Česko se brzy dočká krypto regulace. Kdo a jak bude regulovat?

4.8
(5)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

K dnešnímu dni Česku stále chybí krypto zákony. První očekávanou legislativou je implementace Nařízení Evropského parlamentu a Rady o trzích s kryptoaktivy (MiCA), která by se měla brzy dostat k projednání vládě. Ministerstvo financí v současné době finišuje její českou verzi.

Právě MiCA byla hlavním tématem úterní schůze poslaneckého podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Zúčastnění poslanci apelovali na její včasnou implementaci do českého práva. Její očekávané prohlasování parlamentem je zásadní z pohledu ochrany investorů i licencování českých firem – právě ty v posledních měsících pálí hned několik problémů, které by regulace mohla pomoci vyřešit. Především narovnat vztahy s bankami, které od minulého roku nechtějí vést českým krypto firmám účty.   

Zúčastnění zástupci Ministerstva financí na schůzi uvedli, že mají v současné době připravenou pracovní verzi nového zákona. Na začátku října by mělo začít tzv. vnější připomínkové řízení, tedy  možnost pro místní krypto byznys připravovaný zákon komentovat. Po vypořádání připomínek by mohl nový zákon jít na vládu již koncem tohoto roku. Česko by se tak v první polovině příštího roku mohlo dočkat první komplexní regulace krypto trhu. Otazníkem ale stále zůstává, kdo bude orgánem dohledu nad nově regulovanými subjekty. 

V pracovní verzi návrhu zákona Ministerstvo financí předpokládá, že by se této role měla zhostit Česká národní banka. Zástupci České kryptoměnové asociace se však obávají, že centrální banka není pro krypto tou správnou institucí. V rámci jednání podvýboru zástupci ČKMA naznačili, že pokud by orgánem dohledu skutečně byla ČNB, mohli by její členové vzhledem k jednotnému unijnímu zažádat o licenci v jiné evropské zemi. ,,Kvitujeme, že můžeme úzce spolupracovat s Ministerstvem financí na přípravách budoucího regulatorního prostředí trhu s kryptoaktivy. Ohledně otázky regulátora se náš postoj nemění – trh nadále nepreferuje ČNB jako orgán dohledu.’’ vyjádřil postoj František Vinopal z České kryptoměnové asociace.

Poslanci napříč politickým spektrem se v rámci podvýboru vyjádřili, že chtějí v Česku nastavit pro krypto dobré podmínky. Předseda podvýboru Marek Novák (ANO) v rámci podvýboru zdůraznil, že včasné přijetí je důležité jak z pohledu spotřebitele, tak firem působících v krypto průmyslu a v neposlední řadě pro stát. ,,Přijímaná legislativa je zaměřena na ochranu investorů, ale také na nastavení rovných podmínek na trhu. To samozřejmě také zajistí vyšší výběr daní a odvodů pro stát. Nemůžeme přihlížet, jak nám ujíždí vlak a vývojáři utíkají za hranice. Proto společně s kolegy dohlížíme na to, aby přijetí nové legislativy proběhlo hladce a hlavně co nejrychleji.’’ řekl poslanec Marek Novák.

Podobně se vyjádřil také poslanec Jiří Havránek (ODS), který považuje včasné schválení evropského nařízení za velmi důležité pro místní firmy. ,,Nařízení MiCA od samého počátku považuji za dobrou příležitost pro stanovení jasných podmínek pro fungování krypto průmyslu v České republice a těší mne, že podobný pohled má i ministerstvo financí. Jsem přesvědčený, že dobře nastavená regulace pomůže jak průmyslu, tak i běžným traderům a uživatelům. Navíc se díky tomu v Poslanecké sněmovně poprvé otevře téma kryptoměn a virtuálních aktiv, což je příležitostí pro vyřešení dalších problémů, které tento rostoucí sektor trápí,’’ uvedl. Jeho vyjádření naznačuje, že MiCA je v současnosti první legislativní vlaštovkou a brzy lze očekávat i další legislativu, například samostatné daňové zákony pro krypto. 

Pozváni byli také zástupci společnosti Binance, největší světové kryptoměnové burzy digitálních aktiv, pro kterou je Česká republika jedním z nejvýznamnějších trhů v Evropě. I oni v regulaci příležitost. ,,Dlouhodobě se zasazujeme o účinnou a vhodnou regulaci kryptoměn. MiCA je v tomto směru vítaným a pragmatickým krokem, který harmonizuje požadavky napříč EU a vytváří jednotný trh s kryptoměnami. Jsme pevně přesvědčeni, že stabilní regulační prostředí je klíčové pro podporu inovací, ochranu investorů a nastolení důvěry v odvětví,’’ doplnil Ondřej Pilný, manažer společnosti Binance.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Krypta

Krypto by mělo mít dohled pod úplně novou institucí – centrální banky jsou proti kryptu primárně kvůli tomu, že nemůžou krypto trh ovládat – už moc si zvykly na to, že jsou jediní, kdo má monopol na peníze (resp. to, co lidi používají na směnu) a jakékoliv ohrožení svého postavení vidí extrémně negativně.
Však je to vidět, jak hlásají, že krypto je strašné zlo, ale jakmile se mluví o kryptoměně, kterou vydá centrální banka, je vše v pořádku.
Takže dát dozorovou funkci subjektu, který má zájem na tom, aby volný kryptotrh nefungoval, podle mě není vůbec dobrý nápad!

bkf1

U nás je hlavně problém v tom, že rozhodování je hodně často dáno lidem, kteří nerozumí ani klice od dveří nebo na to z vysoka kašlou. Spousta lidí vůbec neví o tom, že třeba různé “EU věci”, které k nám přijdou, abysme si rozhodli, jak to chceme (= zvolili si nejoptimálnější podmínky, které budou vyhovovat fungování v naší zemi), si naše legislativa vůbec nepřečte, něco tam “nakliká” doslova random stylem jak když se chcete zbavit otravného zaškrtávacího dotazníku a pak se všichni diví. Kolikrát i v samotné EU, která pak v extrémních případech posílá celou věc znovu k nám, jestli si z nich děláme prdel nebo co, protože to z naší reakce vypadá, že to nikdo nečetl. Tohle málokdo ví i když se to občas proflákne na veřejnost, že se nikomu (= lidem, kteří jsou za to placení) nechtěly číst ty kvanta textu. Pak lidi nadávají na EU a vůbec netuší, že průser vznikl u nás, když jsme si sami zvolili ty nejhorší podmínky.
PS: A teď si vemte, že tak nová věc jako krypto, které celkově na světě pořád moc lidi nerozumí (ani na postech, kde by tomu měli rozumět, je to jejich práce) přijde k rozhodování do ČR k těm našim “odborníkům”. Z toho já cítím tak hodně “velký špatný” jak nechat něco dělat s elektrikou řemeslníka, co vypadá, že má tak 4ku v krvi a typický výsledek jeho práce je smuchlanec drátů, v kterém se nikdo nevyzná.

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
spot_img