23.03.19 Technická analýza drahých kovů – Cena stříbra se drasticky propadla, zlato se zatím drží

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Jak jsem říkal v poslední analýze na stříbro, tak se s největší pravděpodobností bude opakovat scénář vývoje z poslední krize. Cena stříbra se totiž v posledních týdnech drasticky propadá a cena za unci se nyní pohybuje kolem 12,5 USD. Takové ceny jsme tu měli naposledy v roce 2009. Vlastně se stalo přesně to, o čem se spekulovalo. A to je, že stříbro tvrdě pocítí chybějící poptávku ze strany utlumené průmyslové výroby. Přesná data neznám, ale obecně se tento kov využívá v průmyslu daleko více než zlato.

To je také možná jeden z důvodů, proč se zlato drží daleko lépe. Zatímco stříbro se propadlo o více jak 37 %, tak zlato “jen” o 14,5 %. Počítáno k lokálnímu low. Příčinou je samozřejmě i houfný odliv všech spekulantů s deriváty. V takové době jsou všichni v cashi a jen vyčkávají, nikdo nechce tyto bezcenné papíry držet v době silné nejistoty.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro

Tak tedy začneme napřed s trhem stříbra, který má za sebou řadu špatných dnů. Upřímně říkám, že až takový pokles jsem nečekal a myslel jsem si, že hladina kolem 14 USD vydrží. Mýlil jsem se a to docela dost. Na tomto trhu s CFD kontrakty projel kurz všemi levely jako nůž máslem. Propad se zastavil až na cenovém levelu 11,761 USD za unci, čímž jsme se právě dostali do kurzovního pásma, kde jsme byli naposledy v první polovině roku 2009.

Otázkou zůstává, zda trh atakuje i low z roku 2008, které je na hladině 8,5 USD za unci. Během krize v roce 2008 přišlo stříbro o cca 60 % ze své původní hodnoty. Z toho vyplývá, že jsme teprve v polovině cesty a velmi pravděpodobně trh výše zmíněnou hladinu low otestuje. Nemluvě o tom, že tehdy měl trh daleko lepší výchozí pozici, a proto tu existuje i riziko, že cenu 8,5 USD překonáme.

Indikátory

Co se týče indikátoru technické analýzy, tak RSI je na denním časovém rámci značně přeprodané. Křivka indikátoru se i poměrně dlouho nachází v přeprodaných hodnotách, což je samo o sobě hodně bearish signál. Automatická reakce (odraz) na úrovni 11,761 USD nestačila ani k tomu, aby se křivka dostala k 30 bodům. MACD je na tom obdobně a je nepěkným kontrastem toho, jak se trh se stříbrem sesypal. Stoch RSI ukazuje, jak jsou býci zcela bez iniciativy.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato

Nyní se podíváme na trh se zlatem, jenž má sice za sebou taky silný propad, ale již ne tolik extrémní. Navíc zde byla daleko lepší výchozí pozice, než mělo stříbro. Po lokální low byl propad o 14,53 % a na úrovni 1 479 USD za unci došlo k malému odrazu. Považuji to jenom za takovou automatickou reakci na silnou podporu a přeprodanost trhu, po které očekávám pokračování poklesu. V minulé analýze na tento kov jsem ukázal, že trh vytváří moc pěknou zakulacenou strukturu (tvar U – konvexní tvar). A je tedy velkým otazníkem, zda současná situace tuto bullish strukturu zcela nepohřbí.

Zatím nebyl pokles tak markantní, ale jestli to takhle bude pokračovat celé jaro, tak to tu strukturu jistě pohřbí. Osobně považuji za nejsilnější hladinu cca 1 358 USD za unci a počítám i s tím, že se sem kurz opravdu dostane. Nechci moc spekulovat nad časovou dobou, protože při udržení stávající setrvačnosti to mohou být  klidně i jenom dny. Trh se stříbrem je skvělou ukázkou toho, že to doopravdy jde.

Indikátory

Křivka indikátoru RSI zareagovala na hraniční úroveň 30 bodů jako na support. Naposledy se trh se zlatem propadl pod 30 bodů v srpnu 2018, což očekávám, že se bude i opakovat.

Závěr

Když budeme počítat s hypotézou, že se price action po minulé krizi bude opakovat, tak je tu potenciál zhodnocení na zlatu 180 %, a na stříbru dokonce 490 %. Jenomže historický vývoj nám nezaručí, že se to i tentokrát bude opakovat. Výchozí pozice je na obou trzích jiná a průběh krize může mít i jinou intenzitu. Nicméně do jisté míry z toho vycházet můžeme. Pro nás je momentálním úkolem hledání toho dna.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img