30. 12. 2023 Přehled trhu – Přehnaný optimismus investorů, Bitcoin testuje 42 000 USD. Akcie pokračují v růstu

4.7
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího a posledního letošního přehledu pro akciové indexy, Bitcoin a kryptoměny a další zajímavosti z trhů. Bitcoin znovu klesá ke 42 000 USD čí zvyšuje pravděpodobnost trojúhelníkové konsolidační formace. Altcoiny převážně klesají. Akciový index S&P 500 je jenom zlomek procenta od historického maxima. Očekávaní investorů pro dluhopisový trh naznačují značně přehnaný optimismus. Zlato nadále testuje historickou rezistenční hladinu 2072 USD za unci.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes ráno znovu propadá ke hladině 42 000 USD a tímto pohybem zvyšuje pravděpodobnost pro zformování stranové trojúhelníkové struktury. Altcoiny reagují negativně a velká většina jich klesá.

Přehnané očekávání investorů ohledně americké ekonomiky

Poslední měsíce určitě většina z vás pozoruje značný růst akciových indexů. Zatímco Nasdaq 100 (100 největších technologických US akcií) už dosahuje nového maxima, pro index S&P 500 chybí na spotu jen zlomek procenta.

Poznámka
I když někteří upozorňují, že futures graf S&P 500 už na maximech je, tento graf byl za posledních pár týdnu pozměněn. Z toho důvodu používám v přehledech trhu posledních pár týdnů spotový graf indexu S&P 500 (ticker SPX, místo SPY).

Výjimkou nejsou ani dvacetileté americké státní dluhopisy, v tomto případě reprezentované ETF s tickerem TLT. Koncem listopadu zformovali lokální minimum kolem 81,6 bodů, kdy výnosy na těchto dluhopisech vystoupali lehce přes 5 procent ročně. Dnes se obchodují kolem 100 bodů čím si připsali velmi slušný růst (cca 25%) za období jednoho měsíce.

Jedním z důvodu proč tak rychle klesají tržní výnosy z dluhopisů (aktuálně kolem 4,180 pro 20tileté vládní dluhopisy) může být právě spekulace na pivot Fedu nákupem těchto dluhopisů. Jedná se o vysoké sumy desítek až stovek miliard dolarů a proto můžeme uvažovat, že tržní aktéři je nakupují na páku, čímž ještě více zvyšují svůj zisk a předpoklad dlouhodobého výnosu. Zároveň se zvyšuje volatilita, která může nastat až část z nich začne vybírat zisk.

O něco menší, ale i tak značný růst si připisuje světový dluhopisový index. Ten za poslední 2 měsíce roste o 9,5 procenta. To je největší růst v historii za takto krátkou dobu. Dokonce rychlejší než po ekonomické krizi v prosinci 2008. Nejpravděpodobnější důvod proto je očekávaní investorů pro snížení úrokových sazeb centrální banku Fed.

Info
Připomeňme si, že Fed nastínil možné 3 až 4 snížení úrokových sazeb v roce 2024. Ovšem za předpokladu, že se bude ekonomika vyvíjet dle jejich očekávání. Investoři si to vysvětlili po svém. Aktuálně už propisují 7 snížení úrokových sazeb. Počítají dokonce s 10% šancí pro 8 snížení sazeb! Takto extrémní předpoklad trhu žene spekulativně nahoru ceny akciových indexů a dluhopisů.

Domnívám se, že naplnit takto vysoká očekávání je pro Fed nemožné a dříve nebo později bude trh donucen vystřízlivět. V případě rychlejšího snížení hrozí druhá vlna inflace, která roztočí stejné kolečko problému jako minulý rok. Jediná okolnost za které si dokáži představit takto značné snížení úrokových sazeb je začátek ekonomické recese. Tím pádem by Fed mohl risknout rychlejší snížení sazeb pro záchranu ekonomiky (a pozastavení růstu státního dluhu) na úkor dalšího růstu inflace. Už to vypadá, že trhy nepřemýšlejí racionálně a neví co si vlastně přejí.

Další problém, kterému bude Fed čelit je růst delikvencí, tedy neschopnosti splácet svoje závazky vůči věřitelům. Nejvíce exponované jsou menší banky (viz graf výše, obrázek vlevo). Delikvence na půjčkách menších bank už přesahují úrovně z roku 2008. Velké banky snad už dostali v roce 2008 svoji lekci a jsou na tom aktuálně relativně dobře, i když delikvence lehce rostou.

Na týdenním grafu pro americké vládní 20leté dluhopisy si můžete všimnout značnou konvergenci indikátorů RSI a MACD. Po jejím zformování bylo spíše otázkou času než se odrazí nahoru. Problém, který na tomto grafu vidím, je téměř jednoznačná interpretace a označení celého klesajícího trendu jako první impulsní pěti vlnové struktury. Pokud je toto označení správné, americkou ekonomiku čekají existenční problémy.

Na denním grafu už je možné pozorovat zájem prodejců vybrat zisk. Krátkodobě v řádu 7 až 14 dní bych se nedivil poklesu na 95 bodů (otevřený gap). Následně můžeme ještě 2-3 měsíce růst na úrovně kolem 116 až 119 bodů. Tam bych očekával dokončování korekce celého propadu a otáčení trendu. Už to vypadá, že vládní dluhopisy budou naší časovou osou, kterou sledovat jako signál pro začátek recese.

Účelem tohoto grafu není vás vyděsit, spíše upozornit ať máte oči otevřené. Dost možná se nebudeme stačit divit co na trzích nastane. Pokud čtete přehledy trhu pravidelně, za poslední týden se v nich objevilo několik grafů zobrazující historický extrémní vývoj. To proto, že aktuální situace na trzích (obzvláště očekávaní ke snížení úrokových sazeb) je extrémně odtrženo od reality.

Dolarový index nachází krátkodobý support

Dolarový index nachází krátkodobý support a na denním grafu formuje konvergenci. Tím pádem zřejmě nejbližší dny uvidíme jeho růst čím vytáhne část kapitálu z akcií, dluhopisů i kryptoměn. Korelovalo by to s krátkodobým poklesem indexu TLT (7-14 dní).

Akcie pokračují v růstu

Akciový index S&P 500 dále lehce roste k historickému maximu a sentiment retailových investorů na sociálních sítích mě nadále udivuje. Mentalita lidí je standardně nastavená chovat se jako většina, co jim v případě investování vůbec nepomáhá (stádovitě). Tím pádem naskakují do trendu v nejhorší možnou chvíli, kdy potenciální zisk výrazně klesá a riziko výrazně roste.

Benjamin Graham byl zakladatelem investiční filozofie “hodnotového investování” a učitel Warrena Buffeta či dalších velkých investorů. Ve zkratce by tento směr šlo označit za značně kontrariánský. Tedy pokoušející se o nákup aktiv podhodnocených pod jejich skutečnou hodnotou. K výše zmíněnému:

“Stejní lidé, kteří ohodnotili technologické a telekomunikační akcie jako jistou věc na přelomu let 1999/2000, kdy byly extrémně nadhodnocené. Byly schopni označit tyto akcie v roce 2002 za velmi riskantní. Po poklesu o 90 % bylo mnoho těchto akcií atraktivně oceněno s nízkým rizikem. Analytici na Wall-street zvyknou dávat akciím “silný nákupní signál” poté, co cena rostla a označit “k prodeji” poté co cena značně klesla.”

Benjamin Graham

Úplně stejné pracuje psychika většiny investorů a chovají se úplně obráceně než by měli. Tedy nakupovat, když cena klesá a prodávat když cena roste. Samozřejmě je vhodné srovnat naší nákupní a prodejní ceny s hodnotou, kterou danému aktivu přisuzujeme. Proto se určitě zabývejte valuacemi společností a finanční analýze. To do čeho aktuálně investujeme může mít klíčový vliv na naši finanční prosperitu v průběhu dalších pár let a ušetřit nám značné ztráty.

Na dvoudenním grafu akciového indexu S&P 500 výše můžeme pozorovat přiblížení se k historickému maximu. Indikátory RSI a MACD už na denním grafu formují značné divergence a nákupní objemy pomaličku slábnou.

Proto se domnívám, že aktuální extrémní chamtivost vtahuje do trhu poslední část retailu, která začíná upadat efektu ujetého vlaku. V případě překonání této rezistence můžeme ještě chvíli pokračovat do rezistenčního pásma žlutého rostoucího kanálu kolem 4900-5000 bodů. To bude zároveň silná psychologická hladina. Samozřejmě se tam dostat vůbec nemusíme. Tím pádem mi jako nejlepší strategie přijde postupný odprodej pozice a vybírání zisku s každým procentem růstu. Z mého pohledu se dostáváme do nejhorší možný zóny z pohledu možného zisku a rizika.

Potenciál pro poklesovou variantu je nejdříve vyplnění gapů znázorněných na grafu. Nejnižší se nachází až kolem hladiny 3960 bodů. Takto značný propad by už vylekal velkou část investorů a spustil kaskádu stoplosů (další prodeje).

Bitcoin poblíž zformování trojúhelníku

Bitcoin dnes znovu lehce klesá ke 42 000 USD. Už to vypadá, že se přiblíží spodní hraně zatím fiktivního trojúhelníku. V případě poklesu na hladinu kolem 41 000 USD by mohl nastat další odraz. To by znamenalo potvrzení této formace. Zároveň by pokles nabídl prostor pro zajímavý vstup do dlouhé pozice s velmi limitovaným rizikem a dobrým poměrem možného zisku.

Na druhé straně je nutné myslet na horší variantu vývoje. Pokles pod 40 000 USD by invalidoval tuto myšlenku a znamenalo by to zřejmě pokles až k nejbližší supportní hladině kolem 38 000 USD (možná korekce abc). Hlubší pokles pod 38 000 USD by znamenal možné formování dvojitého vrcholu na denním grafu. Tím pádem se nabízí až hladina kolem 31 400 USD jako další support. Takto značný pokles by však značil propad sentimentu a zřejmě negativní zprávy pro Bitcoinové ETF. To už je podle všeho téměř plně propsané do aktuální ceny Bitcoinu.

Po druhém zamítnutí u rezistence kolem 44 00 USD je rozumné být opatrnější. Aktuální situace nadále nahrává spíše tradingovému přístupu. Pokud jste méně zkušený spekulant, možná je na místě vzít část zisku nebo jiným způsobem omezit svoje riziko (například stoploss příkaz). Pro dlouhodobé investory toho dnes moc nemám. Pravděpodobnost prorazit nahoru je aktuálně přibližně 50/50. Pokud Bitcoin poroste, tak další významná rezistence je kolem 47 000 až 48 000 USD.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Molan

Ta gramatika 😅

Fantom

Autor je Slovák, tak pro něj asi není úplně jednoduché psát články v češtině. Já naopak děkuji za velmi dobře zpracovaný přehled, jako vždy.

spot_img