“Naprosté selhání podnikové kontroly“ říká nový generální ředitel FTX

5
(5)

Zprávy a souhrny

John J. Ray III. dostal zhruba před týdnem na starost správu sužované kryptoměnové společnosti a burzy FTX. Ve svém posledním prohlášení se nechal slyšet, že je ohromen “naprostým selháním podnikové kontroly”.

Bezprecedentní selhání FTX

V době, kdy FTX míří ke konkurznímu soudu, nový generální ředitel v podání odhalil, že společnost byla řízena nekvalitně bez ohledu na globální osvědčené postupy. Ray deklaroval, že FTX nemá odpovídající záznamy a kontrolu cenných papírů, což z jeho práce při řízení společnosti dělá nelehký úkol.

“Ještě nikdy ve své kariéře jsem neviděl takové selhání podnikových kontrol a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo v tomto případě. Od narušené integrity systémů a chybného regulačního dohledu v zahraničí až po koncentraci kontroly v rukou velmi malé skupiny nezkušených, ještě jednou nezkušených a potenciálně kompromitovaných osob.

Nutno doplnit, že Ray není v oblasti krizových podnikových situací žádným nováčkem. V minulosti se věnoval úpadku energetické společnosti Enron Corp v hodnotě 23 miliard dolarů a vymáhání finančních prostředků pro věřitele. Navzdory svým dvacetiletým zkušenostem si ovšem Ray myslí, že debakl FTX je “bezprecedentní”, a označuje ho za nejhorší, jaký kdy viděl.

Vyšetřování je komplikované

Podle zveřejněného podání Ray poznamenává, že kvůli nedostatečnému vedení záznamů nebyl schopen sestavit ani seznam zaměstnanců firmy. Dále odhalil, že zakladatel FTX Sam Bankman-Fried (SBF) a zbytek zaměstnanců využívali komunikační platformy s automatickým mazáním zpráv, což téměř znemožňuje získat záznamy o firemních rozhodnutích.

Rayovo podání odhalilo, že FTX používala firemní prostředky k nákupu honosných domů a luxusních předmětů pro zaměstnance, aniž by o tom vedla řádné záznamy. Z toho vyplývá, že neexistuje žádný právní důvod k vymáhání splácení poskytnutých půjček a pokusy o vymáhání povedou k nové várce právních problémů, neboť situace je více než nepřehledná.

Znepokojivé je hlavně používání sociálních médií Samem Bankmanem-Friedem po krachu FTX

Další z věcí, které Ray ostře zkritizoval a označil za znepokojivé, je používání sociálních médií Bankman-Friedem i po implozi FTX. SBF se za pomoci Twitteru pokusil o zvýšení likvidity a návrat na scénu. Tato jeho snaha je široce kritizována.

Pokud jde o celebritu pana Bankmana-Frieda, jeho nekonvenční styl vedení, jeho nepřetržité a rušivé tweetování a téměř totální nedostatek spolehlivých firemních záznamů [..] tyto věci jsou podle kapitoly 11 naprosto bezprecedentní.

Krom výše uvedeného zkritizoval také neschopnost sladit každodenní blockchainové pozice a absenci nezávislého rozhodování mezi FTX, Alameda Research a dalšími přidruženými společnostmi.

Závěr

Člověku nezbývá nic jiného, než jen “zírat s otevřenými ústy”, když si čte o způsobu vedení společnosti osobou SBF. Vlastně se ani moc nelze divit, že komunita již překřtila Sama Bankmana-Frieda na Sama Bankrot-Frieda. Důsledky jeho “selhání” byly fatální a ztráty vysoké.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: