Co je Halving Bitcoinu

V poslední době hodně slýcháme o halvingu (nebo o půlení, či kvantitativním zpevňování) Bitcoinu, a jaká je to důležitá událost. Možná by se ale hodilo vědět, o co se vlastně jedná, proč se tak děje a také, jak to vzniká. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to halving je a proč je vůbec tak důležitý.

Začněme historií #

Bitcoin vznikl v roce 2008 během finanční krize. Jeho tvůrce, který vystupuje pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, přišel s kódem kryptoměny, nesoucí jméno Bitcoin. Když se Bitcoin poprvé objevil, tvůrce upozorňoval na dvě vlastnosti. Tou první je, že bude Bitcoinů pouze omezené množství, a to přesně 21 000 000. A druhou, že za každých 210 000 vytěžených bloků se dvakrát zmenší odměna pro těžaře – dostanou tedy polovinu.

A kdo je to těžař a co se vlastně těží? Těžař je někdo, kdo pomocí výkonného hardwaru těží kryptoměny. V případě Bitcoinu se jedná o řešení složitých matematických úkonů. Těžař tedy poskytne svůj hardware pro řešení těchto úkonů a jako odměnu dostane Bitcoiny – takto vznikají nové Bitcoiny, se kterými pak lze obchodovat. V průběhu let se požadavky na těžící hardware znásobily.

Proč něco jako halving Bitcoinu existuje? #

Na začátku byla odměna pro těžaře 50 BTC za vytěžený blok. Kdyby nedocházelo k půlení odměny a tím pádem ke zvyšování vzácnosti Bitcoinu, netrvalo by dlouho a všechny Bitcoiny by se vytěžily. Nejen z tohoto důvodu se po každých 210 000 vytěžených blocích odměna snižuje na polovinu. Tyto bloky se vytěží cca za 4 roky. Tím pádem se v roce 2012 snížila odměna z 50 BTC na 25 BTC. V roce 2016 na 12,5 BTC a letos, za pár dnů, nás čeká snížení odměny na 6,25 BTC.

Halving tedy existuje pro to, aby nedocházelo k devalvaci měny, a je základem pro udržení její stability. Je to ochrana Bitcoinu před jeho nekonečným znehodnocováním.

Co se děje po halvingu #

Historicky si můžeme ukázat, že zvýšení vzácnosti Bitcoinu pozitivně ovlivnilo jeho cenu. Nedokážeme ale předpovědět, že to po dalším halvingu znovu nastane. Letos zažíváme nečekanou krizi v podobě pandemie. Cena Bitcoinu klesla na dno kolem 3000 USD. Můžeme si jen domýšlet, jak by vše vypadalo, kdyby tu pandemie nebyla.

Zdroj: reddit

Nicméně, pro těžaře to může znamenat i negativní dopad. Je možné, že již pro ně nebude těžba BTC lukrativní a nebude se vyplácet, protože hardwarové požadavky na těžení se za těch 10 let, co tu s námi Bitcoin je, znásobily. Ovšem každých 14 dní algoritmus přizpůsobuje náročnost těžby, aby odpovídala dění na trhu. Těžaři tedy mohou mining vypnout a vyčkat na vhodnější situaci.

Trocha čísel #

Ukážeme si teď zajímavá čísla ze světa Bitcoinu. V této tabulce najdete množství vytěžených Bitcoinů za jednotlivá období mezi halvingy.

ObdobíMnožství BTC
Genesis -1. halving10 500 000 BTC
1. halving – 2. halving5 250 000 BTC
2. halving – 3. halving (letos)2 625 000 BTC

Z tabulky je patrné, že 50 % BTC bylo vytěženo v prvních 4 letech jeho existence. Touto řadou dojdeme k informaci, že do roku 2030 bude vytěženo přes 98 % všech Bitcoinů.

Bitcoin bude možné těžit do roku 2140. V tomto roce bude odměna pro těžaře pouhých 1,86265 × 10-7 BTC (0.00000018 BTC). Uznávám, je to děsivá představa.

A co potom? Potom nezbude těžařům nic jiného než žít z transakčních poplatků.

Predikce ceny #

Nikdo nedokáže přesně předpovědět, jak se Bitcoin bude vyvíjet po halvingu. Ano, historicky můžeme vyčíst, že se cena vždy zvedla – a ne málo. Nikdo vám ovšem nezaručí, že k tomu dojde i po tomto půlení. Jinými slovy, žádný investor by neměl brát BTC jako zázračnou, stoprocentně výdělečnou investici. Investování do kryptoměn je o emocích a je potřeba si uvědomit, že je to opravdu záhul na psychiku. Většina investorů prodělá právě kvůli panice.

Dále si musíme uvědomit, že Bitcoin ještě nikdy nebyl “otestován” krizí. Je zde mnoho faktorů, které mohou jeho cenu ovlivnit. Jak již bylo uvedeno výše – je potřeba být opatrný, klidný a trpělivý.

Závěr #

Závěrem lze říci, že halving je opravdu pro Bitcoin důležitá událost. Chrání ho před “zatracením”. Poptávka po této kryptoměně stále stoupá a kryptoměna samotná je mezi investory i lidmi velmi oblíbená. Uvidíme, co nám budoucnost po halvingu přinese.

Podrobnější články k tématu: #