Non-Fungible Tokens (nezaměnitelné tokeny, NFT), respektive obchodování s nimi, zažily již rozhodně lepší časy. Aktuální studie zjistila, že ze vzorku 73 257 sbírek NFT má 69 795 nulovou tržní kapitalizaci. Vyjádřeno procenty má v současné době jen 5 % všech sbírek nějako cenu. Znamená to konec NFT nebo jen pominula zlatá horečka?
První co si musíme uvědomit je důvod vzniku a existence NFT. Primárně rozhodně nesměřoval na potřeby obchodování, ale na možnost označení jednoznačného vlastnictví v digitálním světě. Velice důležitá funkce a možnost tvorby nezaměnitelných soulbound tokenů má podle mého názoru budoucnost. Bublina kolem obrazových NFT pěkně napomohla dostat tento princip do podvědomí veřejnosti.
Další, co si také musíme uvědomit, je umělecká kvalita většiny sbírek. Ne každý klasický obraz má dnes nějakou hodnotu. I když musíte na jeho tvorbu vynaložit pravděpodobně hodně úsilí a času. To u NFT neplatí. Jako nezaměnitelný token lze vydat i například obrázek vaší dnešní snídaně, záznam telefonátu na infolinku nebo výpověď v práci. Náklady na tvorbu a vydání takového tokenu jsou minimální a i jejich hodnota pro veřejnost je rovněž téměř nulová.
Jaká je budoucnost NFT?
Osobně si myslím, že NFT prošly nákupní horečkou a nyní se konečně ustalují do běžného fungování. Zájem o ně na chvilku zvedla možnost tvorby i v blockchainu bitcoinu, ale jen na krátko.Těch 5 % sbírek, které dnes mají nějakou hodnotu, se ale stále dobře obchodují. Například známá kolekce Bored Ape Yacht Club má průměrnou cenu kolem 42 000 USD. A data na The Block ukazují, že obchodování dosáhlo minulý týden zhruba 63 milionů dolarů. To také stále není zrovna zanedbatelné.
Jediné NFT které má smysl jsou letenky, vstupenky, průkazy totožnosti, umělecké díla v digitální podobě, atd.
Tyhle ty sračky které těží na hlouposti dětí a spekulantu klidně ať skončí na nule.
Souhlasím, v článku píšu, že mi dávají smysl soulbound tokeny, které před rokem představil Vitalik Buterin. Na druhou stranu publicita kolem obrazových NFT dokázala dostat minimálně infomaci o této technologii do širokého povědomí. A to je podle mě velká přidána hodnota.
Na algorandu prodali už milion letenek. Mají už i pasy a kartičky pojištění.
Jj, četl jsem o COVID pasech na Algorandu. Jen si nejsem jistý, do jaké míry jsou pak akceptované.
A nebudete náhodu robiť aj TA tých “najlikvidnejších” NTF ? Veľmi by to pomohlo začínajúcim kryptoinvestorom. A k tomu ešte pridať aj nejaké fundamenty z US ekonomiky a zasadaniach FED….
Upřímně si moc neumím představit technickou analýzu NFT. Navíc každá část sbírky může mít úplně jinou hodnotu.
Techcnická analýza se dá dělat jenom na základě grafu cenového vývoje v čase. Čím víc obchodované aktivum to je, tím více dát = lépe. Technická analýza vyjádřuje pravděpodobnost dalšího vývoje na základě analýzy psychologie trhu (sentimentu) v minulosti.
U drtivé většiny NFT Tokenů je to nesmysl. Musel by to být jeden token u kterého je dostatečně dlouhá historie a stovky prodejů / nákupů toho jednoho tokenu v časeu.
Do úvahy pŕichází Fundamentální analýza projektu / Tokenu. To je v tomto případě obdobně velmi spekulativní disciplína 🙂