdne. Vskutku zajímavý je očekávaný vývoj růstu meziměsíční inflace dle těchto indexů. Meziročně se předpokládá pokles ze 2,6 na 2,4 procent.

Z Evropy budou zajímavé zveřejněné data pro vývoj inflace v Německu ve čtvrtek jako předskokan inflace eurozóny v pátek. V eurozóně se očekává obdobně meziroční pokles inflace ze 2,8 na 2,5 procent. Výrazněji by měla klesnout i jádrová inflace.

Americký pracovní trh se otáčí k částečným úvazkům

Jak už zde bylo opakovaně avizováno, americký pracovní trh si prochází zásadní změnou. Plné pracovní úvazky začínají střídat částečné pracovní úvazky a kombinace několik menších úvazků. Zatímco dle historicky rekordně nízkých údajů o nezaměstnanosti můžeme mít dojem o silném pracovním trhu a spotřebiteli, realita může být jiná.

Růst částečných úvazku byl historicky reflektován obdobím, kdy se americké ekonomice nevedlo tak dobře a prošla si krizí (recesí). Je možné, že toto je další signál proč bychom měli být na pozoru? Jedním z dalších indikátorů, který naznačuje problémy nejen na pracovním trhu ale i problémy spotřebitelů je masivní propouštění v logistice v rámci spojených států. Objevují se desítky oznámení o propouštění, pozastavení činnosti nebo bankrotech společností v oblasti kamionové dopravy.

Americké akciové trhy zřejmě formují vrchol

Akciové trhy v Americe za poslední rok zažívají značný příliv likvidity. Avšak ze všech peněz přicházejících do trhu profituje převážně úzká skupina společností v technologickém sektoru. Pro zvýraznění jak absurdní je situace poslouží graf níže vlevo. Z celkové sumy 1,56 biliónu USD za poslední rok do akciového indexu Nasdaq 100 (100 největších amerických technologických akcií) přišlo až 95% celého objemu do čtyř největších společností (Nvidia, META, Microsoft a Amazon).

Když srovnáme vývoj akciového indexu S&P 500 s rovnoměrně vyváženým akciovým indexem Russell 2000, můžeme vidět značný nepoměr a odtržení od dlouhodobé korelace (2000 menších společností). Tím pádem nafukování technologické bubliny pokračuje). Nejvíce kapitálu se koncentruje do velkých gigantů, kteří táhnou trh nahoru. Bude to otázka času než začnou velcí investoři prodávat a alokovat peníze do atraktivněji oceněných společností?

Jedním z miláčků trhu byla ještě donedávna společnost Apple. Poslední týdny se však sentiment začíná otáčet. Za čtvrtý kvartál 2023 už prodával akcie i Warren Buffet (i když jenom 1% pozice, přesto jsou to vyšší jednotky miliard USD). Na týdenním grafu můžeme vidět formování značné divergence. V případě prolomení rostoucí linie je možný dlouhodobější pokles. Znamená to, že část velkých investorů začíná odprodávat zisky a alokovat peníze do levněji oceněných společností?

V případě vyplnění jednoho z nejhorších scénářů by se mohla společnost Apple vrátit k dlouhodobé růstové linii. To může znamenat pokles až kolem 61 procent ze současného ocenění! O něco pozitivnější je návrat zpátky na hladiny z konce roku 2022 kolem 125 USD za akcii (pokles o 31 procent ze současného ocenění).

Největší americký akciový index S&P 500 už lehce reflektuje tuto změnu sentimentu. Avšak dostáváme se do rovnovážné pozice. Podobný vývoj jako Apple mají i Alphabet (Google) a Amazon. Na druhé straně jsou nový miláčci trhu jako Nvidia, META, Microsoft. Peníze se přesouvají mezi těmito společnostmi a celkově se akciový index začíná pohybovat poblíž cenové hladiny 5100 bodů. Je možné, že formujeme vrchol?

Na týdenním grafu akciového indexu S&P 500 už vznikají jemné divergence indikátorů RSI a MACD. Pro naše potřeby analýzy je teď lepší dvoudenní graf níže. Ten se poslední rok pohybuje v růstovém kanálu (bílá plná linie). Poslední tři měsíce roste ještě strmějším tempem (bílá tečkovaná linie), čím formuje rostoucí klín (rising wedge). Tento pattern je statisticky velmi negativní medvědí signál. Netrpělivě proto vyčkávám, jestli dojde v nejbližších dnech k poklesu pod jeho spodní linii. Tím pádem by se výrazně zvýšila pravděpodobnost pro negativní scénář pro tento rok.

Tím pádem přichází do úvahy méně pravděpodobné pokračování rostoucího trendu na ještě vyšší maxima. Nebo negativní varianta, která se už nebude mnohým investorům tak moc líbit. Konkrétněji pokles pod spodní linii rostoucího klínu a návrat k nevyplněným gapům na grafu (bílé horizontální hladiny). Každopádně se od amerických technologických indexů držím dále a zvědavě sleduji co se bude dít.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Extrémní chamtivost a Bitcoin na 60 000 USD

Letos a za poslední rok je Bitcoin jedním z nejlépe rostoucích aktiv. Aktuálně se vrací do blízkosti historických maxim, čímž přitahuje více pozornosti u retailových investorů. A co víc, mnoho jich naskakuje do růstového trendu poprvé bez zkušeností až na těchto cenách s myšlenkou rychlého zhodnocení.

Na druhé straně jsou investoři a tradeři, kteří vyhledávají momentum a jdou s trendem. Je mnohem jednodušší emocionálně naskočit do rozjetého vlaku, kde už je určený trend. Avšak náročnější je určit, kdy se začíná trend brzdit nebo otáčet. Tím pádem se mnoho těchto čerstvých investorů (a spekulantů) opakovaně spálí.

Na dvoudenním grafu Bitcoinu výše máme zatím náznaky pro další lehké pokračování růstového trendu. Zformováním klesajícího trojúhelníku v průběhu minulého týdne se pravděpodobnost zvyšovala. Teď se domnívám, že formujeme poslední impulsní sub-vlnu z páté vlny nahoru. Následovat by měla korekce celého růstu. Otázkou za všechny peníze je, která rezistence bude lokálním vrcholem?

Pokud někdo uvažuje o vstupu do Bitcoinu až teď, měl by si hlídat (aktuálně nevýhodný poměr) mezi stop-lossem kolem 50 600 USD a rezistenčními hladinami. Nejbližší se nabízí kolem současných 57 000 USD, další až 60 400 USD.

Tam někde bych očekával značné vybírání zisků. Mnoho lidí spekuluje na růst ceny až po halving Bitcoinu (19.4.2024). Domnívám se, že mnoho investorů si rádo zafixuje alespoň část zisku ještě předtím.

Na současných cenách už je na místě být opatrnější. Jedním z řešení je postupný odprodej části pozice nebo trackující stoploss. Ovšem tohle platí pro tradery. Pro dlouhodobé investory ochotné si to odsedět, může být nejvýhodnější prostě HODL strategie navzdory vyšší volatilitě.

Zlato se vrací pod historický vrchol

Není tajemství, že vyhledávám spíše trhy které jsou v úvodní fázi před otočením trendu a získáním pozornosti. Poměr zájemců o dané aktivum je výrazně menší a nemusím soupeřit o výhodný nákup do pozice. To úplně neplatí pro vývoj na zlatu, avšak sentiment je takový, že v naších končinách o něm teď nikdo nechce ani slyšet nebo se mu vyhýbá. V Asii je trend úplně jiný. Z Číny se objevují zprávy o zvýšené poptávce po zlatě. S ohledem na problémy na jejích nemovitostním trhu dokonce mnoho lidí prodává svojí nemovitost a nakupují raději značné množství zlata.

Na burze v Šanghaji se zlato prodává se značnou přirážkou kolem dvou až tří procent. Čínsky trh vysává likviditu fyzického zlata z burzy COMEX. Další značný fundament pro cenu zlata je zájem centrálních bank, který pokračuje i letos po rekordních letech 2022 a 2023.

Na grafu zlata můžeme vidět po krátkém zaváhání posledních dvou týdnů díky čínskému novému roku návrat ke hladině 2040 USD za unci. Nachází se už jenom dvě procenta pod historickou rezistenční hladinou kolem 2075 dolarů. Zároveň formace posledních dní v klesajícím žlutém kanálu je pozitivní. Prolomení rezistence bude s vysokou pravděpodobností znamenat růst v nižších desítkách procent do konce roku 2024. S ohledem na inflaci posledních let, by mě nepřekvapili ceny kolem 2500-3000 USD za unci do 12 měsíců ode dneška.

Rostoucí cena zlata navzdory nízkému zájmu investorů v západní části světa (Evropa a Amerika) je z mého pohledu velmi dobrý počátek nového býčího trhu. Načasování je ideální s ohledem na vývoj na nejenom amerických akciových indexech formujících nový vrchol. Jestli je to otázka pár dní až jednotek měsíců je v podstatě nedůležité. Zřejmě se ještě pár krát zopakuji než dojde k proražení a zvýšení zájmu retailového trhu.

Vznikají velmi zajímavé příležitosti jak na samotném zlatě, tak na akciích v sektoru těžařů. Smart money působící v sektoru už nějakou dobu akumulují pozice. Z mého pohledu už jsou ocenění i značně de-riskovaných společností (profitabilně těžících, nebo developerů) na jednotkách procent skutečné hodnoty jejich deposit. Většina trhu si však situaci neuvědomuje. Prodejců je víc než nakupujících, tedy je možné získat velmi kvalitní společnosti za cenu krachujících explorerů bez minerálních rezerv.

Varování
Upozorňuji, že je nutné být silně vybíraví. Rizikem bych to přirovnal k investici do Bitcoinu vůči menším altcoinům. Avšak tady můžeme vsadit na reputaci a zkušenosti vedení společnosti a finanční reporty. Oddělují se profitabilní životaschopné společnosti od plevelu, který se v sektoru jenom přiživoval. Zajímavých společností je odhadem 5-10 % z celého sektoru cca 3000 společností.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img