Trhy pod lupou: Fed nechává investory v nejistotě. Tržby Nvidia explodovaly, cena akcií však klesla!

5
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Zámořské trhy mají za sebou krátký obchodní týden, který přerušila oslava Dne díkuvzdání. To však neznamenalo, že se na trzích nic nedělo. Za zmínku stojí minimálně dvě události: zveřejnění záznamu ze zasedání amerického Fedu a hospodářské výsledky společnosti Nvidia, která je bezpochyby akcií roku 2023.

Ze zápisu Fedu jsme se dozvěděli, že většina jeho rady zůstává jestřábí v tom smyslu, že vysoké úrokové sazby potrvají déle, než trhy předpokládaly. Po zveřejnění říjnové inflace to vypadalo, že se velmi brzy dočkáme snížení sazeb, patrně hned zkraje příštího roku. Tuto představu rozbilo nynější zasedání. První snížení by mělo přijít spíše teprve v polovině roku 2024. Navíc ze zápisu vyplynulo, že Fed je připraven sazby eventuálně i zvednout, pokud se inflace vrátí.

Během celého procesu restriktivní měnové politiky se ukazovalo, že americká centrální banka je ve svých rozhodnutích velmi pevná a drží se vytyčeného cíle. To se může znovu opakovat i při snižování sazeb. Je tedy lepší se připravit na možnost, že poprvé klesnou opravdu až v půlce roku 2024.

Nedostatečná předvídatelnost trhů

Na zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu reagovaly trhy opět velmi negativně. V předchozích týdnech naopak rostly, a to právě pro radost z vidiny brzkého snižování sazeb. Upozorňoval jsem, že Fed oficiálně nic takového neřekl. Dokud to výslovně nepotvrdí, vždy půjde jen o spekulace. Většinou se však jedná o spekulace velmi krátkodobé, protože nálada na trhu se mění v podstatě ze dne na den. V tomto prostředí není možné cokoliv předjímat, a to dlouhodobě ani střednědobě. Je naprosto nepředvídatelné, kde budou trhy na konci roku. Do této doby zbývá ještě něco přes dvacet obchodních seancí. Přestože to není mnoho, nikdo stejně neví, co bude.

Nejsledovanější makroekonomické údaje nám neposkytují jasné informace, jak se Fed zachová. Inflace klesá. To je dobře, ale inflační cíl je stále daleko. Vždy půjde jen o odhad toho, zda je daný pokles dostatečný, nebo nikoliv. Navíc se Fed ještě vůbec nevyjádřil k tomu, jak vysoké sazby bude dlouhodobě považovat za normální. Debata okolo inflace a sazeb je tak v jistém smyslu zablokovaná.

Daleko důležitější údaje, které Fed nemůže ignorovat, jsou HDP a míry nezaměstnanosti. Pokud bude HDP stoupat, není důvod sazby hned snižovat. Stejně tak ani při nízké nezaměstnanosti nemá Fed důvod provádět otočku. Zatím jejich hodnoty vypadají nečekaně dobře. Kdybychom se předtím zeptali analytiků, kde bude nezaměstnanost a americký HDP, až sazby dosáhnou 5,5 %, většina by odpověděla, že nezaměstnanost bude obrovská a HDP se propadne. Mají pravdu v tom, že by to bylo racionální vyústění. Taktéž mají pravdu, že toto všechno se ještě může stát. Jenomže trhy ani ekonomika se nechovají racionálně a přesně podle matematických zákonů. Ekonomika je (pro nás naštěstí) spíše živý organismus.

Pravděpodobný vrchol sazeb na euru

Zatímco ohledně Fedu ještě panuje ve výši sazeb určitá nejistota, v případě ECB bylo dosaženo vrcholu. Evropská ekonomika si už nemůže vyšší sazby dovolit. Říjnová inflace v celé Evropské unii dosáhla 2,9 %. To by se na první pohled zdálo jako dobrá zpráva, protože klesá rychleji než v USA.

Skutečnost je však jiná. Evropská inflace se snižuje, protože se kontinent dostává do recese. Dřívější prezident Evropské centrální banky Mario Draghi nedávno jasně uvedl, že konec roku přinese recesi. Z toho vyplývá, že i současné sazby na euru, které jsou nižší než na americkém dolaru, budou dusit ekonomiku mnohem silněji. Problém je však v tom, že ECB nemůže snížit sazby rychleji než Fed, hrozilo by totiž velmi rychlé znehodnocení eura vůči dolaru. Protože Evropa nakupuje všechny důležité suroviny a energie v dolarech, mohlo by to odstartovat novou inflační vlnu.

Další problém je v tom, že většina evropských vlád včetně české, chystá hned několik systematických škrtů, které ekonomiku přidusí. Víc peněz státu a méně firmám a lidem. Ekonomický růst tak nebude tažen domácí spotřebou. Jedinou šancí je, že euro oslabí na takovou úroveň, že evropské exportní firmy získají výhodu před zbytkem světa. Samozřejmě však nesmí oslabit zase tak, aby spustilo inflaci. Pro ECB se jedná o nelehký rébus. Dobrá zpráva pro investory tkví však v tom, že evropské akcie jsou dnes již levné a recese je do mnohých už započítaná.

Nvidia překonala všechny odhady analytiků

Akcie Nvidia zažívá obdobný boom jako před pár lety Tesla. Od začátku roku přidala neuvěřitelných 223 %. Tento růst je o to překvapivější, že i předtím šlo o velmi dobře valorizovanou firmu. Nvidia je dnes již na šestém místě žebříčku burzovních kapitalizací. Kdyby příští rok vyrostla už jen o 100 %, což je poloviční tempo růstu než v roce 2023, zařadila by se mezi tři nejhodnotnější společnosti. Žebříčku nyní stále vévodí Apple, jemuž mocně dýchá na záda Microsoft. Třetí je teď Aramco, ale vezmeme-li v úvahu kurz ropy, vypadá spíš na nejslabšího hráče.

Když se podíváme na akcii Nvidia právě optikou tržní kapitalizace, vidíme, že obavy investorů ohledně dalšího vývoje akcie mají své opodstatnění, navzdory stále dobrým tržbám a zisku.

Za třetí letošní čtvrtletí Nvidia vykázala tržby 18,12 miliardy dolarů oproti očekávaným 16,18 miliardy. Místo předpokládaných 3,37 dolaru byl zisk na jednu akcii 4,02 dolaru. Meziročně tržby vyrostly o 206 %, což je skutečný důvod k radosti. Z hlediska tržeb a zisků Nvidia překonala i ty nejodvážnější odhady. Z tohoto pohledu by měl růst ceny akcií opodstatnění, čekalo by se, že Nvidie vystřelí k novým rekordům. Nestalo se tak. Po skvělých výsledcích dokonce ztratila jedno procento.

Porostou akcie Nvidia dále?

Tato anomálie se vysvětlovala většinou tak, že společnost ohlásila možný negativní dopad exportních omezení v následujícím čtvrtletí, která ovlivňují prodej organizacím v Číně a dalších zemích. Přesná čísla, jak ji má tento zákaz poškodit, neuvedla. Dva dny poté se objevily spekulace, že nebude mít velký dopad. Hlavní problém ve skutečnosti představuje nejistota, zda je růst v oblasti umělé inteligence udržitelný i v následujících pěti letech.

Velmi dobrou zprávou bylo chystané nové uvedení grafického procesoru GH200, který má více paměti než současný model H100. Nvidia se tak znovu vzdálí své konkurenci, již představuje hlavně společnost AMD. Navíc představila několik velkých projektů s Amazonem nebo Microsoftem, takže její tržby meziročně porostou i v příštím čtvrtletí. Totéž už nemůžeme se stejnou jistotou říct o ceně akcií. Jejich růstu brání dvě věci: celková makroekonomická situace a geopolitické napětí mezi Čínou a USA. Bohužel ani jedna z těchto oblastí nezávisí na technologickém výkonu firmy.

Většina světových akciových indexů zakončila týden v zelených číslech

Jak jsme si už zvykli, optimismus na západních trzích pořád plane, zatímco čínské trhy ztrácejí. Je to důsledek hlavně toho, že čínská ekonomika prochází hlubokou transformací. Nově se bude spoléhat zejména na domácí poptávku. To je důvod, proč zavedené akciové tituly ztrácejí. Zvláště pak společnosti, které měly obchodní model postavený na levné pracovní síle a exportu do západních zemí. Levná pracovní síla už v Číně není tak levná. Což je dobře, protože posune výše domácí spotřebu. Transformace čínské ekonomiky se může povést, ale nakoupit ty správné akcie je pro Evropana velký problém.

Indexové obchodování totiž není pro tento trh dobrá strategie. To jsme si mohli ověřit i v minulých týdnech. Burza v Šanghaji za ten poslední odepsala 0,44 %. Hongkongský Hang Sang mírně vyrostl, o 0,65 %. Japonský index Nikkei se tentokrát hongkongské burze nevzdálil a přidal jen 0,12 %.

V Evropě byly trhy naladěny poměrně pozitivně, i když to již nebyla euforie předchozího týdne. Německý Dax přidal 0,69 %, francouzský CAC jej překonal a připsal si 0,81 %. Jako tradičně dopadl nejhůř britský FTSE, který zaznamenal lehkou ztrátu -0,21 %.

Americkým indexům přinesl zkrácený obchodní týden v konečném součtu zisky. Technologický Nasdaq přidal 0,89 %, S&P 500 vzrostl o rovné jedno procento. Nejlépe týden zakončil průmyslový Dow Jones se ziskem 1,27 %. Americké indexy jsou na tom velmi dobře. Indexu S&P 500 už chybí jen pár bodů do maxima za posledních pět let (maximum z prosince 2021 je na úrovni 4754 bodů). Problém je však v tom, že restriktivní měnová politika se na indexech vůbec nepodepsala. Proto není divu, že mnozí analytici bijí na poplach. Je opravdu zvláštní, že americké indexy dosahují vrcholu při tak vysokých sazbách.

Bitcoin ukazuje svoji sílu

V době psaní článku bitcoin za jeden týden znovu přidal, a to velmi solidních 4,78 %. Jeho hodnota byla na úrovni 37 460 dolarů. Proč je tento výkon tak pozitivní? Jde o dobrý výsledek v kontextu problémů kryptoburzy Binance. Její šéf „CZ“ odstoupil, jakmile se dohodl na vyrovnání pokuty americkému ministerstvu spravedlnosti. Pokuta dosahuje astronomických rozměrů 4 miliard dolarů. Kryptoburza funguje dál, ale důvěra střadatelů je značně nahlodána. To potvrdil i velký objem výběrů prostředků z této burzy. I přes jejich odliv však bitcoin drží, což je dobrá zpráva.

Osobně se nemůžu zbavit pocitu, že problémy kryptoburz přicházejí v době, kdy se má spustit dlouho očekávané ETF. Mnoho investorů si je tak raději koupí pod správou velkých finančních institucí, než by si zakládali účty u kryptoburz. Ty se mohou velmi brzo stát nadbytečným článkem v řetězci. Vyšetřuje se nyní i burza Kraken. Je jen otázkou času, kdy přijdou další.

Závěr: Bude vánoční rallye?

Z hlediska makroekonomických údajů i hospodaření firem nás čeká velmi klidný týden. Sice se dozvíme čísla PCE inflace, která je pro Fed důležitá. Ale údaj ukáže jen to, že inflace je pod kontrolou. A to nyní již víme.

Zveřejněním výsledků Nvidie prakticky skončila výsledková sezona v USA. Ta dopadla velmi dobře. Pokud přijde výraznější zpomalování tamní ekonomiky, bude to až v prvním čtvrtletí příštího roku. Nic nebrání, abychom se začali připravovat na tradiční vánoční rallye. Velkých investičních fondů, které si potřebují zlepšit svou roční bilanci, bude mnoho. Zejména pak těch, co očekávaly v letošním roce krach a zůstaly mimo trh. Přinese poslední měsíc roku růst, anebo budou mít nakonec pravdu ti, kdo pro letošek velký krach předpovídali? Uvidíme, moc času už nezbývá. Co mě nejvíc znepokojuje, je absence střední cesty mezi nekonečným růstem cen akcií a apokalyptickým krachem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img