Zpráva EU doporučuje přehodnotit regulaci DeFi

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Evropská komise vydala 7. dubna zprávu “European Financial Stability and Integration Review 2022”, která obsahuje 12stránkovou kapitolu o DeFi. Autoři zprávy navíc představují rozumný přístup k tomuto tématu.

Zpráva EU: DeFi může pomoci

Zpráva ukazuje, jak může DeFi pomoci snížit náklady na finanční audit a poskytnout značné příležitosti pro přeshraniční finanční integraci.

Evropská komise prokázala nečekané pochopení pro to, jak DeFi vlastně funguje, když jej označila za něco odlišného od tradičních financí a uznala, že současný systém bude vyžadovat přehodnocení regulace.

Patrick Hansen, odborník na kryptoměny a konzultant ve společnosti Presight Capital, který již léta sleduje evropské regulace, se podělil o některé zásadní informace z nedávno zveřejněné zprávy Evropské komise.

Hlavní body zprávy EU

Komise Evropské unie ve zprávě definuje DeFi jako “nově vznikající formu autonomního finančního zprostředkování v decentralizovaném digitálním prostředí poháněnou ‘chytrými smlouvami’ na veřejných blockchainech“. Uznává, že inteligentní smlouvy mohou nahradit regulované zprostředkovatele, a navrhuje, aby se regulační úsilí zaměřilo na komunikaci s týmy, které tyto smlouvy vytvářejí.

Jak je uvedeno ve zprávě, systém DeFi má oproti tradičnímu finančnímu systému několik výhod. Mezi ně patří např:

“DeFi oproti tradičnímu finančnímu systému zvyšuje bezpečnost, efektivitu, transparentnost, dostupnost, otevřenost a interoperabilitu finančních služeb.”

Zpráva se zabývala potenciálem veřejného blockchainu pro výzkumné pracovníky a orgány dohledu. Mají volný přístup k historickým datům a datům o obchodování v reálném čase. Může pomoci pochopit rizika, která “často zůstávají nejasná”.

Ucelenější přístup

Zpráva se vyslovuje pro ucelenější a integrovanější přístup k regulaci, který by zohledňoval jak finanční subjekty, tak jejich činnosti. Navrhuje posunout rovnováhu od systémů založených na subjektech k systémům založeným na činnostech.

Zpráva navrhuje:

“Je však zřejmé, že pouhé kopírování tradičních regulačních přístupů v decentralizovaném prostředí nemusí být řešením, protože se tradičně zaměřují na zprostředkovatele, kteří hrají ve finančním systému ústřední roli. Přizpůsobení regulačního rámce decentralizovanému prostředí může být náročné a vyžadovalo by přehodnocení přístupu k regulaci.”

Po několika kontroverzních epizodách je kapitola DeFi v nedávném návrhu nařízení EU úlevou. Takže to, co bylo původně plánováno jako zákaz PoW-miningu, bylo naštěstí vráceno zpět a novela nařízení o převodech finančních prostředků se nezaměří na peněženky, které nejsou v úschově.

Závěr

Vypadá to, že EU se k regulaci kryptoměn a DeFi opravdu chce postavit čelem a postavit rámec, který bude přívětivý. Co si o tom myslíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img