Trhy pod lupou: Strach z recese či z inflace

4.8
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

První týden obchodování v roce 2023 podal celkem věrný obraz toho, o čem bude obchodování po celý rok, zejména však v jeho první polovině. Trhy budou ovládat emoce strachu: z recese a z inflace. Ta druhá obava je přitom připomínkou starého světa loňského roku, zatímco recese je pro právě začínající rok novým tématem. Investor si nesmí představovat, že trhy bude v jednu chvíli ovládat strach z recese a druhý den zase z inflace. To by bylo moc jednoduché a až dětsky naivní. Ve skutečnosti budou existovat současně a v některých chvílích bude jedna nad druhou převažovat. O co prakticky půjde? Dobrým příkladem jsou zveřejněné údaje ohledně tvorby nových pracovních míst a statistiky nezaměstnanosti v USA.

Solidní čísla z USA

Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění čísel z amerického trhu práce. Šéf Fedu Jerome Powell již několikrát řekl, že sleduje především dva údaje: inflaci a nezaměstnanost. Ta v USA dosáhla 3,5 %, přičemž trhy očekávaly 3,7 %. Druhý údaj týkající se trhu práce ukázal, že vzniklo 223 000 nových pracovních míst. Což je o trochu méně než předchozí měsíc, kdy jich bylo 263 000, ale i přesto jde o lepší bilanci než odhady analytiků, kteří očekávali pouze 200 000.

Existují dvě možné interpretace. První je velmi negativní, spočívá v tom, že americký trh práce je pořád solidní. Inflaci bude živit růst mezd. Jelikož je pracovní trh napjatý a chybí zaměstnanci, mohou si bez potíží požádat o zvýšení platu. Jenomže mzdová inflace žene nahoru inflaci obecnou, kterou chce Fed porazit. Z toho logicky vyplývá, že může zvedat svoje sazby i nadále, protože inflace bude stále silná. Velký růst sazeb, tedy větší než v současnosti, by podle očekávání většiny investorů měl silně negativní dopad na akcie. Trhy se vždy snaží předpovídat situaci s šestiměsíčním předstihem. Investoři, kteří si myslí, že Fed jen tak inflaci nezkrotí, své akcie prodávají anebo trhy shortují.

Pozitivní interpretace čísel amerického pracovního trhu

Druhou možností je optimistická vize. Fed zvedl úrokové sazby nejrychleji v historii. Přitom americká ekonomika vykazuje solidní čísla a pracovní trh drží. Jelikož lidé mají práci, budou dál moci konzumovat. Spotřeba zboží a služeb udrží HDP nad hladinou. Scénář měkkého přistání se stává reálnější. Do jisté míry je opravdu překvapující, že americká ekonomika přežila tak silné zvedání sazeb. Není to tak dávno, přesněji řečeno v roce 2018, kdy se Fed také rozhodl sazby zvedat. Tehdejší americký prezident Donald Trump to vnímal jako silné ekonomické oslabení a odmítal to. Sazby dosáhly vrcholu 2,25 % v prosinci 2018. Kdyby nepřišel covid, dočkali bychom se silné recese vázané na cyklus zvedání úrokových sazeb.

Nyní jsou v USA sazby na 4,5 % a tamní ekonomika funguje zatím dobře. Kromě toho má americká inflace svůj vrchol již za sebou. Zatím se o problémech rostoucího státního dluhu nemluví. Vše je tedy na dobré cestě, ovšem pokud nepřijde černá anebo šedá labuť. Černé labutě není možné předpovědět, proto se můžeme pokusit alespoň o nějakou šedou labuť. Nejvíce jich je spojeno s inflací. Pokud v nadcházejících měsících přijde nový inflační impulz, budou centrální banky muset zvedat své sazby mnohem výše, než se čekalo. Inflační impulz může přijít buď vlivem hospodářského růstu Číny, která zvýší poptávku po všech surovinách, anebo dalšího vyhrocení války na Ukrajině, což naopak sníží nabídku nerostného bohatství. Dnes mnoho investorů uvažuje pouze v mezích kladných scénářů, které počítají s tím, že Fed situaci zvládne a nic nepředvídatelného se nestane. Avšak rozumný investor by neměl výše uvedená rizika přehlížet.

Akcie Alibaby mocně roste

I přesto, že existují pádné důvody k tomu interpretovat údaje z amerického trhu práce negativně, většina investorů si vybrala pozitivní vhled do situace. Prozatím platí, že světová ekonomika je v dobré kondici a zvedání sazeb se zatím v reálu neprojevuje. V Asii se trhy vezly na pozitivní vlně. Akcie Alibaby přidaly 13 % za jeden den. Důvodem bylo, že se Jack Ma vzdal podílu ve fintechu Ant Group, který chtěla Alibaba uvést na čínskou burzu. Jeho podíl ve společnosti klesl z 53,46 % na 6,2 %. Dříve vládní čínské autority IPO neschválily. Nyní se situace otočila a Ant Group zamíří na burzu. Celá operace samozřejmě pomůže i Alibabě. Hlavním signálem je však změna postoje čínské vlády vůči tomuto čínskému korporátu. V minulosti Alibaba musela zaplatit státu rekordní pokutu 2,75 miliard dolarů za neloajalitu.

Vstup do nového roku se indexům povedl

Růst Alibaby pomohl burze v Hongkongu. Hang Seng vzrostl o 6,12 %. Burza v Šanghaji taktéž přidala solidních 2,21 %. Nedařilo se naopak burze v japonském Tokiu. Index Nikkei225 se obchodoval se ztrátou 0,46 %. Za propadem jsou obavy z dalšího zpřísnění měnové politiky na japonském jenu, který však má stále záporné sazby.

Velmi dobrý vstup do nového roku předvedly evropské trhy. Je těžké přesně určit, co způsobilo optimismus evropských investorů. Hodně firem zažilo raketový růst způsobený spekulacemi na fúze nebo odprodej části firem. Rostly společnosti jako Atos 14 %, Zelando 14 %, Raynair 12 % nebo lídr v zateplování domů, stavební firma Saint-Gobain 13 %. To je jen malý důkaz toho, že na evropských burzách se pořád dají najít kvalitní společnosti s velice dobrým růstem. Francouzský CAC40 vzrostl o velmi dobrých 5,98 %, německý index DAX přidal 4,93 %. Nejméně rostla burza v Londýně, ale i tak index FTSE posílil o solidních 3,32 %.

Zámořské trhy zaostaly za těmi evropskými. Sice týdenní obchodování zakončily v zelených číslech, ale přírůstky nebyly tak velké jako v případě Evropy. Průmyslový Dow Jones přidal 1,46 %. Index S&P500 vzrostl téměř o identickou hodnotu, a sice 1,45 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq se ziskem 0,98 %. Tento index tlačily dolů především akcie Tesly (-8,22 %) a Microsoftu (-6,21 %). Další propad ceny akcií Tesly, který způsobilo dodání méně aut zákazníkům, než očekávali analytici, využila Cathie Wood k dalšímu dokoupení těchto akcií.

Bitcoin má nakročeno k 17 000

Bitcoin začal rok 2023 na lehce pozitivní vlně, v době psaní článku přidal 2,2 % za týden. Tato kryptoměna i přes dění okolo kryptoburz ukazuje stabilitu. Jeho výkonost lehce překonalo Etherum, které vyskočilo o 5,4 %. Právě posílení hlavních kryptoměn ukazuje, že v letošním roce bude velký tlak na pročistění trhu s nimi. Pokud budou během roku padat další kryptoburzy, budou investoři do kryptoměn čím dál víc preferovat ty nejznámější z nich. Tento přesun jim může pomoci při velkých poklesech, protože se vždy najdou investoři, kteří budou chtít toto dno koupit.

Závěr: Mezi recesí a inflací

Trhy jsou na rozcestí. Strach z inflace je především pohledem do minulosti. Ten, kdo má strach z recese, se dívá spíše do budoucnosti. Burzy obecně taktéž raději hledí do budoucnosti. Z logiky věcí tak vyplývá, že postupem času převáží problém recese. Bude k tomu však docházet postupně, protože ani inflace neřekla své poslední slovo. Pokud v příštích měsících inflace vzroste, je možné, že se trhy znovu vrátí k tomuto tématu. Jak poznat, k jakému scénáři směřují?

Dobrým ukazatelem je vývoj amerických desetiletých dluhopisů. Když klesají, je to v důsledku zvedání úrokových sazeb. Jinak řečeno, problém inflace převažuje. Pokud dluhopisy naopak začínají růst, investoři spíše sázejí na pivot Fedu. Podíváme-li se na graf, pak zjišťujeme, že trhy teď sázejí spíše na recesi, ale zároveň ještě nedošlo k proražení klíčových úrovní. Partie je stále rozehraná.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img