21.10.22 Analýza TLT – Krach dluhopisového trhu předchází krachu akcií

4.9
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Krach dluhopisového trhu vždy předchází krachu akciového trhu. Tohle je obecná poučka, se kterou se můžete setkat poměrně často v různé literatuře na kapitálové trhy. Jednak se ve všeobecnosti považuje dluhopisový trh za mnohem více racionální, než jsou akcie. Proč? Protože na akciovém trhu mnohem více pracují emoce. Jelikož je zde velké zastoupení drobných investorů. Zatímco dluhopisový trh je spíše parketa profesionálů a institucí.

Dalším důvodem je, že dluhopisový trh musí odrážet měnovou politiku centrální banky. Když rostou úrokové sazby, již emitované dluhopisy ztrácí svou hodnotu. Jelikož nově emitované dluhopisy musí mít větší úrok, aby si je někdo na trhu koupil. Proto je nyní prodejní tlak na dluhopisovém trhu tak silný.

Krach dluhopisového trhu

I když vás dluhopisový trh nijak nezajímá z investičního hlediska, je moudré jej sledovat. Dluhopisový trh mnohem lépe odráží makroekonomickou situaci a historická zkušenost je taková, že když se začne bortit, následují po jistém čase i akcie.

A v současné době můžete opakovaně slyšet, že trh se státními dluhopisy se tvrdě propadá. Je proto vhodné být opatrný? Určitě ano. Jak vyplývá z přiloženého grafu na dluhopisové ETF, propad je vážně masivní. Kurz ETF se v tomto týdnu dostal na úrovně, kde byl trh posledně v roce 2011. Takže zisky za devět let jsou pryč za více jak dva roky. Ovšem největší propady nastaly až v letošním roce. Je to velmi bolestivá věc pro držitele těchto dluhopisů.

Nás ale hlavně zajímá, kdy se může ten stejný výplach zopakovat na obecném akciovém trhu? Všimněte si jedné zásadní věci. Krach dluhopisového trhu má svůj počátek v létě 2020. Tehdy ten pokles nebyl až tak markantní jako v aktuálním roce. Čili klesající trend na dluhopisech započal ve zhruba jeden a půl ročním předstihu.

Akcie se přidali až na přelomu 2021/2022. To znamená, že ty největší propady bychom měli na obecném akciovém trhu nejdříve sledovat až někdy začátkem příštího roku. Ono se to ale úplně přesně přirozeně určit nedá. Osobně nevidím důvod, proč to nemůže začít už nyní na podzim.

Závěrem

To, co se nyní děje na dluhopisovém trhu, je pro nás obrovským varováním. I na dluhopisech byl zprvu střídmější propad. Pak ale pokles akceleroval a výsledek je takový, že dluhopisové ETF ztratilo asi 47 % ze své all time high úrovně. Nevidíme samozřejmě do budoucnosti. Ale můžeme díky našim znalostem předvídat. Protože globální trh je velmi komplikovaný organismus, kde trh A ovlivňuje trh B a naopak.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Gaspaccho
Hodnocení článku :
     

Ahoj Jardo,
Díky za další podnět.
Dlouho jsi nekoukal na altcoin index. Vzhledem k tomu, že se všichni (už dlouho) shodujeme, že přijde prudký pohyb, bylo by dobré si dopředu rozmyslet, kam dominance půjde. Souhlasím s pádem dolů (a nejspíš napřed nějaké vymetení shortařů a navábení moon boyů nějakou hezkou Bull trap). Mám uvažovat, že při prudkém pohybu dolů vzroste BTC dominance? Takže jako medvěd se vyplatí spíš shortovat nějaký koš altcoinů než přímo BTC?
Díky, gaspaccho

spot_img