Charlese Edwardse, komentátor a správce bitcoinových fondů v obsáhlém rozhovoru prozrazuje, proč je rok 2023 začátkem “nového režimu” pro vývoj ceny BTC a zapojení institucí.
Bitcoin stojí na začátku “nového režimu” po svém cenovém růstu na začátku roku 2023 a příští rok se ukáže jako klíčový. Takový je názor zakladatele kvantitativního fondu Capriole Investments zaměřeného na Bitcoin a další digitální aktiva.
Bitcoin jako “nejtvrdší aktivum na světě”
Přestože ještě nelze potvrdit, že cena BTC dosáhla svého dna, začíná podle Edwardsee pro dlouhodobé investory čas na alokaci. V rozsáhlém rozhovoru pro Cointelegraph, jehož zkrácenou část vám přinášíme, se Edwards zamýšlí nad vyhlídkami Bitcoinu a kryptografického průmyslu v příštích letech.
Při pohledu do budoucna bude důležité zejména snížení odměny těžařům na polovinu, k čemuž dojde již v příštím roce. To se Bitcoin podle jeho slov stane “s jistotou nejtvrdším aktivem na světě”.
Bitcoinová metrika NVT je nyní na dvouletých maximech. Řekl jste, že to „ukazuje známky normalizace hodnoty a začátek nového tržního režimu“. Co je NVT a proč je to tak velká a důležitá věc?
NVT se často označuje jako bitcoinová verze “PE Ratio”. Jde o jednoduché měřítko relativní hodnoty sítě. NVT je poměr hodnoty sítě k hodnotě transakcí. Je to poměr tržní kapitalizace Bitcoinu v amerických dolarech k 90dennímu průměrnému objemu transakcí v amerických dolarech, které proudí prostřednictvím transakcí v bitcoinovém blockchainu
Zdůvodnění je jednoduché. Pokud se síť Bitcoinu používá k vypořádání velké hodnoty transakcí, pak by síť měla mít větší hodnotu. Pokud je tedy míra NVT relativně nízká, znamená to, že trh podhodnocuje Bitcoin oproti hodnotě transakcí, které bezpečně vypořádává.
Jedním ze způsobů, jak zjistit relativní hodnotu NVT, je použití dynamického rozsahu NVT. Ten na poměr NVT aplikuje dvouletá Bollingerova pásma. Když NVT dosáhne spodního pásma, Bitcoin byl v minulosti velmi levný (lepší hodnota nákupu); když dosáhne horního pásma, byl relativně drahý (čas na řízení rizika).
Bitcoin strávil většinu druhé poloviny roku 2022 v oblasti 16-20 000 USD a během této doby se obchodoval v dolním pásmu NVT – což je signál pro velkou dlouhodobou hodnotu. Od února 2023 se NVT prolomil nad fair value. To může být signálem, že se nacházíme v novém režimu, v počáteční fázi nového býčího trhu.
Jak moc jste přesvědčen, že se Bitcoin nyní nachází v “novém režimu” nebo býčím cyklu?
Je velmi pravděpodobné, že se jedná o začátek nového režimu, o počáteční fázi býčího trhu bitcoinu. Máme všechny příznaky typického bodu obratu, pokud jde o hodnotu a sentiment. Tím nechci říci, že očekávám, že cena odtud dramaticky poroste vzhůru, jako tomu bylo v lednu. Rané fáze býčích trhů Bitcoinu obvykle zahrnují 6-12měsíční období volatility a celkově pomalý trend a grind nahoru. Mým základním scénářem je pozitivní rok 2023, přičemž výraznější cyklický růst a výnosy přijdou v roce 2024.
Jaký význam mělo lednové prolomení hranice 20 000 dolarů?
Průraz 20 000 dolarů byl nejdůležitějším cenovým pohybem, který jsme zaznamenali od historického maxima v roce 2021. Cena 20 000 dolarů je důležitá z mnoha důvodů:
- Je to historické maximum z roku 2017 (předchozího cyklu bitcoinu)
- Je to cenová úroveň, na které byly odhaleny problémy FTX a kde se v roce 2021 třetí největší burza zhroutila
- Je to možná nejdůležitější úroveň order-booku na cenovém grafu BTC
- Má význam jako hlavní support kulatého čísla
- Nachází se zde průsečík výrobních nákladů BTC (jde o oblast, kde se těžba BTC stává nerentabilní) a úrovně, která historicky představuje cenové dno
Když se Bitcoin v listopadu 2022 propadl pod 20 000 USD, znamenalo to selhání hlavní technické podpory. Strávili jsme dva měsíce pod 20 000 USD, než nás 40% short squeeze vrátil zpět nad 21 000 USD. Z technického hlediska to představovalo čistou odchylku pod hlavní podporu a jde o technický pohyb, který často představuje začátek nového trendu v opačném směru.
Když se cena aktiva náhle pohne jedním směrem a krátce poté se zase pohne směrem opačným, je to právě ten druhý pohyb, který má tendenci “držet” a vytvářet vyšší pravděpodobnost nového trendu. Pravděpodobnost, že druhý pohyb bude ten správný, je výrazně vyšší než pravděpodobnost prvního pohybu.
Jaký dopad bude mít případný zákaz stakingu na cenu bitcoinu a etherea?
Těžko říci s jistotou a záleželo by na rozsahu případného zákazu. Pokud dojde k rozsáhlému regulačnímu opatření proti stakingu, bude to mít na cenu krátkodobý dopad. Může dojít k nějaké regulaci nebo omezení v této oblasti, ale očekávám, že dlouhodobý dopad bude zanedbatelný.
Pravděpodobně se objeví více požadavků na stakingové subjekty, včetně sdílení dat s regulátorem, což by krátkodobě mohlo snížit velikost trhu. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu to jen přesune rozhodnutí o stakování na jednotlivé uživatele dané platformy.
Jak jsme viděli v případě zákazu těžby bitcoinů v Číně v roce 2021, Bitcoin je nyní příliš velký na to, aby jedna země mohla zastavit jeho přijetí. Míra hash rate Bitcoinu se z 50% propadu zotavila za pouhý rok. Zákaz stakingu by bylo navést mnohem obtížnější zavést. Navíc by byl pravděpodobně méně přísný a měl by mnohem menší dopad, než zákaz Číny.
Jaká je možnost, že k tomu dojde? Očekáváte, že se na obzoru objeví všeobecné omezení kryptoměnových on-ramp?
Burzy jsou pod drobnohledem. Na burzách po celém světě bude více regulace a více požadavků na vykazování a komunikaci. Mnoho malých burz nebude schopno tyto požadavky splnit a dojde k další konsolidaci odvětví. Očekávám ale, že všichni velcí hráči se nakonec přizpůsobí.
V listopadu 2022 jsme byli svědky toho, jak každá velká burza během několika týdnů zavedla proof-of-reserves s využitím dat na blockchainu k ověření držby bitcoinových aktiv zákazníků.
Jaká jsou největší nebezpečí pro potenciální býčí cyklus bitcoinu?
Nejzjevnějším rizikem je, pokud úrokové sazby porostou dále a podstatně více, než se očekávalo. To by stlačilo relativní hodnotu bitcoinu. Za předpokladu, že je vše ostatní stejné, vyšší úrokové sazby zvyšují relativní hodnotu dolaru pro dlouhodobého investora a pravděpodobně snižují hodnotu tvrdých aktiv, jako je zlato a bitcoiny.
Již nějakou dobu však předpovídáme, že růst sazeb se zastaví v roce 2023 a širší trh to dnes také oceňuje. Fed také nyní signalizuje trhu, že vrchol úrokových sazeb nás čeká v tomto roce. Výrazný pokles inflace, který v současnosti zaznamenáváme, také historicky znamenal vrchol úrokových sazeb.
Vzhledem k tomu, že se nacházíme na konci hospodářského cyklu, nezaměstnanost je na několikaletých minimech a poměr dluhu k HDP je mimořádně vysoký, není prostě udržování agresivně vysokých úrokových sazeb v současnosti udržitelné.
To vše vychyluje pravděpodobnost směrem k uvolnění politiky na podporu hospodářského růstu. To jinými slovy znamená, že Bitcoin má (ve světě s vysokým dluhem a inflací) pozici ideální investice.
Co by mohlo potenciální býčí cyklus Bitcoinu pohánět?
V roce 2024 se Bitcoin s jistotou stane nejtvrdším aktivem na světě. Míra inflace Bitcoinu klesne na polovinu inflace zlata a předstihne zlato jako nejlepší uchovatel hodnoty. Nemluvě o lepší přenositelnosti, rychlosti a zaměnitelnosti Bitcoinu v digitálním světě.
Každé půlení Bitcoinu způsobuje narativní posun a zvýšenou křivku přijetí Bitcoinu a cyklus v roce 2024 je pravděpodobně nejdůležitějším půlením, kterého se kdy dočkáme. Je to přechodný bod.
Stojí za zmínku, že žádný z předchozích halvingů nebyl nikdy oceněn, takže očekávám, že mnohasetprocentní výnosy budou pokračovat i zde.
Dále v tomto desetiletí vstupujeme do období, kdy většina “s-křivek” zavádění technologií jde do vertikály. To znamená, že novým technologiím trvá zhruba 10 let, než se dostanou z 0-10% přijetí (kde je dnes Bitcoin). Pak trvá dalších 10 let, než dojde k plnému přijetí.
Vzhledem k tomu, že používání Bitcoinu roste rychleji než internet na konci 90. let, vše nasvědčuje tomu, že příští desetiletí bude pro Bitcoin neuvěřitelné. Také globální makroekonomické pozadí se zdá, že tuto křivku přijetí jen podpoří.
Závěr
Výborný rozhovor, který snad potěšil srdce každého bitcoinového fanouška. Cykly se neustále opakují a, stejně jako Charles Edwards, i já čekám, že ten další býčí bude v dosavadní historii tím zdaleka největším.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
Kdo by nechtěl číst dobré zprávy 🙂 Nicméně slabé místo btc je podle mne právě v jeho (ne)používání – to pan Edwards ve svém chvalozpěvu nezmiňuje, že ono “používání” je u většiny retailu de facto syslením s vidinou exponenciálního růstu a následného zpeněžení zpět do fiatu. V diskusích to často připomíná Fantom a jeho skepticismus vůči btc v horizontu cca právě tě další dekády podle mne má své opodstatnění.
Chápu Vás, že má človek stále potřebu vyzdvihnout jakýkoliv potencionální problém, který u bitcoinu vyvstane. Ale chápu myšlenku, ze hodne btc maxis jsou tak trosku pokrytci, nebot kdyz na to prijde tak budou na ath prodavat, takze to drzeni postrada smysl. Ale ted premyslim kdo to vlastne rika ze bude drzet az do smrti? Jen ti toxic max.? 🙂
Nejde o prodej na ATH. Jde o to, že BTC byl navržen pro běžnou platbu mezi lidmi navzájem. Transakcí můsí být spousta aby poplatky z nich nahradily těžařům klesající odměny za těžbu vzhledem k pravidelným halvingům. Nákup a prodej spekulantů to nevyřeší, stejně jako LN – kde jsou poplatky nepatrné. Když si každý bude nakoupený BTC syslit a čekat na lepší cenu za účelem prodeje se ziskem, tak síť bez dostatečných odměn těžaři opustí a ta se nakonec zhroutí. S řešením, alespoň pokud je mi známo, dostud nikdo nepřišel. Poslední pokus dopadl neslavně – fork na BCH. Výsledek je, že BCH nebyl přijat pozitivně a na BTC problém trvá.
“..Transakcí můsí být spousta aby poplatky z nich nahradily těžařům klesající odměny za těžbu vzhledem k pravidelným halvingům.”
Nesmysl; těžaři dostanou za jeden vytěžený blok 6,25 btc + cca 0,25 btc. Těchto cca 0,25 btc je zmiňovaný poplatek za transakce.
Tzn., že žádní těžaři netěží primárně kvůli odměně/poplatku za transakce, resp. je jim úplně šumák, kolik transakcí probíhá. Žádný z těžařů svou ekonomickou rozvahu nezakládá na tom, kolik dostane na poplatcích za transakce, ale na daleko podstatnějších ekonomických parametrech.
“Tzn., že žádní těžaři netěží primárně kvůli odměně/poplatku za transakce,” a to je přesně ten problém, na kterém podle Fantoma a já s tím souhlasím btc pohoří – btc aktuálně neslouží k placení ale ke spekulaci.
Zvláštní. Právě jste vlastními slovy přesně popsal problém “security budget” a přitom vyznění příspěvku působí dojmem, že to problém není 🙂
Ono nahrazení odměn těžařů transakčními poplatky je samozřejmě myšleno v kontextu dalších a dalších halvingů. Tato náhrada byla záměrem tvůrce bitcoinu, jak je uvedeno ve whitepaperu BTC. Příští rok bude odměna za vytěžený blok 3,125 BTC + trans. poplatky a v roce 2028 1,5625 + transakční poplatky. Počet transakcí měl (podle návrhu tvůce BTC) růst exponenciálně aby transakční poplatky nahradily neustále půlené odměny za těžbu. Transakce ale exponenciálně nerostou.
Jestli cena nevzroste do dalšího halvinu cca 2x, tak už těžařům pozvolna přestane být šumák kolik poplatky jsou. Pokud už nyní podstatná část z nich je na hraně ziskovosti, tak to příští rok zabalí. Zůstane jich méně a to je další tlak na decentralizaci. Bez dalšího růstu ceny nebo raketové adopce bude halving 2028 kritický.
Ostatně vždy jsem si myslel, že těžař má své podnikání primárně založeno na vytěžení komodity a jejím další prodeji (a to nejen u kryptoměn). Dost by mě zajímalo, jaké jsou ony podstatné ekonomické parametry kromě nákladů na těžbu (el. energie, pořízení ASIC minerů, mzdy zaměstnanců, poplatky úřadům, atd) a výnosů z prodeje za tržní cenu. Případně za nasmlouvanou cenu v budoucnosti, která se ale od tržní ceny vždy odvíjí.
Už současná cena je problém, Core Scientific – jeden z největších těžařů v USA je v insolvenci.
Jak na tom budou asi těžaři příští rok s polovičními tržbami a za 5 let se čtvrtinovými, pokud nebude adekvátně růst cena?
A cena poroste pouze bude-li dostatečná poptávka … .
Zdravím Vojtěchu a děkuji za podporu 🙂
Přesně jak říkáš. Pan Edwards poskytl docela dlouhý rozhovor a o BTC se rozhovořil docela podrobně. Je manager investičního fondu zaměřeného na BTC a další kryptoaktiva a přitom se ani slovem nezmínil o největším současném problému BTC. Je nemyslitelné aby o něm nevěděl.
Hodnotí BTC jako nejtvrdší aktivum a přitom jako hrozbu dalšího růstu uvádí navyšování sazeb FED.
Kdyby to tak bylo, tak by naopak případná krize byla pro BTC bullish neboť pak by lidé přesouvali peníze do BTC jakožto “bezpečného přístavu”.
Halving bude nepochybně důležitý, po něm bude bez nárůstu ceny těžba pro mnoho těžařů ztrátová a další halving by už mohl být kritický.
Bohužel pan Edwards nic takového nezmiňuje, jen vyjadřuje optimismus a doufá v další bull run. Možná tím chce i podpořit další FOMO, na kterém je ostatně jako manager BTC fondu i hmotně zainteresován. Podle poznámky na konci článku se podařilo p. Edwardsovi vzbudit optimismus i u autora článku R. Dintara. Toho bych se chtěl tímto zeptat. Opravdu ve Vás vzbuzuje toto prohlášení optimismus a očekáváte další býčí cyklus? Zamyslel jste se někdy nad oním problémem “security budget”? Není Vám divné, že se o tak důležité věci buď vůbec nemluví, případně že se bagatelizuje ve smyslu : “až to bude opravdu problém, tak se to “nejak” vyřeší”? Díky předem za případnou odpověd.
Takze jsme Pánové se sekli na “security budget” a dokud se neporesi tak se btc nedotkneme ani klacem, rozumim… Ok budeme cekat 😉
Nečekám, volím lepší coiny 🙂
Pokud se v budoucnu u BTC řešení najde, budu jen rád a dám mu další šanci. 🙂
Lepší říkáte? Tak vam drzim palce pokud to mate pevne v rukou u jinych coinu, pokud máte se security budget problem 🙂
Díky 🙂
Nevím, co přesně myslíte tím “pevně v rukou”, ale obecně je dobré si o jednotlivých kryptoměnách zjistit co nejvíce. Ony se totiž od sebe dost liší.
Ostatně,co už by měl být větší problém kryptoměny, než budoucí rozpad blockchainu, že 🙂
Dostal jste me na lopatky. Ale chapu kam mirite. Je obcas dobre jit proti davu. Vsichni co shortovali ku prikladu Wirecard taky meli lide za blazny. Teda za predpokladu, ze by jste chtel btc shortovat, coz ale nedelate vlastne pardon… A ja naivka vlitl do bitcoinu jako kdyz se liska dostane do zavreneho kurniku. Nechci samozrejme nabadat na frontalni konfrontaci, ale nahodite nejaky coin, ktery mate na mysli? Urcite se nebojite toho, ze tam vsichni co tu jsme nalitnou a nekontrolovatelne vyhajpují cenu.
Netajím se svým obdivem k XMR – to je “skutečný bitcoin” tak jak si ho představoval Satoshi Nakamoto a možná proto bude i zakázán. Může to být opravdová hrozba finančního systému o které se nemluví.
Zákaz se samozřejmě navlíkne na možnost podpory terorismu nebo kriminálních živlů.
Na poli neprivacy coinů to jsou především smart platformy:
ETH – v současnosti ale extrémně drahé a problém jsou vysoké poplatky
Velmi perspektivní se zdá:
ADA, DOT,
dále ALGO, ATOM, KSM.
Ještě také sleduji XRP, XLM, XTZ.
Hlavně ale dodám, že v současné situaci očekávám veliký propad VŠECH kryptoměn a moje očekávané vstupní ceny jsou řádově úplně jinde než ty současné.
Pro ilustraci – do “super” 🙂 Monera vstoupím až pod 120 usd, a větší část investice si nechám až pod 100 usd. Pokud bude coin “zakázán” půjde cena i pod 50 usd (a to možná i o dost ) – určitě si nakoupím a uložím na walletku. I po tvrdém zákazu bude jistě lhůta k ukončení obchodování a stažení mincí z burz.
Monero může být těžko prohlášeno SEC za cenný papír, protože je stejně jako BTC PoW, ale může být zakázáno protože terotisti … . 🙂
U ADA očekávám nové letošní low pod 0,2 usd – dobrý vstup a další dokupování.
DOT – cena pod 4 usd.
Vůbec bych se nedivil kdyby byly nejnižší ceny až na konci letošního roku. Možná i později. Onen halving může odpálit jak nové FOMO (jak mnozí doufají) tak i paniku a ceny pod 10k za BTC.
Opravdu nikam nespěchám a i když se mi mnozí smějí že se nikdy nedočkám, tak mi to nevadí. Nic horšího než že budu “bez krypta” se mi asi nestane. Do té doby čekají prostředky na krypto nákupy za 4% p.a. v USD na Krakenu a to taky není zase tak špatné 🙂
Já jsem upřímně spíš v pozici mírného optimismu – odhaduji, že ten problém komunita nakonec spíš vyřeší 🙂 Proto se btc úplně nevyhýbám, ale maje na paměti, že můj odhad nemusí vyjít se s výší alokace držím už docela při zemi a tedy diverzifikuji – mimo btc tedy postupně akumuluji i některé alty, cizí měny, drahé kovy, starožitnosti. Na článek jsem reagoval hlavně kvůli tomu, že mě štve tohle vábení oveček vlivnými zainteresovanými, ať už je to Edwards, Saylor, Cramer, Woodová nebo třeba Morgani svými z prdele vycucanými odhady budoucí ceny. Přesně jak to popsal Fantom výše – jejich argumentace není férová, poněvadž záměrně nemluví o rizicích. A nejde jen o ten “security budget”, za mne není stále vyloučena např. i potenciální hrozba širokého “banu” na krypto v nadcházejících letech, navzdory pokrokům v snahách o regulaci. Zejména v případě privacy coinů – což je přesně ten důvod, proč mě narozdíl od Fantoma XMR zatím nechává zcela chladným 🙂
Děláte dobře, že divezifikujete. Sázka na jednu kartu je extrémní riziko.
Souhlasím, že XMR vůbec nemusí uspět a budoucnost (téměř) nikdo nezná.
Ale pro mě jako fanouška kryptoměn představuje XMR to, čím měl být BTC v době svého zrodu. Soukromí a decentralizace – peníze, které nemohou politici ukrást. Boj proti bankám a státům, obecně fiat penězům umožňujícím vznik astronomických a v budoucnu nikdy nesplatitelných dluhů. Tedy splatitelných pouze hyperinflací.
BTC měl být strašákem centrálních bankéřů a politiků. Nyní se zdá, že se ho už nebojí. Analýzou blockchainu dokáží evidovat každou adresu a podchytit/znemožnit jeji zapojení do reálného světa.
U Monera není nic takového možné. Z něj mají bankéři, politici a regulátoři opravdový strach. Proto o něm také vlastně vůbec nemluví, stejně jako v počátcích BTC kdy bitcoin ingnorovali. V Asii je ostatně XMR a ostatní privacy coiny zakázané. Možná ho to čeká i v USA a EU. To je skutečná výzva. Blockchain vypnout nejde, lidé ho budou vlastnit i nadále, ale je možné že jim k ničemu nebude. Je to totiž opravdu ekvivalent digitálního zlata. Dříve v historii bylo vlastnictví zlata po nějakou dobu zakázané. U Monera to možná bude stejné. Boj za existenci privacy coinů je i bojem za svobodu vlastnictví. Pravda, je to takový kryptoanarchismus 🙂
Děkuji 🙂
Tesat do kamene👍