(Rozhovor) Krmení ovcí pomocí IOTY – český projekt, který popularizuje kryptoměny

0
(0)

Není tomu dlouho, co se do provozu dostal nový projekt pocházející z Čech. Ten si získal pozornost celé IOTA komunity a také krypto mainstreamu. Tento roztomilý projekt je ukázkou toho, co vše půjde v budoucnosti s kryptoměnami dělat. Dnes vám přinášíme rozhovor s tvůrcem projektu Karlem Böhmem.

Cesta ke kryptoměnám

Ahoj Karle, než se dostaneme k tomu, jak si vytvořil funkční aplikaci kryptoměn, tak bych se nejdřív rád zeptal, jaká byla tvá cesta ke kryptoměnám?
Ahoj. Ke kryptoměnám jsem se dostal skrze darknet v roce 2016 a poté jsem se začal zajímat o Bitcoin a snažil jsem se jej obchodovat ve stylu arbitráží. Pak jsem těžil Monero a stal se jeho fanouškem. Nakonec jsem se dostal až k IOTĚ a to v červnu 2017. Ta mě zaujala svou vizí a strukturou. U ní jsem již zůstal.

Jsi jeden z nejaktivnějších IOTA fanoušků – proč zrovna IOTA?

IOTA má velkou výhodu v tom, že řeší problém bezpečnosti internetu věcí. Jejím hlavním záměrem je dát věcem v rámci internetu věcí jejich vlastní a unikátní ID. IOTA není klasický blockchain. Je to proud transakcí, kde si můžete vybrat, jaké transakce budou uloženy. K tomu je celá síť IOTY bez poplatků. Nejsem fanouškem těžby, i když jsem to zkoušel. Nicméně se dá očekávat, že za pět let bude i IOTA vypadat hodně rozdílně oproti dnešnímu stavu.

Tip redakce: Iota oznámila kompatibilitu s Ledgerem

https://youtu.be/AoRkSvQbKkQ

Zvláštní spojení: Ovce a kryptoměny.

A teď již k jádru věci, vytvořil si funkční aplikaci IOTY – celkem vtipně je to provázání světa zemědělství a kryptoměn, můžeš nám povědět, co to je a proč zrovna tohle?

S IOTOU jsem v intenzivním spojení od června 2017 a později jsem si založil vlastní node, abych pomohl Tanglu (Pozn. redakce IOTA síť nese název Tangle). A pak již přišla krypto krize, která trvá až do dnes.  Zakladatel IOTY, David Sonstebo, říkal, ať si lidi nestěžují a prostě něco dělají. Ať píšou články, dělají videa, vyvíjí aplikace.. A tak jsem si řekl, že má pravdu a pustil se do toho.

Byl jsem limitován tím, že nejsem programátorem. Proto jsem se přidal k testerům Herkules nodu od Romana Semka a koupil si Odroid (Něco jako RapsPi) a dal jsem jej do ovčína, kde jsem jej připojil k solárním panelům a udělal pár fotek. Reakce komunity byla velmi pozitivní a tak mě napadlo, že bych IOTU mohl využít ke krmení ovcí. Následně jsem se dostal k Jardovi Buckovi, který udělal back end a Janu Morávkovi, který vytvořil zase web. O dva měsíce později bylo hotovo.

Jakmile člověk zaplatí a transakce se ověří, tak se ovcím přes dávkovač (vytištěný na 3D tiskárně) vysype dávka granulí a zazvoní zvonek, který jim tím oznamuje, že mají jídlo. Celé je to samozřejmě prototyp, který ukazuje, že lze bez poplatku zaplatit tak zvaně real-time a následně se něco stane.

Mohlo by vás zajímat: Blockchainem k revoluci v zemědělství

Chytré továrny a zemědělství

Fujitsu vyrábí chytrou továrnu běžící na IOTĚ – tohle mi přijde, že by mohl být základ pro chytrý kravín nebo chytrou ovčí farmu, nemyslíš?
To by určitě v nějaké směru být mohlo. Kravíny a vepříny jsou dnes již často plně automatizované. Od automatického dávkování až po vážení stravy to již funguje. IOTA řeší jinou věc. IOTA umožňuje vytvořit jasnou digitální identitu a to jak zvířatům, tak i lidem a věcem. Pak již bude možno sledovat přesně, jaké jídlo prase jedlo. Pokud konkrétní prase dostávalo dávky antibiotik, tak se to zapíše na supply chain na Tangle a koncový zákazník se bude moci rozhodnout, jestli chce toto prase, a nebo si vybere raději jiné, které jedlo například pouze brambory. Já osobně jsem IOTU takto využil, protože se mi to prostě hodilo, jelikož chovám sedm ovcí jako mazlíčky a sekačky. 
Jak se díváš na budoucnost IOTY a jejího cíle stát se hlavním protokolem pro internet věcí?
IOTA se snaží vytvořit standard pro komunikaci v rámci internetu věcí a to bezpečně a s jasnou identitou. Jestli uspěje, to se teprve uvidí. Je to nezávislá organizace, která produkuje otevřený protokol, ale je klidně možné, že giganti jako Google či Microsoft přijdou s něčím lepším, co se prosadí. IOTA má zatím dobře nakročeno.
I proto vznikl tento projekt, protože jsem chtěl ukázat lidem možnosti IOTY a dát jim možnost vyzkoušet si, jak se dá IOTA používat nevšedním a zábavným způsobem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Ooooooooo!! Tak tohle mi naprosto uniklo! Neuvěřitelně mě to baví a zdravím do ovčína a velkej klobouk hodně hluboko dolů, bratři! Milujme přírodu!! 🙂

Rob

Mně to prostě baví. Zatímco já tady klofu do klávesnice a myslím si přitom bůh ví co, tak támhle nějaký pastevci už stavějí své řemeslo na IOTA!! Samozřejmě bez urážky, samozřejmě to nemyslím zle. Právě naopak! Máte můj obdiv coby lidé činu!! Sedlák, starajíce se takto o své ovce, musí přeci milovat své řemeslo a přitom ukazuje například technologickým firmám, jak se to má dělat! 🙂

spot_img