Bankman-Fried viní z kolapsu FTX “osudný tweet” společnosti Binance

5
(1)

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) se, vedle reakce na obvinění z podvodu, pokusil vysvětlit, co se vlastně odehrálo před kolapsem jím založené platformy. 

SBF zejména částečně obvinil generálního ředitele Binance Changpenga Zhaoa (CZ). Ten byl podle jeho slov inženýrem stojícím za kolapsem burzy v rámci “cíleného útoku”. Ředitele Binance jmenoval zejména ve spojitosti s tweetem, který označil za “osudový”.

Pak přišel osudný tweet CZ, který následoval po mimořádně účinné několikaměsíční PR kampani proti FTX – a krach[…] Ale listopadový krach byl cíleným útokem na aktiva držená společností Alameda, nikoliv širokým pohybem trhu.

Ve zmíněném tweetu šéf Binance oznámil, že burza se chystá zlikvidovat své tokeny FTT, nativní kryptoměnu FTX. Zhao však tato obvinění odmítá, trvá na své nevině v případě kolapsu a naopak SBF viní z netransparentního řízení FTX. Netransparentnost a naprosté selhání podnikové kontroly potvrzuje i nový ředitel FTX.

SBF o krádeži finančních prostředků

V příspěvku na blogu se SBF dotkl i dalších témat, například růstu FTX a její sesterské obchodní společnosti Alameda Research. Bohužel ohledně obvinění ze zpronevěry finančních prostředků zákazníků nedokázal říci nic nového.

Finanční prostředky jsem neukradl a rozhodně jsem neukryl žádfné miliardy. Téměř veškerý můj majetek byl a stále je využitelný k podpoře zákazníků FTX

Poukázal na to, že obvinění z okrádání zákazníků jsou nemístná, a poznamenal, že trh s kryptoměnami byl svědkem i jiných významných kolapsů v důsledku nedostatku likvidity. Tady bych rád připomněl, že některé ze zkrachovalých firem byly přímo napojeny právě na FTX. 

Odškodnění bývalých zákazníků FTX 

Právníci FTX mezitím přišli s infomrací, že našli asi 5 miliard dolarů v kryptoměnách a hotovosti, které jsou určené pro odškodnění věřitelů. Varovali ale, že neuvážený prodej aktiv by mohl vést k prodejnímu tlaku, v jehož důsledku by hodnota těchto aktiv spadla. Bankman-Fried také dodal, že je ochoten využít své akcie společnosti Robinhood k odškodnění zákazníků.  

Bez komentáře pak nechávám fakt, že SBF, který již byl obviněn kvůli své roli v krachu FTX, stále tvrdí, že společnost mohla přežít, pokud by byl ponechán ve vedení. 

Slíbil také, že zveřejní další informace o krizi FTX, neboť tento blogový příspěvěk byl zatím jen začátek. 

Mám toho na srdci mnohem víc – o tom, proč se společnosti Alameda nepodařilo zajistit, co se stalo s FTX US, co vedlo k procesu Chapter 11, S&C a dalším. Ale tohle je alespoň začátek.

Závěr

Zajímavé je se podívat, co si myslí vyšetřovatelé. Prokuratura je přesvědčena, že jak společnost Alameda, tak i FTX nebyly udržitelnými subjekty, ale pouze subjekty, které napomohly SBF spáchat podvod.

Celý blogový příspěvěk si můžete přečíst pod přiloženým odkazem [1].

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Moderní investor

I když byl tweet od CZ (CEO Binance) opravdu osudový a pravděpodobně i velmi dobře promyšlený, tak za krach nese plnou odpovědnost FTX a její selhání.
Tyhle informace se již ale dostaly masivněji ven mnohem dříve.
Dylan LeClair, který má 289 tisíc sledujících to tweetoval 2.11.2022 a v Reddit skupině která má 6 miliónů členů to bylo zveřejněno o den později.
V té době šlo ještě vybírat a spoustu lidí si mohlo kapitál zachránit, bohužel často jsou takové příspěvky velmi slabě nebo negativně hodnocené a berou se jako FUD.

S pozdravem,
Moderní investor
@moderniinvestordavid 

Jan H.

Tipl bych ze cim blize se bude blizit k soudu, tim bude tento chlapec zoufaly… Mam pocit ze vubec nechape co mu hrozi. Basu nedá….

bkf1

Jestli šlo o jasný podvod nebo jen binec ve fungování, to se těžko asi dozvíme (resp. dozvíme se akorát nějaká stanovista a rozhodnutí), každopádně bylo nezávisle potvrzeno (tuším že auditory), že v FTX mají pěkný bordel v systému, což dokonce POTVRDIL i sám SBF. A to mi dává smysl, do krypta naskočila šílená spousta amatérů, což se nevyhnulo ani oblastem, kde by člověk čekal renomované profíky. Takže z mého aktuálního pohledu za krach FTX může naprostý amaterismus vedení.
PS: “Útoky twitterem” dnes mají jistou účinnost, to se nedá popřít.

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
spot_img