2. 12. 2023 Přehled trhu: Prorazí Bitcoin 39 000 USD? Vzroste zlato na 2 500 USD za unci?

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu, tentokrát se podíváme na akciový index S&P 500, Bitcoin a kryptoměny, navíc se podíváme na velký potenciál k růstu u drahých kovů. Inflace v eurozóně a Americe klesá nad očekávání. Výnosová křivka se napřimuje, historicky je to znak začátku ekonomické recese a proto si ukážeme možné varianty vývoje situace.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží kolem 38 000 USD čím nechává prostor altcoinům žít vlastním životem. U mnohých projektů se o fundamentu moc mluvit nedá, proto je situace víc nakloněná krátkodobým investorům a traderům. Značná část altcoinů znovu roste v jednotkách procent. Pokud Bitcoin překoná 38 000 USD a pokusí se dostat do rezistenční zóny 39 – 43 000 USD, mohl by to být další růstový potenciál pro celý kryptoměnový trh.

Makro kalendář a novinky týdne

Evropská inflace je na ústupu a dá se pozorovat u většiny reportujících států jako Španělsko, Německo a Francie. Celková inflace pro eurozónu klesá meziměsíčně o -0,5 procentního bodu, meziročně klesá z 2,9 na 2,4 procentního bodu. Nadále je problém jádrová inflace, ta se z 4,1 procentního bodu snižuje na 3,6 pb. To je jeden z důvodů proč budou muset úrokové sazby zůstat zvýšené ještě delší dobu. Zároveň jedním z největších přispěvatelů k poklesu je klesající cena energií. To se může v zimních měsících velmi lehce skokově změnit.

Americké cenové indexy PCE přicházejí lehce lepší než se očekávalo, meziročně klesají ze 3,4 na 3 procentní body. Meziměsíčně zaznamenávají podobně lepší pokles. Prodeje stávajících domů v Americe nadále klesají i když méně než se očekávalo. To může být reakce kupujících na pokles úrokové sazby na 30letých hypotékách v průměru na 7,37 procent ročně. Dnes nás čeká ještě pár makro dat a nejdůležitější bude projev šéfa americké centrální banky Jerome Powella.

Ray Dalio je pro mnoho čtenářů známa osobnost, jako bývalý správce největšího hedgeového fondu na světě má určitě kvalitní zdroje informací a nevypustí do médii nějakou zprávu jen tak bez přemýšlení. V minulo týdenním rozhovoru pro CNBC uvedl, že se silně obává o dále rostoucí dluh spojených států. Ve výši 33,7 biliónů dolarů se dostává do stavu, kde bude způsobovat další problémy v americké ekonomice.

V rozhovoru dále varoval zastupitelé vlády před deficitním rozpočtem a dalším zadlužováním se. Navrhuje osekat výdaje aby stát utrácel míň než vybere na daních. Stávající problém by se mohl velmi lehce (a rychle zhoršit). To je velmi důležitý přístup hospodaření jak pro osobní finance, tak firmy a vlády.

V dalším rozhovoru Ray Dalio uvedl, že období vyšších úrokových sazeb s námi může zůstat po delší dobu než se mnozí domnívají. Nemělo by nás překvapit pokud budou úrokové sazby na úrovních nad 4 procentní body i několik let.

Napřimování výnosové křivky a další indikátory

Výnosová křivka v posledních měsících dosáhla velmi hluboké záporné hladiny, které se objevily od roku 1920 jen 3krát. Všechny tyto případy způsobily ekonomickou recesi. I menší poklesy vedli k recesi a ekonomickým problémům (třeba rok 2000 a 2008). Aktuálně dochází k napřimování křivky, co se vyjádří jako rozdíl výnosů na 10letých a 2letých amerických vládních dluhopisech.

Pokud můžeme statisticky důvěřovat tomuto grafu, v nejbližších měsících by se měli začít projevovat znaky ekonomické krize. Můj tip pro nejpravděpodobnější spouštěč jsou problémy v realitním sektoru, konkrétně komerčních nemovitostí kde má mnoho hráčů problém splácet napákovaný dluh v situaci klesajících cen nemovitostí a nízkého zájmu nájemců.

Další indikátor pro sledování je otáčení se amerického dolarového indexu. Ten v posledních pár týdnech ze 107 bodů klesl zpátky na supportní hladinu kolem 102,6 bodů, kde se dá očekávat reakce. Jak velká bude je zatím neznáme i když tvar klesajícího diagonálu připomíná další konsolidační strukturu, která by mohla vyústit k výraznějšímu růstu. Nejdříve však bude muset překonat klouzavé průměry denního grafu EMA 55 1D a EMA 200 1D. Indikátory RSI a MACD však už signalizují růstový potenciál. Je to signál, který je vhodné neustále sledovat. Větší nárůst dá prodejní signál pro akciové trhy a zřejmě i kryptoměnový trh.

Akciový trh táhnou největší technologické tituly

Akciový index S&P 500 je aktuálně tahaný nahoru největšími sedmi technologickými společnostmi (magnificient 7), které se pohybují kolem historických maxim. Není divu, že celkový index, kde reprezentují přes 30% celkové tržní kapitalizace roste. Akciový index se dostává do místa rezistence, kterou formuje klesající downtrendová linie (tyrkysová) a horizontální rezistence pod historickým maximem. Proražení této hladiny by znamenalo možný menší růst, ke kterému by bylo potřeba nižší jednotky biliónů dolarů do valuace těchto společností.

Nadále se však pod stávající hladinou nachází několik nevyplněných gapů (nejenom na futures grafu), které mi nedovolí do tohoto trhu vstoupit. Předpokládám, že u takto významného indexu musí dojít k vyplnění a nehodlám do něj vstupovat na vyšších hladinách. Je možný pokles až pod 3960 bodů čím by index musel ztratit přibližně 13 % hodnoty.

Indikátory RSI a MACD naznačují silnou divergenci, která hraje do karet poklesové variantě. Navíc objemy, které táhnou cenu nahoru poslední dny jsou tragické a naznačuji, že se jedná spíše o FOMO nákupy retailu než hru institucí. Instituce už buď jenom čekají nebo jsou částečně ven z indexu a drží spíše jednotlivé společnosti v něm. Ty však můžou velmi rychle začít prodávat a přesunout hezké zisky do podhodnocených menších společností.

Aktuálně situace přeje spíše stock-pickerům než držitelům celého indexu a jsou schopni značně překonávat celý trh. Na mém pohledu se tedy zatím nic nemění a korekci (alespoň na 3960 bodů) připisuje velkou pravděpodobnost. To stejné naznačuje i vývoj dolarového indexu, proto nemám důvod dávat vetší šanci výraznějšímu růstu. Teď je lepší věnovat svoji pozornost jiným trhům, kde je víc příležitosti.

Vzroste zlato na 2 500 USD za unci?

Lidí, kteří začátkem roku očekávali, že zrovna drahé kovy budou jedním z nejvýkonnějších trhů není moc. Zlato si letos od ledna připisuje +15 %, díky čemuž překonává akciový index S&P 500. Daleko zajímavější je dlouhodobé zhodnocení posledních let. Navíc se dostává jenom o krůček níže pod dlouhodobou historickou rezistenci 2072 USD za unci.

Překonání této rezistence bude velmi silný signál trhu o snaze eliminovat další inflační riziko a ochránit majetek. I když drtivou část růstu je nutné připsat centrálním bankám, které akumulují zlato nejvíce za posledních 10 let.

Dle technické analýzy můžeme vidět překonání klesajícího kanálu (čárkované žluté linie) a přiblížení se k červené rezistenci. Překonání rezistence nás může zavést až na horní hranici dlouhodobého růstového kanálu kolem 2500 USD za trójskou unci (+21% z aktuální hladiny) a to klidně v horizontu příštího roku 2024. Tím pádem to beru jako puzzle do skládačky, kde klíčový dílek je inverze výnosové křivky a možná recese.

Stříbro standardně zaostává za vývojem zlata. Avšak na dlouhodobém grafu můžeme vidět zformování dna v letech 2016 až 2020. Aktuálně se stříbro dostává nad 3letou stranovou konsolidační strukturu a zároveň překonává dlouhodobou klesající linii (žlutá). Tím pádem se mu otevírá cesta vytvořit nové vyšší vrcholky.

Jak odvážný růst to bude zatím není jasné. Aktuální situace je velmi podobná s obdobím 2007-2011, kdy stříbro rostlo o 370 %. I když započteme část růstu ode dna v březnu 2020 jako hotovou (ode dna 11,7 USD je to růst + 100 %), nadále zůstává zajímavý potenciál pro zhodnocení. Potenciální cíl je až kolem historického maxima v zóně 40 až 50 USD za unci. To by ode dna představovalo +325 %. Z aktuální cenové hladiny cca 25,36 USD za unci je to stále prostor pro téměř 100% růst.

Drahé kovy můžou být jedním z příkladu, kam pro nejbližší období upřít pozornost jako potenciální býčí trh. To samé se nedá říct o akciovém trhu, kde jsou rizika výrazně vyšší a potenciál pro růst daleko menší. Do drahých kovů pomalu přitéká víc institucionálních peněz (smart money). To můžeme vidět na grafu níže. Pokud bude pokračovat hlavně zájem centrálních bank nakupovat drahé kovy jako zabezpečení proti dalším inflačním tlakům a tištění peněz (nejenom) ze strany Spojených států, je dost možné otáčení trendu z fundamentálně nadhodnocených akcií k drahým kovům, které spolu cenově korelují.

Bitcoin nadále zkouší rezistenci 39 000 USD

Bitcoin se nadále drží lehce nad 38 500 USD, a testuje horní rezistenci rostoucího kanálu kolem 39 000 USD. V případě proražení nahoru ho čeká nejsilnější rezistenční pásmo 39 – 42 000 USD. Je tedy v podobné situaci jako akciový index S&P 500 a další aktiva.

Negativnější vývoj naznačují divergence indikátorů RSI a MACD na 1 až 3 denním grafu. Samozřejmě můžou být zneplatněné, avšak díky ním předpokládám alespoň menší pokles Bitcoinu zpátky ke klouzavým průměrům jako je na denním grafu EMA 55 1D (34 000 USD) resp. EMA 200 1D (30 250 USD). Pokles pod 30 000 USD bych bral silně negativně a musel by k tomu přijít dostatečně negativní fundamentální důvod.

Růst a překonání 42 000 USD by bylo potvrzením dalšího silného růstu a zřejmě i býčího trhu, jen mi trošku nezapadá do situace, která se odehrává na akciích a výnosové křivce. Avšak čas ukáže. Pokud 42 000 USD bude překonaných, otevře se prostor na otevření dlouhé pozice s relativně malým stop-losem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Roste to podobně jako když to kdysi táhly nahoru podvodní booti. Schvalne jsem si ty stare grafy nasel. Tak jsem zvedav, co se casem ukaze.

At uz je to jak chce, tak asi těžko ten rust dělá retailovy trh. Ti naopak všichni čekají na výhodný prodej za kilo :o).

Vlastně se o tom ani nikde moc nepíše, jako by žádný růst BTC ani nebyl. Nikoho kromě nás už to asi fakt nezajímá.

pietro

Jede se nahoru … a bez korekce. Levné nákupy už nebudou.

Bart

Jj, do Vánoc už určitě ne 😉

Fantom

Taky si myslím. Do konce roku a leden 2024 půdeme nahoru a po schválení spotových BTC EFT už budeme těsně pod vrcholem. Krátce poté přijdou prodeje. Předpokládám že EFT schválí už v lednu, kdo by z market makerů chtěl ještě čekat další měsíce a udržovat cenu takhle vysoko 🙂 I když je možné že Gary se bude cukat a zdržovat až do března.

Jan H.

Jojo Gary je stara močka z Goldman Sachs, ten dobre vi jak to chodi 🙂

spot_img