Přinese MiCA konec stablecoinů v Evropě?

5
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Na konci května ministři financí 27 členských států Evropské unie (EU) jednomyslně schválili regulační předpis MiCA (Markets in Crypto-Assets). Ten následně vyšel v Úředním věstníku EU a to znamená, že v platnost vstupuje v červnu 2024. Marina Parthuisot, vedoucí právního oddělení Binance France, oznámila, že Binance směřuje k vyřazení všech stablecoinů v Evropě. Jaký by to mělo dopad?

Binance je celosvětově největší kryptoměnovou burzou a jen za loňský rok přes ní prošly dvě třetiny všech transakcí. Případné vyřazení stablecoinů pro evropský trh by mohlo mít velmi silný dopad na kryptoměny a jejich adopci.

Důležitý je ovšem celkový kontext prohlášení. Parthuisot to prohlásila v rámci veřejného slyšení s Evropským bankovním úřadem (European Banking Authority, EBA). Reagovala na současnou situaci, kdy právníci nejsou schopni jednoznačně vyložit MiCA ve vztahu k decentralizovaným a zahraničním emitentům.

CEO Binance na oznámení okamžitě reagoval

Pro média je samozřejmě zajímavá možnost odstranění stablecoinů z burzy a hned zprávu šíří. Je však vytržená z kontextu. Podle oznámení, které na sociálních sítích zveřejnil Changpeng „CZ“ Zhao, burza jedná s několika partnery, kteří spouštějí EUR a další stablecoiny. Ty by měly již plně odpovídat nově nastaveným pravidlům.

Závěr

Situace se může zdát být složitá, ale ve skutečnosti se pouze jedná o vyjasňování si samotné legislativy před jejím vstoupením v platnost. MiCA například počítá s limitem 216 milionů USD pro stablecoiny, včetně Tetheru. To by samo o sobě mohlo přinést podstatné omezení pro kryptoměny a samozřejmě i jejich akceptaci.

Cílem samotné MiCA ale není kryptoměny zakázat nebo zničit. Tato regulace má ochránit investory a učinit transakce transparentnější. Evropská unie si velice dobře uvědomuje možné riziko odlivu kapitálu a to si jistě nepřeje. Podle mého názoru se řešení určitě najde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img