(Rozhovor) Krmení ovcí pomocí IOTY – český projekt, který popularizuje kryptoměny

0
(0)

Zprávy a souhrny

Není tomu dlouho, co se do provozu dostal nový projekt pocházející z Čech. Ten si získal pozornost celé IOTA komunity a také krypto mainstreamu. Tento roztomilý projekt je ukázkou toho, co vše půjde v budoucnosti s kryptoměnami dělat. Dnes vám přinášíme rozhovor s tvůrcem projektu Karlem Böhmem.

Cesta ke kryptoměnám

Ahoj Karle, než se dostaneme k tomu, jak si vytvořil funkční aplikaci kryptoměn, tak bych se nejdřív rád zeptal, jaká byla tvá cesta ke kryptoměnám?
Ahoj. Ke kryptoměnám jsem se dostal skrze darknet v roce 2016 a poté jsem se začal zajímat o Bitcoin a snažil jsem se jej obchodovat ve stylu arbitráží. Pak jsem těžil Monero a stal se jeho fanouškem. Nakonec jsem se dostal až k IOTĚ a to v červnu 2017. Ta mě zaujala svou vizí a strukturou. U ní jsem již zůstal.

Jsi jeden z nejaktivnějších IOTA fanoušků – proč zrovna IOTA?

IOTA má velkou výhodu v tom, že řeší problém bezpečnosti internetu věcí. Jejím hlavním záměrem je dát věcem v rámci internetu věcí jejich vlastní a unikátní ID. IOTA není klasický blockchain. Je to proud transakcí, kde si můžete vybrat, jaké transakce budou uloženy. K tomu je celá síť IOTY bez poplatků. Nejsem fanouškem těžby, i když jsem to zkoušel. Nicméně se dá očekávat, že za pět let bude i IOTA vypadat hodně rozdílně oproti dnešnímu stavu.

Tip redakce: Iota oznámila kompatibilitu s Ledgerem

https://youtu.be/AoRkSvQbKkQ

Zvláštní spojení: Ovce a kryptoměny.

A teď již k jádru věci, vytvořil si funkční aplikaci IOTY – celkem vtipně je to provázání světa zemědělství a kryptoměn, můžeš nám povědět, co to je a proč zrovna tohle?

S IOTOU jsem v intenzivním spojení od června 2017 a později jsem si založil vlastní node, abych pomohl Tanglu (Pozn. redakce IOTA síť nese název Tangle). A pak již přišla krypto krize, která trvá až do dnes.  Zakladatel IOTY, David Sonstebo, říkal, ať si lidi nestěžují a prostě něco dělají. Ať píšou články, dělají videa, vyvíjí aplikace.. A tak jsem si řekl, že má pravdu a pustil se do toho.

Byl jsem limitován tím, že nejsem programátorem. Proto jsem se přidal k testerům Herkules nodu od Romana Semka a koupil si Odroid (Něco jako RapsPi) a dal jsem jej do ovčína, kde jsem jej připojil k solárním panelům a udělal pár fotek. Reakce komunity byla velmi pozitivní a tak mě napadlo, že bych IOTU mohl využít ke krmení ovcí. Následně jsem se dostal k Jardovi Buckovi, který udělal back end a Janu Morávkovi, který vytvořil zase web. O dva měsíce později bylo hotovo.

Jakmile člověk zaplatí a transakce se ověří, tak se ovcím přes dávkovač (vytištěný na 3D tiskárně) vysype dávka granulí a zazvoní zvonek, který jim tím oznamuje, že mají jídlo. Celé je to samozřejmě prototyp, který ukazuje, že lze bez poplatku zaplatit tak zvaně real-time a následně se něco stane.

Mohlo by vás zajímat: Blockchainem k revoluci v zemědělství

Chytré továrny a zemědělství

Fujitsu vyrábí chytrou továrnu běžící na IOTĚ – tohle mi přijde, že by mohl být základ pro chytrý kravín nebo chytrou ovčí farmu, nemyslíš?
To by určitě v nějaké směru být mohlo. Kravíny a vepříny jsou dnes již často plně automatizované. Od automatického dávkování až po vážení stravy to již funguje. IOTA řeší jinou věc. IOTA umožňuje vytvořit jasnou digitální identitu a to jak zvířatům, tak i lidem a věcem. Pak již bude možno sledovat přesně, jaké jídlo prase jedlo. Pokud konkrétní prase dostávalo dávky antibiotik, tak se to zapíše na supply chain na Tangle a koncový zákazník se bude moci rozhodnout, jestli chce toto prase, a nebo si vybere raději jiné, které jedlo například pouze brambory. Já osobně jsem IOTU takto využil, protože se mi to prostě hodilo, jelikož chovám sedm ovcí jako mazlíčky a sekačky. 
Jak se díváš na budoucnost IOTY a jejího cíle stát se hlavním protokolem pro internet věcí?
IOTA se snaží vytvořit standard pro komunikaci v rámci internetu věcí a to bezpečně a s jasnou identitou. Jestli uspěje, to se teprve uvidí. Je to nezávislá organizace, která produkuje otevřený protokol, ale je klidně možné, že giganti jako Google či Microsoft přijdou s něčím lepším, co se prosadí. IOTA má zatím dobře nakročeno.
I proto vznikl tento projekt, protože jsem chtěl ukázat lidem možnosti IOTY a dát jim možnost vyzkoušet si, jak se dá IOTA používat nevšedním a zábavným způsobem.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: