Charles Edwards: Schválení bitcoinového ETF od BlackRocku bude mít obrovský význam

4.3
(13)

Charles Edwards, zakladatel Capriole Investments, je optimistou. Budoucnost bitcoinu a kryptoměn je jasná a krátkodobé cenové tlaky by neměly odvádět pozornost investorů od budoucí globální třídy aktiv.

Ve svém nejnovějším rozhovoru pro Cointelegraph se Edwards hlouběji zabývá současným stavem BTC. Je přesvědčen, že bitcoin díky burzovně obchodovanému fondu (ETF) společnosti BlackRock má šanci na velké vítězství.

Vzhledem k tomu, jak se bitcoin po měsících plných událostí stále velmi dobře drží, Edwards nevidí potřebu měnit svou dlouhodobou býčí perspektivu. Na kratších časových rámcích sice může být méně jistou sázkou, ale on sám je přesvědčen, že se kryptoměny stanou uznávanou globální třídou aktiv. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější otázky a odpovědi:

Kryptoměny a bitcoin

Když jsme spolu mluvili v únoru naposledy, cena bitcoinu se pohybovala kolem 25 000 dolarů. Dnes je BTC nejen o 20 % výše, ale také poměr NVT bitcoinu je na nejvyšší úrovni za posledních deset let. Naznačuje to další růst?

NVT (Bitcoin Network Value to Transactions Ratio) se v současné době obchoduje na normální úrovni. Na úrovni 202 se obchoduje uprostřed pásma dynamického rozsahu, tedy výrazně pod maximy z roku 2021. Vzhledem k jeho dnešní normalizované hodnotě nám to mnoho neřekne; jen to, že bitcoin je (pouze) podle této metriky spravedlivě oceněn.

Tehdy jste popsal, že se Bitcoin nachází v “novém režimu”. Předpověděl jste, že bude až 12 měsíců stoupat. Změnilo se něco ve Vašem názoru?

I dnes si povětšinou myslím to samé. Bitcoin od února vytrvale rostl. Rozdíl dnes spočívá v tom, že příležitost k relativnímu zhodnocení je v důsledku toho o něco menší a nyní obchodujeme do hlavní cenové rezistence na úrovni 32 000 USD. Ta představuje dno býčí market range 2021 a konfluenci s hlavními týdenními a měsíčními order bloky.

Při ceně 30 000 USD začali těžaři masově posílat BTC na burzy. Zejména Poolin v posledních týdnech přesunul rekordní množství. Do jaké míry ovlivní údajný prodej těžařů cenu BTC v budoucnu?

Je pravda, že relativní prodejní tlak těžařů bitcoinu se zvýšil. Můžeme to vidět na dvou metrikách: Miner Sell Pressure a Hash Ribbons. Od ledna se hash rate Bitcoinu zvýšila o 50 %. Toto rychlé tempo růstu není dlouhodobě udržitelné. Proto můžeme očekávat, že jakékoli zpomalení vyvolá typickou kapitulaci Hash Ribbon. Tento rychlý růst hash rate může znamenat jen jednu věc; do sítě se zapojilo mimořádné množství nových těžebních rigů.

Je o 50 % těžší těžit bitcoiny, je zde o 50 % větší konkurence a v důsledku toho o 33 % nižší relativní výnosy z BTC pro těžaře. Těžaři jsou velkými hráči v bitcoinu, takže pokud prodávají rychlým tempem, může to ovlivnit ceny. Jejich relativní podíl v síti se ale zmenšuje, tento rizikový faktor není tím, čím býval.

Makroekonomická situace

Pokud jde o americkou makroekonomickou politiku, jak se podle vás Fed postaví k inflaci v druhé polovině roku? Přijde po červenci další zvyšování?

S 91% pravděpodobností trh počítá se zvýšením sazeb do konce letošního roku. Podle CME Group FedWatch Tool existuje 99,8% šance, že Fed zvýší sazby na zasedání příští týden. Je tedy pravděpodobné, že se v roce 2023 dočkáme ještě jednoho nebo dvou zvýšení sazeb. To se, vzhledem k tomu že inflace (CPI) má od dubna 2022 soustavně klesající trend a nyní se nachází hluboko pod 5% sazbou Fed Funds, zdá být poměrně přehnané.

Korelace bitcoinu s rizikovými aktivy a inverzní korelace se silným americkým dolarem v poslední době klesá. Co je toho příčinou? Je to součást dlouhodobějšího trendu?

Korelace přichází ve vlnách. V posledním cyklu došlo k velmi silné korelaci s rizikovými aktivy. Začalo to krachem způsobeným pandemií koronaviru 12. března 2020. Když strach dosáhne vrcholu, všechny trhy jdou unisono do risk-off (do hotovosti). V důsledku toho jsme viděli obrovský nárůst korelace napříč třídami aktiv.

Po tomto krachu vstoupila na rizikové trhy obrovská hromada peněz z největšího QE všech dob. V roce 2022 jsme pak byli svědky uvolnění všech rizikových aktiv v důsledku přecenění dluhopisů po nejagresivnějším režimu zvyšování sazeb Fedu v historii.

Byly to tedy neobvyklé časy. Není však vnitřní potřebou, aby měl Bitcoin vysokou korelaci s rizikovými aktivy. Je pravděpodobné, že časem, až se Bitcoin stane aktivem v hodnotě několika bilionů dolarů, bude více propojen s hlavními třídami aktiv, a tak lze očekávat, že v příštím desetiletí bude mít konzistentnější pozitivní korelaci se zlatem, které má s dolarem vysoce negativní korelaci.

Schválení ETF

Jak předpovídáte vývoj spotového ETF BlackRock a jeho vliv na bitcoiny, pokud by se měl spustit?

Schválení ETF společnosti BlackRock bude mít pro odvětví obrovský význam. BlackRock je největším správcem aktiv na světě a jeho (a regulační) schvalovací pečeť umožní příliv nové vlny kapitálu na trh. Mnoho institucí kvůli obavám a nejistotě ohledně regulace kryptoměn zůstalo loni stranou. Schválení ETF bude pro bitcoin velkým “ANO”.

ETF také pravděpodobně usnadní institucím zařazení bitcoinu do rozvah, protože se nebudou muset starat o úschovu nebo vstup do kryptoprostoru. Otevírá to tedy spoustu dveří. Nejlepší srovnatelnou událostí, kterou máme k dispozici, je spuštění ETF na zlato v roce 2004. Zajímavé je, že byl spuštěn v době, kdy zlato bylo o 50 % níže (podobně jako je tomu dnes u Bitcoinu). Následoval masivní +350% výnos, sedmiletá býčí série.

Závěr

Podle Edwardse je ETF na bitcoiny v podstatě jen další cílovou stanicí na cestě k širokému regulačnímu přijetí a etablování bitcoinu jako seriózní třídy aktiv. A bude to mít velké důsledky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img