13.03.20 Technická analýza BTC/USD – Rychlý propad k 4 000 USD následován zběsilým odrazem up

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Včerejšek byl snad jeden z nejkrvavějších dní pro kryptotrhy a Bitcoin (BTC) od splasknutí bubliny na přelomu let 2017/2018. Dynamika trhu dosahuje naprostých extrémů a to především díky volatilitě, kterou trhy předvádí. Včera byl propad opravdu extrémní, konkrétně se jednalo o ztrátu 40 %, jenž pak ještě v noci pokračovala. Abych byl upřímný, tak vůbec nevím, co si mám teď o trhu myslet.

V noci byl dump až po 4 000 USD, kde proběhl odraz a nyní se se cena šplhá k 6 000 USD. Prostě během pár hodin tu máme pohyb o 50 %. Je to zběsilá jízda, které jsem se s velkou radostí vyhnul. Mám radši svoje jistoty, kterou nabízí právě i analytická práce. Longovat takový propad by byl čistý gambl, který se ale jistě spoustě vyplatil. To nic nemění na tom, že je to jen gambl a ten je dlouhodobě ztrátový.

Update 16:20 – Zdá se, že na 6 000 USD došlo k silnému zamítnutí a pullback tím byl ukončen. Dá se tedy očekávat pokračování v poklesu.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

analýza BTC

Dneska se pro změnu podíváme na graf s 1D časovým rámcem. Přeci jenom, nižší časový rámec by nebyl v těchto chvílích k ničemu dobrý. V úvodu jsem v podstatě shrnul vše, co se v posledních více jak 24 hodinách odehrálo. Propad byl šíleně masivní a během docela krátké chvíle se z trhu vylilo značné množství kapitálu. Ještě včera k večeru se zdálo, že support v úrovni 6 081 USD vydrží.

Respektive, alespoň krátkodobě, neboť jsem moc nevěřil tomu, že po takovém výplachu to tak snadno skončí. Ke konci dne se prodejní tlak zase začal stupňovat a hranici podpory to prorazilo. Což mělo logicky za následek další propad, jenž se zastavil až těsně pod psychologickou hladinou 4 000 USD.

Emoce vládnou

Na Bitmexu byl ten propad na chvíli asi nejhorší. Každopádně, nějaká automatická reakce tu prostě pod 4 000 USD byla, což není překvapivé. Cenová relace 4 130 – 3 100 USD je dno z přelomu 2018-2019, takže toho nakupující řádně využili. Já jsem osobně čekal, že se tam podíváme, ale vůbec by mě nenapadlo, že to bude tak rychlé. Ty emoce trh naprosto opanovaly. Nejlépe to jde poznat z toho, že trh vlastně vůbec nerespektuje zaznačené hladiny. Respektive naprosto minimálně. V těchto chvílích je cena pod S/R úrovní 5 787 USD a už tu máme první zamítnutí. Cenové rozpětí 5 787 – 6 081 USD je jedna velká rezistence a v těchto chvílích probíhá pullback. Vůbec nevěřím tomu, že se nakupujícím rezistenci povede překonat.

Očekávám otestování rezistenčního pásma a pak oslabíme. To už si ale vzhledem k situaci na trhu vůbec netroufám odhadovat. Přemýšlím nad tím, zda čerchovaná rudá křivka je relevantní a můžeme ji považovat za support. Hodně analytiků s touto přímkou počítalo, ale v noci skrze ní kurz projel jako nůž máslem. Na druhou stranu to nebylo na dlouho a kurz se vrátil zpátky nad ní. Až cena zase vyklesá a medvědům se podaří definitivně skrze trendovku prorazit, tak je to šíleně bearish a pravděpodobně půjdeme i pod 3 000 USD. A to si myslím, že vůbec nepřeháním. Vše se naprosto pokazilo a nedá se moc na technickou stránku trhu spoléhat.

Indikátory

Denní RSI se propadlo 15,72 bodů, což ještě není tak hrozné jako v listopadu 2018, kdy hodnoty indikátoru spadly až na 9,6 bodů. I přes ten čerstvý odraz se křivka indikátoru i v současnosti drží v přeprodané části a dovolil bych si tvrdit, že tu ještě nějakou dobu pobude. Křivky MACD padají do propasti, co k tomu více říci. Z pohledu tohoto indikátoru jsme překonali všechny propady, až na ten z února 2018, kdy definitivně bublina na BTC praskla. Křivky Stoch RSI se od země sice začaly zvedat, ale nebral bych to v těchto chvílích ještě moc vážně.

Závěr

Finanční trhy mají za sebou tvrdou nakládačku, která ještě neskončila. Riziko toho, že současně dění je počátek globální ekonomické krize, nabírá čím dál více na vážnosti. V takovém případě to ale bohužel znamená, že Bitcoin nebyl a není tzv. bezpečným přístavem pro krušná období. Naopak, je to strašně rizikový instrument a tak se i chová. Na sociálních sítí jsem našel úplně dokonalé přirovnání, že Bitcoin je takovým kanárkem globálního finančního trhu. Ti, co nevědí, tak kanárci se používali v rizikových pracovních prostředích, kde hrozil výbuch/otrava plynem.

Když třeba horníci narazili na doposud uzavřenou kapsu s plynem, tak tito kanárci okamžitě zdechli a oni tak věděli, že mají rychle zmizet. Proto bychom price action z posledních 24 hodin měli brát maximálně vážně a počítat s tím, že se na trzích něco opravdu pokazilo. Co se týče toho tzv. bezpečného přístavu, tak jsem dlouhodobě varoval, že je to asi mýtus. A moje pochybnosti se s vysokou pravděpodobností naplní. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stanislav Jirák

Super, že jsi použil můj obrázek publikován o pár dnů dříve 😉

pietro

BTC pod 3000 USD?? Tak to chci tedy videt.. Ze to BTC bali je velky omyl.

spot_img