[Pro začátečníky] Co jsou to Ponzi a pyramidová schémata a jak je rozpoznat – 2.díl

4.4
(5)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V minulém prvním dílu jsme se seznámili s osobou Charlese Ponziho, podle kterého jsou podvody tohoto typu pojmenovány. Dále jsme si vysvětlili rozdíl mezi Ponzi a pyramidovým schématem, vyvrátili jsme mýtus o tom, že kryptoměna je pyramida a také jsme si řekli pár slov o pyramidových schématech v kryptoměnách. V dnešním dílu se seznámíme s tím, jak Ponzi schéma rozpoznat, řekneme si něco o nejběžnějších typech pyramid a rovněž se zaměříme na to, jak se před nimi účinně chránit.

[Pro začátečníky] Co jsou to Ponzi a pyramidová schémata a jak je rozpoznat – 1.díl

Jak rozpoznat Ponzi schéma v kryptoměnách

U kryptoměn se setkáváme se čtyřmi nejběžnějšími typy pyramid:

1) scamcoin

2) cloudová těžba

3) referral program

4) investiční programy s vysokými výnosy

Vždy se objevují některé varovné signály, podle kterých můžete určit, že se jedná o podvodný projekt:

1) vysoké obraty bez rizika

2) stabilní příjem bez ohledu na stav trhu

3) „tajné“ investiční techniky a strategie

4) žádné investiční papírování

5) různé potíže s výběrem peněz

Scamcoin 

K velmi populárním kryptoměnovým pyramidám patří falešné krypto. Zpravidla přichází s deklarací vylepšené verze některé kryptoměny a slibuje velký potenciál. Protože velké množství uživatelů kryptoměn je přitahováno takovouto perspektivou, není se čemu divit, že jsou takové nabídky poptávány. Tyto projekty však zpravidla nemají ani veřejný blockchain, veřejně přístupný kód ani umístění na známé burzy. Jejich cílem je vytvoření dojmu neustále rostoucích cen a zvýšení zájmu o projekt.

Cloudová pyramida

Cloudová těžba sama o sobě není podvodem. Musíte mít ale na paměti, že v kryptoprostoru se objevuje mnoho podvodů s cloudovou těžbou. Když vidíte nabídku na nákup výpočetní výkonu nebo pronájem vybavení pro cloudovou těžbu, měli byste mít rovněž na paměti, že dnešní těžba je velmi odlišná od té před několika lety. Dnes je těžba mnohem náročnější a výnosy závisí na celé řadě faktorů. Nákup podílu v klasickém cloudu stojí docela dost peněz, neslibuje žádné super vysoké příjmy a je poměrně nepravděpodobné, že by stanovil fixní sazbu pro vaši investici.

Referral program

Program doporučení může být vcelku dobrým nástrojem v případě, že se nejedná o program doporučení finanční pyramidy. V tomto programu potřebuje člověk přilákat nové investice, aby získal příjem. Pro organizátory podvodů je tento program pravděpodobně nejjednodušší a o to smutnější je pro jeho účastníky. Pro příklad musí jeden účastník získat 5 dalších lidí. Těchto 5 lidí, aby získali své investice zpět, musí přilákat dalších 25 účastníků, tito dalších 125, atd.

Investiční programy s vysokými výnosy

Toto je další běžný typ pyramidy. Organizátoři slibují mimořádně vysoké výnosy v krátkém čase a navíc dlouhodobě. Ve skutečnosti tento výnos nelze s určitostí předpovědět ani na zítra, natož pak na nějakou neomezenou dobu. Tito organizátoři mohou samozřejmě obchodovat a dokonce mohou z obchodování profitovat, ale tento zisk se vás v žádném případě nebude týkat. Veškeré platby investorům totiž pochází hlavně z prostředků nových vkladů. Je totiž všeobecně známo, že ani ti nejlepší obchodníci nemohou stále a do nekonečna dělat ziskové obchody. Každá soudně uvažující bytost by si totiž měla uvědomit, že taková strategie jako „win-only-trading“ prostě neexistuje.

Jak se chránit před pyramidami

1) Nikdy slepě nevěřte, ale skutečnosti si ověřte. Prozkoumejte společnost, která nabízí investiční příležitost. Ta by měla být legálně zaregistrována a tyto informace by neměly být skryty.

2) Nejste si stoprocentně jisti svou investicí? Nedělejte to! Nevěřte na náhody, sledujte formality, prostudujte skutečnosti, informujte se.

3) Pokud jste daným projektem natolik nadšeni, že jste připraveni investovat absolutně vše, co máte a dokonce jste ochotni si ještě vypůjčit, pak je to velmi znepokojující znamení.

Závěr

Ponzi a pyramida jsou podvodná schémata, se kterými se v kryptosvětě můžete čas od času setkat. Musíte se zdržet účasti v těchto programech bez ohledu na to, jak jsou na první pohled atraktivní. Dodržováním jednoduchých pravidel budete vždy chráněni před takovými podvody a nikdy je nebudete spojovat s kryptoměnami. A pamatujte si, že pokud budete moudře investovat, nemůžete se nikdy stát obětí takového podvodného programu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
georg

Dobry den,,to co píšete je svatá pravda zrovna před 10 dny se o to pokoušel jeden člověk ktery mě oslovil,,

Tomm

Ano, pořád to docela aktuálně žije. Čerstvá známá kauza tohoto podvodu je třeba toto, kdy se jedná o dluhopisové financování: https://www.rizikovedluhopisy.cz/insolvencni-spravce-dluhopisovy-program-skupiny-emtc-tomase-barty-naplnuje-znaky-investicniho-podvodu-letadla/

spot_img