Warren Buffett prodal 10 milionů akcií Apple, jaké jsou další změny v jeho portfoliu?

4.9
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Jak bývá zvykem, pravidelně se dozvídáme, jak obchodovali velcí hráči, tedy aspoň ti, kteří spravují fond se sídlem v USA. K těmto údajům se tradičně dostáváme se zpožděním půldruhého měsíce. Hlášení pro Komisi cenných papírů bývají velmi strohá. Dozvíme se jen směr pohybu a jeho objem, a to bez konkrétních dat, kdy se obchody uskutečnily.

Z těchto údajů se dá tedy velmi těžko odhadovat, co investory k jednotlivým krokům vedlo. Pokud se to tedy nerozhodnou sami vysvětlit. Stejně tak neznáme přesné motivace ke konkrétním nákupům nebo prodejům. Když se k tomu připočte i velké zpoždění, nedává velký smysl se danými nákupy či prodeji řídit. Proč se tedy o tyto světové investory, včetně Warrena Buffetta zajímat?

Hlavním důvodem je jejich sentiment. Jednotlivým nákupům rozumět nemůžeme, ale pokud se obecně podíváme na pohyby v portfoliu, vidíme zcela jasně celkové naladění a sektory, do nichž daný fond investuje, nebo se jim vyhýbá. A právě z této optiky se dívám na slavný fond Berkshire Hathaway.

Rozumný investor se od technologického trhu drží dál

Investiční strategii Warrena Buffetta lze shrnout tak, že hledá podhodnocené firmy, které následně drží tak dlouho, dokud se neukáže, že měl pravdu. Je to jednoduché. Brzy ovšem zjistíme, že k této strategii potřebujeme dvě věci: dlouhověkost a obrovský kapitál.

Což je právě něco, co Warren Buffett má. Vedle toho se řídí klasickými teoriemi cyklů. Trh, kde se zvedají úrokové sazby velmi rychle, je velice nebezpečný. Vysoké sazby se jednoho dne na trhu projeví větší korekcí. Buffett to ví, a proto zůstává po celou dobu velmi opatrný. Prakticky od zahájení cyklu utahování měnové politiky se vždy více akcií zbaví, než jich nakoupí.
To je důležitý a často přehlížený aspekt řízení fondu Berkshire Hathaway. Nemůže si dovolit nakupovat či prodávat velké balíky akcií najednou, protože by to značně rozkolísalo ceny. Všechny pohyby je nutné rozložit v čase, aby to uměle neživilo volatilitu trhů.

I ve čtvrtém čtvrtletí Buffett víc prodával, než nakupoval. Nechal si proto dokonce utéct i vánoční rallye, která se prodloužila do nového roku a vyhnala index S&P500 až nad psychologickou hranici 5000 bodů. Buffett zůstal věrný svým zásadám a zbytečně se na trhu na historických maximech neexponoval. Pro dlouhodobého investora není v takovém případě nákup akcií dobrý nápad. Přestože Buffett své pozice snižuje a využívá volnou hotovost k nákupu krátkodobých státních dluhopisů, nemusí ho mrzet, že si nechal současnou rallye na akciových trzích uniknout. Akciím Berkshire Hathaway se i přes tuto silně defenzivní strategii daří velmi dobře.

Co prodal Warren Buffett ve čtvrtém čtvrtletí?

Začneme hned čtyřmi akciemi, které Buffett úplně vyřadil ze svého portfolia. Jedná se o společnosti D.R. Horton, Markel Group, StoneCo a Globe Life. Jde o malé podíly a méně významné firmy v jeho portfoliu. U třech společností Buffett zmenšil svoji expozici: HP, Paramount Global a Apple.

Největším prodejem co do objemu byl balík společnosti HP. Zde můžeme říct, že se Buffettovi prodej podařil. Akcie HP byly v posledním čtvrtletí 2023 drahé a nyní jejich cena klesá. Jestli přijde recese, budou to mít výrobci výpočetní techniky těžké. Pryč jsou navíc covidové velkonákupy techniky, kdy šly počítače na odbyt díky rozšíření práce z domova. Dění okolo komerčních nemovitostí ukazuje, že zájem o kanceláře bude v příštích letech spíše klesat než růst. Nic nenaznačuje, že se tento trend změní. Kancelářské vybavení tedy není zrovna komoditou, která bude v kurzu.

Stejně tak má nejlepší časy za sebou i společnost Paramount Global. Celý sektor televizní tvorby a vysílání je pod tlakem. Čtvrtletí za čtvrtletím zůstává lídrem Netflix, který udává tón.
Nebyly to však HP ani Paramount Global, jejichž akcie vzbudily největší rozruch. Mezi těmi prodanými se totiž objevilo i 10 milionů akcií Apple. Důvodů, proč to mnohé překvapilo, je hned několik. Apple patří mezi Buffettovy velmi oblíbené akcie. Nikoliv pro technické novinky této společnosti, Buffett sám s oblibou říká, že technologickému sektoru nerozumí. V čem se však věštec z Omahy vyzná, jsou byznysmodely. A právě byznysmodel Applu se mu líbí. Prodávat vlastní produkty s daleko vyšší marží než konkurence a zároveň být lídrem trhu je z hlediska fundamentů výborná volba.

Jsou akcie Apple na odpis?

Silný růst a úspěch Buffettova portfolia je v posledních letech hodně založený právě na růstu akcií Apple. Kromě nich má Buffett jen malou pozici v Amazonu, takže přišel o hlavní sílu růstu skupiny Magnificent 7.

Pro akcie Apple (a s nimi i pro celý trh, protože Apple má velkou váhu v indexech S&P 500 a Nasdaq 100) to není dobrá zpráva. Applu se nedaří tak, jak by si akcionáři představovali. V poslední době od něj chodí podezřele moc špatných zpráv. Předvánoční stažení hodinek z trhu kvůli patentovému sporu, klesající prodeje v Číně, málo revoluční nový model iPhone 15 a absence výrobků a služeb používajících umělou inteligenci.

První Buffettovy prodeje jejích akcií může firma brát jako varovně zdvižený prst. Jestli v tom bude pokračovat i v dalších čtvrtletích, znamená to, že z dlouhodobého hlediska má Apple nejlepší roky za sebou. Bude se muset víc snažit získat přízeň investorů, aby zůstal mezi top 3 burzovními kapitalizacemi na světě. Microsoft může díky umělé inteligenci všem konkurentům značně utéct.

Pro mě osobně prodej Applu Buffettem znamená, že co fungovalo doteď, nemusí fungovat i nadále. Neznamená to, že akcie Apple spadnou na nulu, nebo se jejich cena sníží o 50 %, ale že již nebudou podávat tak dobrý výkon jako dosud. Dvouciferný roční růst se zdá být u konce.

Co nakupoval Warren Buffett?

Ačkoliv je Warren Buffett velmi opatrný, vložil do tabulky nákupů tři položky, z nichž dvě nejsou nijak překvapující. Zaprvé to bylo navýšení podílu akcií v Occidental Petroleum. Buffett už nyní patří k největším akcionářům této společnosti. Důvodů má hned několik. Od osobních vazeb na členy vedení až po nový byznysmodel, který bude založený na prodeji emisních povolenek. Nákup akcií společnosti Occidental Petroleum je velmi dobrý příklad budování dlouhodobé pozice. Buffett by mohl tyto akcie nakupovat ještě rychleji, ovšem jejich cena by se astronomicky zvedla, a proto volí tuto pomalou a uvážlivou strategii.

Za druhé přikoupil akcie společnosti Sirius. Jedná se o menší firmu provozující internetová rádia. Tento nákup patří mezi velmi malé pozice a smysl této investice zná pouze vedení Berkshire Hathaway.

To nejlepší na konec. Buffett přikoupil přes 15,8 milionu akcií ropné společnosti Chevron. To je zajímavé hlavně proto, že ve třetím čtvrtletí prodal přes 12,8 milionu akcií téže firmy. Jak jsme viděli výše, takové náhlé změny jsou pro řízení jeho portfolia netypické. V době, kdy Buffett prodával, byla pravděpodobnost poklesu ceny ropy veliká, protože většina analytiků počítala se silnou recesí. Ta zatím nepřichází a v USA určitě nenastane ani v letošním prvním čtvrtletí. Buffett možná přecenil toto riziko.

Roční vývoj akcií Chevron. Zpráva o Buffettově nákupu akciím pomohla.
Roční vývoj akcií Chevron. Zpráva o Buffettově nákupu akciím pomohla.

Druhou možným vysvětlením je, že chtěl celé portfolio zajistit proti vyostření situace na Blízkém východě. Po 7. říjnu se celá zóna nachází v situaci geopolitického napětí. Eventuální válka mezi Iránem a Izraelem by znamenala prudký nárůst cen ropy, což by byl velký problém hned na několika úrovních. Inflace by se mohla rychle vrátit. Nákup akcií Chevron představuje zajímavou pojistku proti těmto rizikům. Nehledě na to, že jde o dividendovou akcii, takže jen její držení v portfoliu generuje zajímavé zisky.

Závěr: Co Warren Buffett tají?

Kdo sleduje pohyby fondu dlouhodobě, nemůže být vůbec překvapený. Buffett názory nemění. Dokud nedojde k změně měnové politiky, budou prodeje nadále převažovat před nákupy. Tím pádem ještě chvíli potrvá, než Buffett zadá příkazy k nákupům.

Stejně tak nesmíme zapomínat, že legendární investor již druhé čtvrtletí za sebou požádal americký SEC, aby nemusel zveřejňovat jednu pozici, protože by to mohlo způsobit vysokou volatilitu na trzích. SEC mu vyhověl a o to víc podnítil spekulace, co Warren Buffett skrývá. Možná se to dozvíme již za tři měsíce.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img