Lidé bolestně vzpomínají na své největší chyby s kryptoměnami

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Důvod, proč byl John McAfee včera v Evropě zatčen • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitcoin zpátky pod 12 000 USD • Vyhledávání termínu Ethereum na Googlu na ročním maximu • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin v současné době čelí...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Od podvodů nesoucích jméno Elona Muska až po kolaps Mt. Gox sdílejí lidé své hororové příběhy o ztrátě svých Bitcoinů a dalších kryptoměn. Lidé ztratili 2,5 milionu Bitcoinů, což je (od svého vzniku v roce 2009), hodnota 25 miliard USD. Co ale v těchto číslech chybí, je opravdový lidský příběh: chyby, zapomenuté klíče, chybné transakce a také nešťastné náhody.

Dnes všechny vzpomínky vyplavávají na povrch a lidé sdílí své příběhy. Anthony Sassano, produktový manažer v Set Protocol, se na Twitteru zeptal: “Jaká byla Vaše největší chyba v krypto světě?” A dostal víc než jen pár odpovědí.

Mt. Gox a zahozené těžařské příležitosti

Hlavní vývojář Etherea, známý pod pseudonymem Antiprosynthesis, připomněl nejznámější pohromu Bitcoinu: Mt. Gox. Jedna z nejznámnějších bitcoinový burz, byla dlouhodobě napadána hackery, ztráta byla 460 milionů USD. Antiprosynthesis k tomu říká:

“Přesunul jsem svoje BTC na Mt. Gox, abych je prodal za fiat, byla tam lepší cena… Na začátku 2014.”

Čas je zde velmi důležitý: Burza Mt. Gox byla definitivně uzavřena v únoru 2014. A ti, kteří doufali ve vrácení peněz, mohou čekat donekonečna.

Nebyl jediný, kdo si něco vyčítal. Vývojář Eric Elliott zmínil těžbu Bitcoinu v roce 2010. V době, kdy hodnota BTC byla někde mezi 0,008 USD a 0,08 USD. V tu dobu bylo jednoduché těžit Bitcoin a mohli jste jich vytěžit klidně stovky denně. Eric Elliott to ale vzdal, myslel si, že z toho nikdy žádný výdělek nebude.

I kdyby vytěžil jenom 1000 BTC, měly by dnes tyto mince hodnotu skoro 10 milionů USD.

“Opravdovou lítost budu cítit, až BTC bude na 100 000 USD“

Od ICO k podvodům s celebritami

V odpovědích jsme mohli najít podobné příběhy napříč celým krypto světem. Ukážeme si některé, ze kterých běhá mráz po zádech.

ICO vzalo rok 2017 útokem a způsobilo doslova šílenství ve financování. Ale i když některé měny vystřelily, ne všichni byli na palubě. Jeden z krypto investorů, ve světě digitálních měn známý pod pseudonymem MF Grin, prodal 3 miliony Tronu jenom 3 týdny před tím, než jeho cena vyrostla stonásobně z 0,00025 USD na 0,25 USD. Kdyby své mince držel, jejich hodnota by na vrcholu ceny činila cca 750 000 USD. Radost ohlédnout se zpět.

Potvrzení celebritou může být na jednu stranu efektivní – ale také může jít o podvod. Jeden z uživatelů Twitteru (pod pseudonymem) prozradil, že poslal nějaké ETH na jednu ICO stránku, protože “Elon Musk do ní investoval.” Už své ETH nikdy neviděl.

Neměl by se ale cítit příliš špatně, i společnosti jako SkyNews a TechCrunch se nachytaly na takové podvody, otiskly je a považovaly za skutečné.

Obchodní chyby a tlusté prsty

Někteří lidé tvrdě narazili, když si mysleli, že by burzy mohly být racionální. CEO Truffle Suite, Tim Coulter, obchodoval proti Ethereu, když mělo hodnotu pouhé 3 USD. Sázel, že jeho cena půjde dolů. Měl za to, že cena nepůjde nahoru, dokud nebudou hotovy technické práce velkého rozsahu.

Co však nečekal, byl fakt, že se svět vrhne na BTC a další kryptoměny a ke konci roku 2017 vytlačí cenu BTC až k 20 000 USD. A cena Etherea byla začátkem roku 2018 1500 USD. Řekl, že už žádné další plány na shortování mincí nemá.

Jiné chyby jsou jednodušší. Patří mezi ně i klasický “tlustý prst”, kdy nechtěně prodáte měnu za menší částku – typicky přidáním nuly (některé mince mají hodnotu 0,0001 a může být těžké vidět rozdíl). V tomto případě, ztratil tento krypto nadšenec 4 000 USD na decentralizované burze EtherDelta. Au.

Nezapomeňme na The DAO. To byl jeden z největších experimentů Etherea, který dopadl špatně. Měla to být samostatně fungující organizace, která by rozdávala granty, ale chyba v kódu vedla k velké loupeži v hodnotě 50 milionů dolarů. Většina mincí byla navrácena, když byl kód tohoto ETH blockchainu přepsán. Někteří ale stále mají jizvy.

“Poslal jsem 100 ETH na The DAO”

– napsal nadšenec pro Bitcoin a Ethereum na Twitter – bez jakéhokoliv vysvětlení. Ta vzpomínka musí pořád bolet.

Těsné ztráty a šťastné konce

Alespoň některé příběhy končí pozitivněji. Jeden z fnoušků kryptoměny Chainlink (LINK) poslal 5000 mincí na krypto burzu Kraken v době, kdy ještě tyto mince nepodporovala. Ale za rok burza mince navrátila. Takže tady je vše v pořádku.

Někdy mají chyby ke ztrátám velmi blízko. Kryptoměnový trader Aaron Kruker se podělil o zkušenost, kdy skoro poslal 10 000 USD místo 100 USD – další potenciální tlustý prst – ale přistihl se akorát včas. “Vždycky mě polije pot, když si na to vzpomenu,” napsal na Twitteru. Vskutku těsné.

Závěr

Všechny tyto příběhy nám dokazují, že ne vždy je obchodní svět příznivě nakloněn. Je potřeba si dát pozor na podvody a možné snahy o okradení. A to neplatí ani zdaleka jen pro svět kryptoměn, ale pro všechny oblasti života. A co vy? Setkali jste se s nějakým podvodem? Přišli jste někdy o své mince? Podělte se s námi do komentářů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře