Většina všech sbírek NFT je v současnosti bezcenná

4.8
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Non-Fungible Tokens (nezaměnitelné tokeny, NFT), respektive obchodování s nimi, zažily již rozhodně lepší časy. Aktuální studie zjistila, že ze vzorku 73 257 sbírek NFT má 69 795 nulovou tržní kapitalizaci. Vyjádřeno procenty má v současné době jen 5 % všech sbírek nějako cenu. Znamená to konec NFT nebo jen pominula zlatá horečka?

První co si musíme uvědomit je důvod vzniku a existence NFT. Primárně rozhodně nesměřoval na potřeby obchodování, ale na možnost označení jednoznačného vlastnictví v digitálním světě. Velice důležitá funkce a možnost tvorby nezaměnitelných soulbound tokenů má podle mého názoru budoucnost. Bublina kolem obrazových NFT pěkně napomohla dostat tento princip do podvědomí veřejnosti.

Další, co si také musíme uvědomit, je umělecká kvalita většiny sbírek. Ne každý klasický obraz má dnes nějakou hodnotu. I když musíte na jeho tvorbu vynaložit pravděpodobně hodně úsilí a času. To u NFT neplatí. Jako nezaměnitelný token lze vydat i například obrázek vaší dnešní snídaně, záznam telefonátu na infolinku nebo výpověď v práci. Náklady na tvorbu a vydání takového tokenu jsou minimální a i jejich hodnota pro veřejnost je rovněž téměř nulová.

Jaká je budoucnost NFT?

Osobně si myslím, že NFT prošly nákupní horečkou a nyní se konečně ustalují do běžného fungování. Zájem o ně na chvilku zvedla možnost tvorby i v blockchainu bitcoinu, ale jen na krátko.Těch 5 % sbírek, které dnes mají nějakou hodnotu, se ale stále dobře obchodují. Například známá kolekce Bored Ape Yacht Club má průměrnou cenu kolem 42 000 USD. A data na The Block ukazují, že obchodování dosáhlo minulý týden zhruba 63 milionů dolarů. To také stále není zrovna zanedbatelné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lukáš

Jediné NFT které má smysl jsou letenky, vstupenky, průkazy totožnosti, umělecké díla v digitální podobě, atd.
Tyhle ty sračky které těží na hlouposti dětí a spekulantu klidně ať skončí na nule.

Lukáš

Na algorandu prodali už milion letenek. Mají už i pasy a kartičky pojištění.

Libor

A nebudete náhodu robiť aj TA tých “najlikvidnejších” NTF ? Veľmi by to pomohlo začínajúcim kryptoinvestorom. A k tomu ešte pridať aj nejaké fundamenty z US ekonomiky a zasadaniach FED….

Ing. Adam Nemčík

Techcnická analýza se dá dělat jenom na základě grafu cenového vývoje v čase. Čím víc obchodované aktivum to je, tím více dát = lépe. Technická analýza vyjádřuje pravděpodobnost dalšího vývoje na základě analýzy psychologie trhu (sentimentu) v minulosti.

U drtivé většiny NFT Tokenů je to nesmysl. Musel by to být jeden token u kterého je dostatečně dlouhá historie a stovky prodejů / nákupů toho jednoho tokenu v časeu.

Do úvahy pŕichází Fundamentální analýza projektu / Tokenu. To je v tomto případě obdobně velmi spekulativní disciplína 🙂

spot_img