1. 9. 2023 Přehled trhu – Inflace roste, bitcoin klesá pod 26 000 USD. Akcie před propadem?

4.8
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, bitcoin a další kryptoměny. Včera začal znovu růst dolarový index v reakci na další růst americké inflace. Díky tomu začal stagnovat akciový index S&P 500 kolem 4500 bodů. Bitcoin se propadá zpátky pod 26 000 USD a umazává růst po pozitivních zprávách pro Bitcoinové ETF od společnosti Grayscale.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se propadá zpátky na supportní hladinu 26 000 USD a chvílemi ještě lehce pod ní. Tím pádem táhne sebou všechny altcoiny, které umazávají zisky posledního týdne. Výrazně vyšší hodnoty oproti minulému týdnu si udržuje jenom MakerDao. Pokud někdo sleduje jeho fundamenty, budu rád pokud se podělíte v komentářích.

Makro kalendář týdne:

Druhá polovina je výrazně zajímavější zveřejněním inflace z eurozóny a Spojených států. Eurozóna podle všech indikací propadá do recese a ekonomika už výrazně zpomaluje. Pokles inflace však podobně zpomaluje a v některých zemích začíná růst. Dočkáme se dalších zvýšení úrokových sazeb?

Celková inflace v eurozóně se druhý měsíc v řadě drží na 5,3 procentních bodech. Jádrová inflace klesá lehce z 5,5 na 5,3 procentních bodů. Zároveň můžeme pozorovat, že ve Francii inflace lehce roste ze 4,3 na 4,8 procentních bodů. Zpomalení poklesu až mírný růst se dal předpokládat a poukazovali jsme si na něj přibližně před měsícem s ohledem na růst ceny energií a potravin. Evropská centrální banka zřejmě bude nucena dále zvedat úrokové sazby. Očekávám další 1 až 2 zvýšení o 0,25 procentních bodů viz přiložený graf výše pro jednotlivé sazby. Nejbližší zasedání ECB je 19-20 září.

Americká inflace zveřejněná ve čtvrtek začíná lehce růst a naznačuje, že snaha centrální banky Fed o její snížení bude skutečně delší než trhy očekávají. Celková inflace roste na meziroční bázi ze 3 na 3,3 procentní body. Jádrová inflace zůstává zvýšená na hodnotě 4,2 procentních bodů. Nejvýznamnější přispěvatel k růstu je sektor služeb

Dnes nás čekají ještě výrobní indexy PMI pro Evropu. Odpoledne přijdou z Ameriky data pro výrobní indexy ISM PMI kde se očekává lehké zlepšení sentimentu trhu. Poslední bude růst mezd, které by v případě překonání očekávání meziměsíčně o 0,4% bylo špatnou zprávou pro další růst inflace.

Dolarový index našel supportní hladinu

Dolarový index v průběhu týdne vyklesal až po 103 bodů, kde propad zastavili supporty ve formě klouzavých průměrů EMA 200 1D a EMA 55 1W. Včera rostl zpátky po 103,6 bodů čím zabránil dalšímu růstu akciového indexu S&P 500.

Na denním grafu to vypadá jako odraz od horní linie klesajícího kanálu (oranžové čárkované linie). V takovém případě bychom to brali jako potvrzení supportu a další prostor pro růst do rezistenční zóny 103,6 – 105,2 bodů. Její překonání by byl silně negativní signál pro akciové indexy a kryptoměny.

Indikátory RSI a MACD však vypadají nerozhodně a mají prostor pro menší další pokles dolarového indexu. Proto vyčkávám s další odvážnější predikci na potvrzení trendu.

Akciový index S&P 500 může vytvořit dvojitý vrchol

Akciový index S&P 500 je vlastně inverzním grafem ke grafu dolarového indexu (a obráceně). Zatímco dolarový index se nachází znovu lehce nad supportní hladinou, akciový index S&P 500 se dostává těsně pod rezistenci kolem 4520 bodů. Nad touto hladinou se na futures grafu nachází jeden menší nevyplněný gap (4554 bodů). Nepřekvapilo by mě pokud by na něj akciový index v nejbližších pár dnech dosáhl a následně otočil směrem dolů.

Na denním grafu můžeme pozorovat zformování rostoucího klínu (wedge), zakresleného v rámci oranžového růstového kanálu a bíle čárkované linie. Včerejší růst otestovat zespodu rezistenci ve formě bílé linie. Velmi lehce se z toho může zformovat dvojitý vrchol. U indikátorů RSI by to vytvořilo další silnou divergenci. Pokud držíte dlouhou pozici, možná je na místě se ji zbavit než to udělají velcí správci aktiv s bilióny dolarů.

Další růst akciového indexu je velmi spekulativní s omezeným potenciálem. Pravděpodobnost poklesu je výrazně větší a prostor pro pokles je v nižších desítkách procent, zvažte možná rizika. Z pohledu technické analýzy a tradingu dlouhá pozice nedává žádný smysl. U investování je jedna z klíčových vlastností trpělivost a vysedět si svoji příležitost (ale i zisk).

Bitcoin se vrací pod 26 000 USD

Bitcoin se znovu propadá pod cenovou hladinu 26 000 USD a umazává celý růst posledního týdne. Celý nárůst po 28 300 USD byl z velké části hnaný likvidací krátkých pozic.

Zatímco na denním grafu nahoře to pro Bitcoin může vypadat nerozhodně. Na týdenním grafu níže je aktuální svíčka extrémně negativní a signalizuje snahu traderů (možná i investorů) profitovat na jakémkoliv návratu k předešlé rezistenci. Pokud byla část shortařů vyhozená z pozic, další část si je kolem 28 000 USD otevřela. Od hlubšího poklesu Bitcoin drží už jenom klouzavý průměr EMA 200 1W. Prolomením dolů se otevírá cesta ke slabší supportní hladině 22 000 USD. Serióznější support je až mezi 19 500 – 16 500 USD. V této zóně bych už uvažoval o akumulaci pomocí DCA strategie. Dočkáme se takto velkého poklesu?

Růstová varianta je v tuto situaci maximálně návrat ke hladině 31 000 USD, kterou však vidím jako silně nepravděpodobnou. Muselo by se objevit extrémně silné makro (růst akciového indexu S&P 500 nebo jiný pozitivní fundament pro kryptoměnový trh).

Závěrem:

Ekonomická situace ve světě je nejistá, Evropa a Británie jsou v rozvíjející se recesi. Americká ekonomika zpomaluje a balancuje na hraně propasti. Mnoho indikátorů jako růst zadluženosti a problémy nemovitostního trhu naznačují, že se nevyhne alespoň lehké recesi. Bude ještě pár měsíců trvat než se naplno projeví. V takovém případě si neumím představit, aby kryptoměny výrazněji rostli. Podobné platí ve všeobecnosti pro akciové indexy, které jsou překoupené. Samozřejmě se najde několik kryptoměn nebo akcií které půjdou mimo trend.

Bude však daleko produktivnější najít sektory, kde bude právě vládnou býčí trh a tam se přesunout. Jiná varianta je navzdory medvědímu trhu a recesi studovat fundamenty jednotlivých akcií a kryptoměn. Ty postupně akumulovat navzdory propadům. Není to emocionálně jednoduchá cesta, ale může se extrémně vyplatit s výhledem pár let.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img