Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Mark Cuban – je téměř nemožné poznat, která kryptoměna je a která není cenný papír
Téměř celé spojené státy aktuálně řeší, co je a co není cenný papír. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v pondělí ve své žalobě proti kryptoburzám takto označila 68 kryptoměn. Nyní se k celé situaci vyjádřil i Mark Cuban, miliardář a známý investor. Podle jeho názoru je téměř nemožné poznat co je a co není cenný papír. Kritizuje SEC, že neposkytl kryptoměnovým firmám jasný registrační proces. Reaguje tak na oznámení Coinbase a Robinhood, že se pokusili registrovat a SEC tento pokus odmítla. To je v rozporu s prohlášením Garyho Genslera, předsedy SEC, že registrační proces existuje a firmy vědí, jak jím projít.
Krátkodobí držitelé BTC, navzdory zásahu SEC, zatím své pozice neprodávají
Uprostřed probíhajících kontrol ze strany regulačních orgánů, v atmosféře strachu, nejistoty a pochybností (FUD) kolem Bitcoinu (BTC) tu máme i pozitivní zprávy. Krátkodobí držitelé, kteří jsou často známí tím, že jako první při poklesu cen odprodávají svá aktiva, projevují tváří v tvář současným tržním výzvám až neobvyklou odolnost. Podle posledních údajů se tito držitelé vymykají trendu. Rozhodli se totiž zůstat na trhu, což svědčí o jejich důvěře v budoucí ziskovost Bitcoinu. Podle analýzy společnosti CryptoQuant nevýrazný cenový výkon bitcoinu v rozmezí 25 000-30 000 dolarů zatím neoslabil nadšení krátkodobých držitelů. Metrika SOPR (Short-Term Holder Spent Output Profit Ratio) odhaluje jejich zájem zůstat i nadále na trhu v očekávání zisků.
Americká senátorka se snaží o deregulaci kryptoměn uprostřed žalob SEC
Vývoj vnímání kryptoměn se od počáteční skepse vládních úředníků postupem času změnil na vstřícnější postoj. Republikánská senátorka za stát Wyoming Cynthia Lummisová si získala přízeň kryptokomunity díky své rostoucí angažovanosti a zájmu právě o samotnou oblast kryptoměn. Lummisová se dočkala pochvaly kryptokomunity také na Twitteru když se podělila o svůj závazek vytvořit regulační rámec, který by usnadnil vlastnictví digitálních aktiv a obchodování s nimi v rámci Spojených států. Její tweet přitom slouží jako připomínka očekávaného návrhu zákona, který měl být zveřejněn v dubnu. Senátorka Lummisová se zatím např. úspěšně podílela na tom, aby byla 30 % daň z těžby digitálních aktiv @POTUS zahrnuta do dohody o dluhovém stropu. Její boj však zdaleka nekončí.
CryptoQuant: Více než 50 % bitcoinů se přesunuje mimo USA
V současné době je patrná nejistota ohledně regulace kryptoměnového průmyslu v USA. Tato nejasnost má za následek postupný pokles na kryptoměnových burzách. Institucionální i jednotlivci, kteří drží kryptoaktiva, často hledají jistotu v jiných jurisdikcích, kde je regulace jasnější a stabilnější. Firmy tedy svá aktiva přesouvají za hranice USA, aby se vyhnuly možné nejistotě a rizikům. Důsledkem tohoto trendu je, že více než polovina Bitcoinu se podle dat analytické společnosti CryptoQuant nyní nachází na mezinárodních a offshore kryptoburzách. Tato situace je zjevná především v poslední době, kdy je ve spojení s Bitcoinem v USA patrný určitý trend. Podle výzkumu CryptoQuant se nyní objem BTC uložený na amerických kryptoburzách vrátil na úroveň z roku 2017.
BlackRock je údajně blízko podání žádosti o bitcoinový ETF
Podle zprávy zveřejněné na webu Coindesk se společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, údajně v USA blíží podání žádosti o vytvoření burzovně obchodovaného fondu (ETF) na bitcoin (BTC). Podle anonymního zdroje obeznámeného s touto záležitostí bude společnost pro ETF využívat službu Coinbase (COIN) Custody. Pro stanovení ceny pak data ze spotového trhu již jmenované kryptoměnové burzy. Tato zpráva vyvolala v kryptoměnové komunitě značný rozruch. Mnozí spekulují, že by bitcoinové spotové ETF od BlackRock mohlo mít na cenu digitálního aktiva býčí vliv.
Bonusová zpráva
„Nezvolený byrokrat“ – generální ředitel společnosti Ripple kritizuje Garyho Genslera
Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple, zaútočil na americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) a jejího současného předsedu Garyho Genslera. Předmětem jeho kritiky jsou otazníky kolem regulace kryptoměn.
Gralinghouse se takto vyjádřil v reakci na odtajnění dokumentů Hinmanova projevu v probíhajícím případu Ripple vs. SEC.
Podle Garlinghouse je případ Ripple symbolem širšího zásahu SEC proti kryptoměnovému průmyslu. Obvinil regulační orgán z toho, že záměrně podporuje zmatek v regulacích a využívá této nejasnosti k selektivnímu prosazování své vůle.
Trying something new – some thoughts from me on the events (specifically the release of the Hinman documents) of this week. For me, this has all had a personal bent to it – and felt like it warranted some personal comments. pic.twitter.com/k4dYeQGhsN
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) June 16, 2023
V souvislosti se zveřejněním Hinmanova projevu Garlinghouse zdůraznil význam dokumentů a upozornil na náznaky vnímaného pokrytectví v rámci SEC. Kromě toho uvedl další tvrzení, která naznačují, že záměry agentury se točí kolem potlačování kryptoinovací ve Spojených státech.
Garlinghouse naznačil, že Hinman záměrně ignoroval zákony a pokoušel se vytvářet nové zákony, což je role vyhrazená pouze Kongresu. Garlinghouse na závěr zdůraznil potřebu jasnosti a spravedlivého regulačního rámce v oblasti kryptoměn. Poděkoval svým kolegům, přátelům, rodině a komunitě Ripple za podporu během celé právní bitvy.