Dominance bitcoinu se vrací nad 50 %

4.8
(6)

S tržní hodnotou více než 523 miliard dolarů a aktuální cenou 26 940 dolarů (údaj platný v době psaní článku) se Bitcoin znovu dostal na výsluní. Opět tak tvoří více než polovinu celého trhu s kryptoměnami.

Tento zlom je důležitý, protože k němu dochází v době, kdy mnoho alternativních kryptoměn stagnuje nebo klesá. Stojí však za zmínku, že navzdory nedávnému růstu je bitcoin stále téměř o 5 % níže, než bylo jeho červnové maximum. Podíváme-li se na trh trochu více ze široka, tak tržní dominance primární kryptoměny se více než dva roky pohybovala mezi cca 40 % a 49 %. V červnu pak konečně dosáhla úrovně 52 %, když žádost správce aktiv BlackRock o vytvoření spotového burzovně obchodovaného fondu BTC vyvolala vlnu optimistického očekávání.

Bitcoin jako stálice v nestálém kryptoměnovém průmyslu?

Jak nám ukazují on-chain data, rostl také zájem velryb o bitcoin. Počet adres s významným podílem této kryptoměny dosáhl nových maxim. Tento trend může mít na trh jak pozitivní, tak i negativní dopady.

Klíčový krypto ukazatel, kterým poměr dominance BTC bezesporu je, hodnotí jeho sílu porovnáním jeho tržní hodnoty s hodnotou celého krypto trhu. Na začátku roku 2022 podíl Bitcoinu na trhu s kryptoměnami přesáhl 50 %. V létě se pak opět snížil, protože altcoiny jako NFT a DeFi se vezly na vlně zájmu.

Dominance je významná, protože dokáže zachytit změny tržní hodnoty, ke kterým může dojít velice rychle v důsledku změn ceny nebo objemu obchodů. Ukazuje, jak kryptoinvestoři reagují na aktuální dění. Odpovídá na otázky, zda BTC ztrácí půdu pod nohama ve prospěch stablecoinů nebo třeba NFT tokenů.

Aktuálně trh s kryptoměnami čelí značnému nedostatku likvidity. Absence potenciálního pohybu bitcoinu směrem nahoru i nadále způsobuje nezájem mnoha investorů. Aktuálně se cena BTC blíží k hodnotě 27.000 dolarů.

Závěr

Navzdory všem protivětrům bitcoin i nadále zůstává vedoucí a nejuznávanější digitální měnou. Investoři se mezitím připravují na možný pokles hodnoty BTC v září, které je pro tuto kryptoměnu historicky náročným měsícem. Tento opatrný výhled posiluje rostoucí pravděpodobnost globálního hospodářského poklesu a stále vysoká inflace.

Někteří analytici se však domnívají, že by BTC mohl zažít výrazný růst ceny, často nazývaný býčí rallye. A to zejména kvůli očekávanému přílivu nových investic. Ty mohou v prvé řadě souviset s halvingem, který BTC čeká příští rok. Ve hře jsou samozřejmě i sázky na schválení spotových ETF. To vše pomáhá bitcoinu udržet si dominantní postavení na silně zastoupeném kryptoměnovém trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img