Trhy pod lupou: Americká inflace klesá, jsou před námi akciové žně?

5
(12)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Nejočekávanější událostí uplynulého týdne bylo zveřejnění hodnot americké inflace, která je nejdůležitějším údajem ovlivňujícím měnovou politiku USA. V prosinci znovu klesla, z listopadových 7,1 % se dostala na 6,5 %. Tentokrát se analytikové trefili přesně, protože právě takovou hodnotu očekávali. Nenastal tak efekt překvapení jako při předchozím zveřejňování. Správný odhad analytiků naznačuje, že věcí se vyvíjejí podle střízlivého, nikoliv však optimistického scénáře. Inflace bude klesat i nadále, otázkou je hlavně o kolik a jaká bude dynamika poklesu. První odhady pro leden mluví o inflaci ve výši 6,3 %, to znamená, že se tato dynamika sníží. Zde vyvstává první neznámá: jak se v takovém případě zachová americký Fed?

I přes nejrychlejší zvedání sazeb v historii americké centrální banky je reálná úroková sazba stále negativní, tj. inflace je pořád větší než úroky. Jakmile ji začnou úroky převyšovat, dostaneme se do bodu zvratu, který hodně věcí mění. Od té chvíle bude důležité mít kapitál, protože právě ten vám začne reálně vydělávat. Zatím stále platí, že je lepší se zadlužit než spořit. Aby se změnila mentalita měnové politiky spolu s chováním investorů a spotřebitelů, bude zapotřebí, aby období reálných sazeb převyšujících inflaci trvalo co nejdéle. A zde je druhý velký problém. Obecně se počítá s tím, že Fed zvedne svoje sazby dvakrát. Avšak pokles inflace není tak velký, abychom se do tohoto stavu dostali za dva až tři měsíce. Buď bude potřeba mnohem víc času, anebo musí Fed zvedat sazby i nadále.

Míříme do slepé uličky?

Kdo čte Lupu pravidelně, ví, že pro rok 2023 panoval neobvyklý konsensus ohledně dalšího vývoje. Fed zvedne sazby ještě dvakrát, načež je nějakou chvíli ponechá nahoře. Jakmile se objeví náznaky recese, Fed sazby opět zvedne. Tomuto dění na akciových trzích měl odpovídat stejný medvědí trend, jaký jsme poznali v závěru loňského roku. V druhém pololetí pak Fed otočí. Začne se mluvit o snižování sazeb, a to vystřelí akcie k další růstové rallye. Jenomže již první polovina ledna ukazuje, že takto rok 2023 určitě neproběhne. Trhy jsou optimistické, každou chvíli očekávají změnu měnové politiky. Panuje přesvědčení, že Fed svou práci už udělal a za chvíli bude muset měnovou politiku uvolnit. Toto očekávání má však jedno velké ale.

Zatím je nepříjemným překvapením klesající dolar, který přímo živí americkou inflaci. Tento fenomén platí i obráceně. Silný dolar inflaci snižuje, protože USA ze své pozice světové měny vyvážejí do světa, nyní ale dolar oslabuje pod vlivem stínu recese. Zde se právě dostáváme do slepé uličky. Pokud bude Fed chtít tento trend změnit, má při ruce nástroj v podobě zvedání sazeb. Slabý dolar americkou inflaci do dvouprocentního inflačního pásma jistě nedostane. Vyšší zvednutí sazeb by způsobilo paniku a výprodej a zhatilo prakticky všem plány na letošní rok. Na druhou stranu, chce-li Fed skutečně s inflací a slabým dolarem bojovat, bude to muset udělat. Případně je tu ještě jedna možnost, a sice změnit inflační cíl. To by samozřejmě způsobilo explozi akcií, protože by to znamenalo uvolnění restriktivních pravidel měnové politiky.

Sázka na risk

Investování na burze má v sobě vždy aspekt hráčství. Pokud hráči nejste, pravděpodobně ani nikdy velkých výsledků nedosáhnete. Hráčství v sobě nese schopnost nést rizika a jít o trochu dál, než je rozumné. Světoví investoři jsou nenapravitelní hráči. Nyní se otvírá cesta sázet na možný růst akcií. Všichni předpovídali katastrofu, ale změna trendu se blíží a ochota riskovat se zvětšuje. Trhy hledají beznadějně podceněné akcie. Vše výše uvedené bychom ale neměli vyhodnotit jako nabádání k návratu na trh, protože riziko propadu je opravdu velké. Míře risku však odpovídají i potenciální zisky. Při nákupu akcií je také potřeba být nesmírně selektivní.

Už nyní panuje přesvědčení, že kdo nenakoupil akcie v prosinci, ujel mu vlak. Pravda je to pouze částečně. Když se podíváme na technologický Nasdaq, najdeme zde zajímavé a hlavně solidní akcie společností, které od začátku roku, tudíž během dvou týdnů, předvedly dvouciferný růst. Zatím je absolutním vítězem roku 2023 společnost Warner Bros s růstem 38,61 %. Daří se i firmám ze sektoru polovodičů: ASML 20,73 %, Nvidia 15,64 % nebo AMD 9,74 %. Z oživení cestování po covidu profitují akcie Airbnb se ziskem 17,39 %. Ze společností Gafam se daří především Amazonu 17,39 % a Metě 13,83 %. Jak vyplývá z výše uvedeného, od začátku roku se dal na burze vydělat relativně slušný peníz. Z celého indexu Nasdaq 100 se pouze 20 firem ocitlo v červených číslech.

Velmi pozitivní týden na světových indexech

Po delší době tu máme skoro čistě růstový týden na všech světových indexech. Jedinou černou kaňkou byl ten turecký, který oslabil -6,68 %. Turecká burza si ovšem kvůli tamní obrovské inflaci žije vlastním životem, její růst nebo pokles málokdy koresponduje se světovými trendy. Burza v Japonsku přidala 0,56 %, té v Šanghaji se taktéž dařilo a vzrostla o 1,19 %. Nejsilnější růst v Asii ovšem předvedl hongkongský index, který posílil o 3,56 %.

Také v Evropě byla čísla jednoznačně pozitivní. Britský FTSE přidal 1,88 %, francouzský CAC 40 pak 2,37 %. Velmi solidní výkon předvedl německý DAX se ziskem 3,26 %.

V zámoří burzovní trhy taktéž dopadly relativně dobře, když investoři pozitivně zareagovali na čísla o americké inflaci. Průmyslový Dow Jones posílil o rovná 2 %, index největších 500 amerických firem přidal 2,67 %. Vítězem se však stal technologický Nasdaq s výkonem 4,82 %.

Překvapivý vývoj bitcoinu již na začátku roku

Dění kolem bitcoinu je prvním velkým překvapením roku 2023. Zde vidíme, že všechny plány, předpovědi a tvrzení, kam se kurz posune, nemusí vyjít. Vzhledem k dění okolo kryptoburzy FTX a dalšímu utahování měnové politiky jsme se měli dočkat nových propadů, překročení hranice 10 000 dolarů se zdálo jako pravděpodobné. To se však nestalo, bitcoin se vydal opačným směrem a velmi lehce překonal hranici 20 000 dolarů. V době psaní článku přidal za posledních sedm dní přes 22 %. To je solidní výkon, který snese srovnání s nejvýkonnějšími akciemi z technologického Nasdaqu. Bitconu se na chvíli podařilo dostat nad 21 500 dolarů, což je symbolická hranice. Takovou hodnotu měl právě před vypuknutím skandálu kolem FTX.

Pro akciové investory je toto oživení velmi pozitivní zprávou. Jelikož bitcoin silně roste, znamená to, že apetit riskovat je u investorů zpět. Tato chuť se dříve či později přenese i na akciové trhy.

Závěr: Americká výsledková sezona

Po delší době nebudou mít hlavní roli makroekonomická data ani prohlášení centrálních bankéřů. V USA začne výsledková sezona, která bude nesmírně důležitá. Výhledy společností na podnikání v roce 2023 nám umožní udělat si obrázek, jak hluboká nás čeká recese. V úterý 17. ledna odtajní své hospodaření americké banky jako Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Ve čtvrtek 19. ledna nás čekají čísla od Procter&Gamble a Netflixu a v pátek je představí dodavatel těžební techniky Schlumberger. Zvláště tyto údaje budou velmi zajímavé, protože výhled hospodaření poslední jmenované společnosti ukáže, jak odhaduje vývoj trhu s ropou. Cena ropy je jedním z dalších velmi důležitých faktorů americké inflace. Znovu nás tedy čeká týden nabitý událostmi, kdy obchodování na trzích nebude nudné. Pokud budeme pokračovat v tomto pozitivním trendu již třetí týden za sebou, je velká pravděpodobnost, že se čím dál víc lidí na akciové trhy zase vrátí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img