Trhy pod lupou: Konsolidace na trzích

4.3
(8)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Po velmi úspěšném vstupu do nového roku se trhy konsolidovaly. Přestože se na specializovaných webech začaly hned objevovat spekulace o pádu burzy, případně titulky hlásaly, že šlo o nejhorší týden na burze od nového roku, ve skutečnosti se trhy pouze zastavily v růstu. Tento pohyb je normální. Nezdravé by naopak bylo, kdyby dál pokračovaly ve strmém růstu, který není nijak podložený fundamenty nebo statistikami. Vše se nyní zakládá na spekulaci, že v USA ani v Evropě recese nebude. Mluví se spíše o ekonomickém zpomalení než o velké recesi. Je to dobrá zpráva?

Řekl bych, že ne sama o sobě. Investor by měl velmi dobře vyhodnotit rizika, která z této zprávy plynou. Pokud recese nepřijde, bude americký pracovní trh napjatý. Vedení Goldman Sachs ve svém konferenčním hovoru k výsledkům za poslední loňské čtvrtletí uvedlo, že i přes propouštění připadá na jednoho nezaměstnaného Američana 1,7 volných pracovních míst. Trh práce je na tom v USA dobře a ani zvedání sazeb ho nijak neohrozilo. Z toho plyne bohužel závažný problém.

Nedostatek pracovních sil povede zákonitě k nárůstu mezd, jenž bude dál živit inflaci. Právě zde se nachází zásadní problém, protože inflace tak bude nadále v rozmezí 4 až 5 %. Fed bude muset buď zvedat sazby dál, nebo jednoduše přehodnotit inflační cíl. Toto dilema bude čím dál zřejmější. Zvedání sazeb nad současné očekávané hladiny by samozřejmě přineslo na trzích velké výprodeje. Změna inflačního cíle by jim naopak značně pomohla.

Co říkají americké desetileté dluhopisy

Již v minulých dílech jsme mluvili o tom, jak důležité je nyní sledovat vývoj amerických dluhopisů. Podle pohybu trhu s nimi můžeme dobře vidět, jak vnímají makroekonomická prostředí v následujících týdnech. Dluhopisové trhy jsou mnohem méně volatilní než akciové. Vzhledem k tomu, že jsou objemově mnohonásobně větší, pohybují se na nich jen velcí hráči. Navíc dluhopisové trhy podléhají mnohem méně emocím než akciové a jsou obecně mnohem méně manipulovatelné. Co nám tedy graf desetiletých amerických dluhopisů říká?

Jasně na něm vidíme, že od 18. ledna výnosy vyrostly z 3,28 % na 3,5 %. To je docela silný růst. Trhy tak začaly otáčet a počítají s tím, že Fed bude sazby zvedat dál. Zároveň však nejde o zásadní proražení úrovní. Pohyb na desetiletých dluhopisech bude mezi 3,28 % až 3,78 %. V tomto pásmu se budeme pohybovat podle toho, jak se budou odvíjet prognózy ohledně zvyšování sazeb.

Rozhodnutí přijde, jakmile se tyto klíčové úrovně prorazí. V tu chvíli bude jasné, jaký je program na několik dalších měsíců. Důležité je nevnímat jako dobré nebo špatné, budou-li sazby klesat či stoupat. Místo toho bychom měli porozumět tomu, které akcie nebo finanční aktiva budou růst nebo klesat, když se sazby změní, a podle toho se zařídit. Zkušený investor je připravený na oba scénáře. Jakmile však vývoj amerických dluhopisů dá jasný signál, musí se rychle rozhodnout pro danou variantu. Současný vývoj nám znovu připomíná, jak důležité je mít plán a být schopný ho následovat.

Výsledková sezona u Goldman Sachs a Netflixu

Výsledková sezona v USA se už rozběhla. Prozatím výsledky společností nijak zásadně neovlivnilo obchodování na trzích. Důvod je prostý. Většina firem odmítá dát jasný a přesný výhled na rok 2023. Jelikož chybí tyto důležité údaje, nereagují ceny akcií většinou nijak výrazně. Americké banky jako JPMorgan, Bank of Ameria, Wells Fargo, Citigroup, Morgan Stanley publikovaly výsledky ve shodě s očekáváním analytiků. Jedinou smutnou výjimkou byl Goldman Sachs. Zisk na jednu akcii u této slavné banky významně poklesl. Oproti očekávanému zisku 5,56 dolarů na jednu akcii byl pouhých 3,32 dolarů. Banka to zdůvodňuje složitou situací na finančních trzích. Návratu k ziskovosti chce dosáhnout propuštěním 6 % svých zaměstnanců a zvýšením poplatků za služby. Samotné akcie Goldman Sachs na výsledky výrazným poklesem: z cen okolo 375 dolarů se dostaly na současných 341 dolarů.

Naopak velmi dobře byly přijaté výsledky Netflixu. Jeho výsledný zisk na jednu akcii byl sice také nižší než odhady (0,12 dolarů oproti 0,59 dolarů), ale investoři u Netflixu sledují především růst nových předplatitelů, kterých společnost získala 7,66 milionů. Investoři mnoho očekávají od spuštění kanálu Netflixu s reklamou. Díky přítomnosti reklamy by cena předplatného klesla na minimum a lidé by neměli důvod sdílet hesla. Investoři vyhodnotili kladně odchod Reeda Hastingse po 25 letech z vedení společnosti. Hastings uváděl před 21 lety společnost Netflix na burzu. Tehdy stála jedna akcie přesně jeden dolar.

Kdo je drží dodnes, je se svou investicí nesmírně spokojený. Investoři odměnili výsledky Netflixu růstem přes 8 %. To je velmi pozitivní signál pro další technologické akcie. Přestože mezi ně Netflix úplně nepatří, slouží pro ně jako předskokan výsledkové sezony. Jsou-li jeho výsledky pozitivní, mají i typické technologické firmy slušnou naději prezentovat dobrá čísla.

Světové indexy si daly malou přestávkou v růstu

Americké a evropské trhy si daly přestávku v zběsilém akciovém růstu. Neplatilo to pro trhy asijské, které pod vlivem dobrých makroekonomických dat z Číny rostly. Hongkongský Hang Seng přidal solidní 1,41 %, burza v Šanghaji 2,18 %. Japonský index Nikkei 225 posílil o 1,16 %. Na tomto růstu měla jistě svůj podíl japonská centrální banka, která znovu nezvedla úrokové sazby. Japonsko tak zůstává jednou z mála zemí, která funguje v režimu levných peněz.

Německý index Dax zůstal v červených číslech a odepsal -0,35 %. Stejně tak francouzský CAC se zmenšil o -0,39 %. Ještě hůř na tom byl britský FTSE, který oslabil o -0,94 %.

Jediný index, který rostl v zámoří, byl technologický Nasdaq, který posílil o 0,55 %. Ostatní dva hlavní indexy oslabovaly. Index S&P500 ztratil -0,66 % a průmyslový Dow Jones odepsal -2,7 %.

Bitcoinová rallye pokračuje

Růstová epizoda bitcoinu nekončí. Bitcoin se během týdne podíval přes hranici 23 500 dolarů. Tu sice neudržel a vrátil se k supportu 22 750 dolarů. Kdo by však takový vývoj ještě na začátku roku čekal? V době psaní článku bitcoin přidal za poslední týden přes 10 %. To je velmi slušný výsledek.

Zajímavé je, že současně s bitcoinem se probudila cena zlata, která taky rychle roste a co nevidět překoná psychologickou hranici 2000 dolarů za unci. Růst zlata a bitcoinu může být náhodná korelace, anebo se můžeme pokusit najít pro to nějaký důvod. Jednou z možností může být právě změna inflačního cíle. To by z praktického pohledu znamenalo, že klasické fiat měny nedokáží současný problém vyřešit. Dlouhodobě se inflace pod 2 % již nevrátí. Pokud by k tomu došlo, investoři by mohli hledat aktiva, která mají inflaci vyřešenou. Tím je zlato, protože jeho množství na zemi je konečné, a bitcoin, který má definovaný maximální počet mincí.

Závěr: Americká výsledková sezona v plném proudu

Doteď v USA publikovaly výsledky společnosti, které nemají globální dopad na celý akciových trh. V následujícím týdnu je však zveřejní těžké váhy jako Microsoft, J&J, Verizon, Tesla, ASML, IBM, Visa, Intel, Mastercard a Chevron. Pokud nějaká z výše jmenovaných trhy pozitivně nebo negativně překvapí, můžeme se dočkat větší volatility.

Co se týče makroekonomických údajů a měnové politiky, budeme si muset počkat až na další zasedání Fedu, které má proběhnout 1. února. Čas neúprosně běží.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Výborný článek, děkuji, že takové zveřejňujete.

spot_img