Stellar: První krypto protokol s certifikátem Sharia

0
(0)

Doba velkých zákazů kryptoměn je snad již z větší části za námi a většina zemí se připravuje na jejich regulaci (jak jsme naznačili např. v tomto článku). Do některých zemí je však s kryptoměnami poněkud těžké proniknout, a to z důvodu striktních náboženských zásad a zákonů. Zásadní pokrok se však podařil týmu z projektu Stellar.

Na začátek si uvedeme známé jméno – Jed McCaleb. Jed je zakladatelem burzy Mt. GOX a spoluzakladatelem Ripple Labs. Po uzavření burzy a po neshodách v Ripple však odchází a v roce 2014 zakládá vlastní platformu pro uskutečňování transakcí – Stellar. O jejím využití přemýšlel v historii například gigant IBM, který ji chtěl zakomponovat do svého blockchainového projektu. Nyní se však Stellar může pyšnit významným prvenstvím.

První kryptoměna integrovatelná v islámských zemích

Finanční instituce, které chtějí obchodovat v zemích, kde platí islámské zákony Sharia, musí získat takzvaný certifikát Sharia. Certifikáty vydává místní kontrolní úřad, tedy Shariyah Review Bureau (SRB). Proces schválení zahrnuje posouzení zvažovaného aktiva či finanční služby se standardy neziskové organizace AAOIFI, která provádí účetní a auditorské práce pro islámské finanční instituce.

Mohlo by vás zajímat: Malta má svůj první obousměrný Bitcoin bankomat

Pozicí historicky první kryptoměny, která obdržela tento certifikát, se může chlubit právě Stellar. Získal totiž jako první „DLT protokol” takzvaný certifikát Sharia. SRB své rozhodnutí o udělení certifikátu síti Stellar odůvodňuje v 16 stránkovém dokumentu, v jehož závěru stojí, že úřad neshledal žádná ustanovení, která by neodpovídala islámským principům a pravidlům Sharia. Dodává však následující:

Uživatelé sítě, kteří usilují o dodržení zásad Shari’a, by však měli vzít na vědomí, že pouze dodržování přiložených pokynů automaticky nezaručuje shodu s pravidly Shari’a.

Nadace stojící za projektem Stellar považuje získání certifikátu za velký úspěch. Podle prohlášení bude díky tomu umožněna spolupráce napříč mnoha zeměmi na blízkém východě a v jihovýchodní Asii.

“Ve spolupráci s SRB nám tento certifikát umožní nadále rozvíjet systém Stellar i v regionech, kde je nutné, aby finanční instituce splňovaly finanční zásady a pravidla Islámu. Islámské finanční instituce v Perském zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty) a části jihovýchodní Asie (např. Indonésie a Malajsie) tak budou moci integrovat technologii Stellar do svých produktů a služeb,” stojí v oznámení.

Je Bitcoin halal?

Kryptoměny jsou mezi obyvately islámských zemí poslední dobou žhavým tématem. Někteří z nich zpochybňují, zdali aktiva s tak velikou nestálostí, jako je například Bitcoin, nejsou obchodem na úrovni lichvy. Ta je podle zákonu šaría zakázaná. S tímto tvrzením již dříve nesouhlasil například Mufti Muhammad Abu Bakar, jakartský úředník, dohlížející na dodržování zásad Sharia ve společnosti Blossom Finance. Ten prohlásil, že Bitcoin je v souladu s pravidly Halal. Argumentoval tím, že je v mnoha zemích legální měnou.

Závěr

První kryptoměnou, která získala certifikaci Sharia pro platby a tokenizaci aktiv, se stal Stellar. To je zřejmě, kromě oznámení Coinbase, jedním z důvodů, proč XLM za posledních 24 hodin zaznamenal více než 30% růst ceny. Stellar překonal LTC a povyskočil ze sedmé příčky na šestou největší kryptoměnu podle celkové kapitalizace, dle CMC. Předsudky stranou, jde o obrovskou příležitost pro XLM a další milník pro všeobecné osvojení kryptoměn po celém světě. Avšak je třeba dodat, že jde zatím jen o začátek cesty této kryptoměny do islámských zemí.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img