15.03.19 Technická analýza komodity Zlato/USD – Poslední dump na finančních trzích neušetřil ani trh se zlatem

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Už je to skoro měsíc od poslední analýzy na zlato, takže je na čase se podívat, jak to s ním vypadá. Všeobecná panika na finančních trzích neušetřila ani drahé kovy a v podstatě celý tento týden jsme tu měli rapidní pokles. Co z toho vyplývá? Že investoři nijak nediverzifikují svůj kapitál. Vlastně se dá říci, že stahují z celého finančního trhu cash – dolary. Upřímně říkám, že dost nechápu, kde se bere tak vysoká důvěra ve FIAT. Čekal bych, že po těch šílených pádech na akciích bude doslova zběsilý run na stříbro a zlato. Zatím se tak neděje, ale to neznamená, že se ta situace v prospěch těchto drahých kovů nezmění.

Aktuální situace na weekly TF komodity zlato

analýza zlato

Napřed si uděláme ale trochu větší makro pohled na tento trh. Pro to nám nejlépe poslouží weekly časový rámec. I přes ten výplach z tohoto týdne se na celkové struktuře trhu nic nezměnilo. Vytváří se tu moc hezký konvexní tvar (písmeno U) a to je extrémně bullish. Ovšem týdenní svíce pozřela mnoho předchozích týdenních svící, takže můžeme ještě nějakou dobu očekávat, že pokles bude pokračovat.

Finální target je ale minimálně 1 920 USD/unce. Pak se uvidí, zda bude postup kurzu pokračovat, či nikoliv. Když to porovnám s krizí roku 2008, tak i tehdy několik měsíců cena zlata klesala. Na podzim téhož roku ale cena tohoto drahého kovu začala strmě růst.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato

V dalším grafu se podíváme na tržní situaci podrobněji, a to na denním časovém rámci. Ještě  první březnový týden cena zlata posilovala, ale jakmile se přiblížila k rezistenci v úrovni 1 716 USD/unce, tak trh začal tvrdě dumpovat. Tady je otázka, jak moc velká korelace tu je s akciovým trhem, protože ten poslední propad mohl být klidně i jen vyústěním neúspěšného pokusu o průraz skrze rezistenci. Když se trh v pátek uzavřel, tak close cena je v těsné blízkosti u supportu 1 535 USD/unce. Během toho jednoho obchodního týdne přišlo zlato o 10 % ze své hodnoty, což je na tomto instrumentu prostě nevídaná volatilita.

Po takovém strmém propadu neočekávám nic jiného než další pokračování. Nedávalo by moc smysl, aby se trh tak najednou obrátil. Můj osobní tip je takový, že hodnota zlata v rámci korekce vyklesá minimálně až k úrovni 1 425 USD/unce. Bude samozřejmě dosti záležet na budoucím průběhu korekce. Vzhledem k tomu, že trh zareagoval na zamítnutí tak mohutným výplachem, tak je pravděpodobné, že korekce potrvá i měsíce.

Indikátory

Na weekly TF byla u RSI na první pohled viditelná medvědí divergence. Není tedy žádným překvapením, že trh v konotaci na aktuální dění takto zareagoval. Jak jsem již říkal, tak korekce může trvat klidně měsíce, ale nemyslím si, že by se to kulaté dno nakonec nedokončilo. Na denním časovém rámci se hodnota RSI indikátoru blíží do těsné blízkosti 30 bodů.

Ten nejvíc bullish scénář by počítal s tím, že se trh do přeprodaných hladin ani nedostane. Nicméně spíše to vypadá, že je asi neodvratné, že během korekce k tomu dojde. Nemusí to být již tento týden, ale časem se prostě může hrát o vytvoření býčí divergence a k tomu zkrátka ten pokles pod 30 bodů potřebujeme.

Závěr

Spousta lidí určitě věří, že dump na Bitcoinu je (v souvislosti s akciovým trhem) jenom náhoda. Já si to nemyslím, což jsem psal už v jiných analýzách z tohoto týdne a již dva roky jsem zastával zdravou skepsi, zda Bitcoin brát jako tzv. bezpečný přístav. Pravdou je, že zlato tím bezpečným přístavem opravdu je a stejně má za sebou tvrdý výplach. Mělo to sice technické opodstatnění, ale ta špatná situace na celém finančním trhu tomu určitě dost přiložila. Z toho lze implikovat, že ti, kdo stále v BTC věří, tak se nemusí nutně mýlit.

Protože pokud krize skutečně začíná, tak je příliš brzo soudit. Neboť ten stav na trhu s Bitcoinem se může dynamicky ještě změnit a to stejně, jako je k vidění na trhu se zlatem z let 2008 – 2009. Tehdy to taky začalo strmým poklesem a skončilo vytvořením bubliny, která v roce 2011 praskla. Problém je v tom, že Bitcoin není žádný drahý kov. Má jiné vlastnosti a z toho důvodu moc nevěřím, že BTC bude mít stejný cenový průběh jako zlato.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Souhlasím s autorem článku, že přístup investorů, kteří nenakupují už ani zlato, je nepochopitelný. Na druhou stranu je to pro BTC v podstatě velmi dobrá zpráva, protože to znamená, že možná BTC tak trochu digitálním zlatem přece je. Jen podstatně mladším, řádově likvidnějším a tím pádem daleko, daleko volatilnějším….

Jimbo

Mozna se autor muze zamerit na cenu v korunach. Zlato bylo dole cca 7% od noveho ATH zatim co v USD cca 15%. Ted nedavno zlato udelalo dalsi ATH v korunach. Hlavne pokud chce clovek koupit fyzicke zlato tak neni nikde dostupne, uz asi mesic se snazim sehnat zlato ani nikde nic…

spot_img