Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.
Ray Dalio: Držte hotovost a vyvarujte se nákupu dluhopisů
Amerických miliardář, investor a zakladatel a vůdčí postava hedgeového fondu Bridgewater Associates, Ray Dalio, během nedávné konference Milken Institute v Singapuru prohlásil, že v současné době je nejlepší držet hotovost a vyhnout se nákupu dluhopisů a jiných dluhových nástrojů. Toto prohlášení přichází v době, kdy se mnoho trhů potýká s nejistotou a volatilitou.
Americký investor zdůraznil, že vzhledem k současným ekonomickým podmínkám a nejistotám na trzích může být dočasné držení hotovosti strategicky výhodné. Věří, že hotovost nabízí určitou míru ochrany proti potenciálním tržním výkyvům a umožňuje investičním manažerům a jednotlivcům reagovat rychleji na příležitosti, které se mohou objevit v budoucnu.
Dominance bitcoinu se vrací nad 50 %
S tržní hodnotou více než 523 miliard dolarů a aktuální cenou 26 940 dolarů (údaj platný v době psaní článku) se Bitcoin znovu dostal na výsluní. Opět tak tvoří více než polovinu celého trhu s kryptoměnami.
Tento zlom je důležitý, protože k němu dochází v době, kdy mnoho alternativních kryptoměn stagnuje nebo klesá. Stojí však za zmínku, že navzdory nedávnému růstu je bitcoin stále téměř o 5 % níže, než bylo jeho červnové maximum. Podíváme-li se na trh trochu více ze široka, tak tržní dominance primární kryptoměny se více než dva roky pohybovala mezi cca 40 % a 49 %. V červnu pak konečně dosáhla úrovně 52 %, když žádost správce aktiv BlackRock o vytvoření spotového burzovně obchodovaného fondu BTC vyvolala vlnu optimistického očekávání.
Dluh Spojených států překročil hranici 33 bilionů dolarů
Nové údaje ukazují, že celkový národní dluh Spojených států amerických dosáhl rekordního maxima, když poprvé v historii překročil hranici 33 bilionů dolarů.
Spojené státy se v současné době potýkají s narůstajícími ekonomickými problémy, když jejich národní dluh dosáhl historicky nevídaného vrcholu. Podle nedávných informací zpravodajského portálu CNBC celkový dluh země nyní překročil 33 bilionů dolarů, což je číslo, které mnohé alarmuje. Toto číslo je o to více znepokojivé, že přichází v době, kdy se USA snaží vyrovnat s následky pandemie, inflací a nestabilitou na světových trzích.
V období mezi fiskálními roky 2019 a 2021 stouply federální výdaje o zhruba 50%. Tento významný nárůst výdajů přispěl k dosažení tohoto dluhového maxima, což vyvolává otázky o budoucí ekonomické stabilitě země.
Česko se brzy dočká krypto regulace – Kdo a jak bude regulovat?
K dnešnímu dni Česku stále chybí krypto zákony. První očekávanou legislativou je implementace Nařízení Evropského parlamentu a Rady o trzích s kryptoaktivy (MiCA), která by se měla brzy dostat k projednání vládě. Ministerstvo financí v současné době finišuje její českou verzi.
Právě MiCA byla hlavním tématem úterní schůze poslaneckého podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Zúčastnění poslanci apelovali na její včasnou implementaci do českého práva. Její očekávané prohlasování parlamentem je zásadní z pohledu ochrany investorů i licencování českých firem – právě ty v posledních měsících pálí hned několik problémů, které by regulace mohla pomoci vyřešit. Především narovnat vztahy s bankami, které od minulého roku nechtějí vést českým krypto firmám účty.
Většina všech sbírek NFT je v současnosti bezcenná
Non-Fungible Tokens (nezaměnitelné tokeny, NFT), respektive obchodování s nimi, zažily již rozhodně lepší časy. Aktuální studie zjistila, že ze vzorku 73 257 sbírek NFT má 69 795 nulovou tržní kapitalizaci. Vyjádřeno procenty má v současné době jen 5 % všech sbírek nějako cenu. Znamená to konec NFT nebo jen pominula zlatá horečka?
První co si musíme uvědomit je důvod vzniku a existence NFT. Primárně rozhodně nesměřoval na potřeby obchodování, ale na možnost označení jednoznačného vlastnictví v digitálním světě. Velice důležitá funkce a možnost tvorby nezaměnitelných soulbound tokenů má podle mého názoru budoucnost. Bublina kolem obrazových NFT pěkně napomohla dostat tento princip do podvědomí veřejnosti.
Bonusová zpráva
Ruská centrální banka chce zavést CBDC do roku 2025
Ruská centrální banka uvažuje o roce 2025 jako o roce, kdy by se digitální rubl, digitální měna místní centrální banky (CBDC), mohl dočkat širokého přijetí v zemi. Tento krok naznačuje strategický přístup centrální banky k modernizaci platebního styku v zemi.
Olga Skorobogatová, první náměstkyně guvernéra Ruské centrální banky, zdůraznila, že digitální rubl je vnímán jako další platební metoda vedle stávajících možností, jako je systém rychlejších plateb, platební karty Mir, platby pomocí QR kódů/NFC, platby založené na biometrii a hotovost.
Zavedení ruského digitálního rublu vyvolává otázky ohledně možnosti, že občané budou dostávat státní platby výhradně prostřednictvím digitální měny centrální banky (CBDC). To by se podobalo platebnímu systému Mir. Ten byl zaveden v roce 2014. Šlo o státem kontrolovaný systém karetních plateb s cílem zmírnit obavy z možných sankcí ze strany USA a Evropy. Ruská centrální banka uvedla, že digitální rubl bude koexistovat s fyzickou hotovostí a nemá ji nahradit.
Ruská centrální banka usiluje o uzavření dohod s Čínou, Indií a Spojenými arabskými emiráty o propojení jejich platebních systémů. To Rusům umožní používat digitální rubl pro zahraniční transakce. Zavedení digitálního rublu pravděpodobně výrazně nezmění ani nezlepší geopolitickou situaci Ruska. Ruští představitelé navíc připustili, že zkoušky CBDC lze provádět pouze s technologicky schopnými a přátelskými zeměmi.
Ruská centrální banka dříve upřesnila, že digitální rubl nesouvisí se snahou státu shromažďovat biometrické údaje. Banka zahájila testy CBDC v 11 městech po celém Rusku přibližně před měsícem.