16. 8. 2023 Přehled trhu – Akciový trh překoupený, proč se držet od trhů dál?

5
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Za první polovinu týdne se začínají objevovat zajímavé makro zprávy trhu. Čínská ekonomika čelí dalším problémům nemovitostního trhu větším než minulý rok. Slavný investor Michael Burry shortuje americké akciové indexy. Akciový index S&P 500 dále klesá a Bitcoin testuje 29 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin nám včera večer znovu testoval support 29 000 USD. Vypadá to, že zatím je prodejní tlak silnější než zájem investorů nakupovat. Tržní objemy jsou však velmi nízké ve srovnání s průměrem posledních let. Proto se objevuje prostor pro manipulaci ceny a vybírání stoplosů na obě strany. Altcoiny ve většině případů klesají v jednotkách procent.

Makro kalendář tohoto týdne:

První část týdne přináší zajímavá a dost nečekaná makro data a informace od zástupce americké centrální banky Fed. Německé velkoobchodní ceny pokračuji v poklesu meziměsíčně (-0,2%) i meziročně (-2,8%), dokonce výrazněji než se předpokládalo. Projeví se to pozitivním poklesem inflace?

Index ekonomického sentimentu pro Německo a Eurozónu už tak pozitivní není. Po slibném začátku roku nám index poslední čtyři měsíce klesají a indikují další pokles sentimentu reflektující nástup recese.

Další data jsou pro americké maloobchodní prodeje, které dále lehce rostou. Americký spotřebitel se očividně nebojí dále utrácet na dluh, co naznačuje extrémní nárůst dluhu na kreditních kartách a pokles úspor navzdory historicky vysokým úrokům přes 21% ročně! Nabízí se otázka, kdy začnou ve větší míře osobní bankroty?

Zástupce pro americkou centrální banku Fed, Neel Kashkari měl včera večer projev. Zmínil několik bodů, které se opakují už pár měsíců ale i několik novinek:

  • FED se musí za každou cenu vyhnout opětovnému růstu inflace. Takový průběh nastal po předčasném snížení úrokových sazeb během sedmdesátých let. Viz graf níže. Aktuálně inflace přesné kopíruje tehdejší vývoj. Po snížení sazeb inflace rostla na ještě vyšší hodnoty!
  • Spekuloval jestli už Fed zvedl úrokové sazby dostatečně, nebo bude nutné je dále zvedat
  • Inflace je nadále vysoká
  • Nepozoruje náznaky blížící se recese (pfff … // poznámka autora 🙂)
  • Fed potřebuje více makro dat pro rozhodnutí ohledně dalšího zvedání sazeb
  • Sazby by se měli výhledově začít snižovat až příští rok na přelomu března / dubna.
  • Aktuální ekonomické problémy v Číně by neměli ekonomicky zasáhnout Ameriku

Tento týden zatím není ani v polovině. Už se objevují zprávy, které rozbořili klid na sociálních sítích. První z nich jsou pokračující ekonomické problémy v Číně (ne jenom) na nemovitostním trhu. Určitě si vzpomenete jak minulý rok kolaboval developer Evergrande. Čínská vláda uplácala problémy natištěním peněz a odložením problému. Tento krát se do nepříznivé situace dostal největší developer Country Garden a Zhongzhi. Ti neplatí svoje závazky na dluzích a vznikají obavy o tom jak bude Čínská vláda řešit problém.

Aktuálně se objevují pravidelné reporty 13F od investorů spravujících více než 100 miliónů USD. Včera se začal na twitteru šířit report se změnami fondu Scion Asset management. Za ním stojí kontroverzní Michael Burry, známy z knihy a filmu “Velký Short”. Michael se rozhodl vsadit až 93% (1,6 miliardy USD) ze svého fondu na shortování akciových indexů S&P 500 a QQQ. Pokud se mu tento short povede podobně jako během nemovitostní krize 2007/2008, možná se dočkáme dalšího filmu a pokračování medvědího trhu.

Další zajímavý údaj je přehled amerických bank, které predikuji recesi. Aktuálně až 14 z větších amerických bank predikuje recesi a jenom 6 jich očekává soft landing. Tyto data berte jako ukazatel, že je na místě být VELMI opatrný.

Akciový index S&P 500 překoupený a klesá

Akciový index je poslední dobu (téměř) podle všech indikátorů v překoupeném pásmu. To poukazuje na přehnaně pozitivní očekávání investorů ve schopnosti Fedu zvládnout podobné situace a další růst akciových trhů. Historicky však data zdaleka nenasvědčují až tak pozitivnímu vývoji a je na místě být spíše obezřetný a limitovat svoji expozici riziku. V aktuální situaci je potenciál pro růst velmi limitovaný na jednotky procent. Potenciál pro pokles jsou klidně nižší desítky procent v případě recese.

Tabulka níže popisuje 20 metrik a jejich stav vůči historickému rozsahu ve kterém se pohybují. 19 z 20ti metrik poukazuje na významně překoupený akciový index. Když si dáme tuto tabulku do skládačky s dalšími problémy objevující se v americké ekonomice, nemůžeme se Michaelovi Burrymu divit, že index shortuje.

Akciový index S&P 500 reflektuje podobné indikace i pomocí technické analýzy na denním grafu. Zatím jsou ve hře dvě varianty vývoje, obě však naznačují pokles alespoň na 4200 bodů (spodní oranžová linie růstového kanálu). Včera večer index vyklesal na 4429 bodů, tzn. alespoň dalších -5% z aktuálních hodnot.

Osobně se kvůli dalším ekonomických problémům, které jsme si rozebrali v nedávných přehledech přikláním k červené variantě. Resp. pokles alespoň na 3900 bodů a vyplnění gapů na futures grafu. Nejzávažnější jsou extrémní nárůst hypotečního dluhu poskytnutého regionálními bankami (1,6 biliónu USD). Nebo raketově narůstající dluh na kreditních kartách amerických spotřebitelů (1 bilión dolarů svíce než 21% úrokem) a miznoucí úspory.

Indikátory RSI a MACD se dále propadají na denním i týdenním grafu, to vůbec není dobré znamení. Mnoho retailových investorů nadále propaguje “buy the dip” strategii, ti budou nejvíce popálení.

Poklesovou variantu by měl co nevidět potvrdit i narůstající dolarový index. Včera znovu rostl až na 103,2 bodů, kde se pokouší překonat klouzavé průměry EMA 55 1W a EMA 200 1D. Jejich překonání nahoru a potvrzení jako support potvrdí zájem velkých hráčů odprodávat pozice zpátky do amerického dolaru a investovat raději do “bezpečných” vládních dluhopisů s minimálním rizikem. Zato můžou získat zhodnocení bohatě překonávající inflaci. Tomu se těžko odolává v situaci, kdy jsou akciové indexy překoupené.

Bitcoin znovu testuje support 29 000 USD

Bitcoin se znovu vrátil k supportní hladině 29 000 USD. Domnívám se, že zájem investorů značně opadá. Moli bychom otestovat spodní linii růstového kanálu (žlutá čárkovaná čára) kolem hladiny 28 400 USD. Proražení dolů by byl silný výprodejový signál na ústup a vyčkávání výrazné lepších nákupních cen.

Denní i týdenní graf naznačuje silnou divergenci indikátorů RSI a MACD. V kombinaci s makro zprávami a vývojem na grafu dolarového indexu je to pro mně jednoznačný signál držet se od krypto trhu dál a vyčkávat.

Začíná se zvyšovat pravděpodobnost pro výraznější propad. Na začátek bych pak sledoval hladiny klouzavých průměrů EMA 55 a EMA 200 1W. Tzn. kolem 27 00 – 25 500 USD. V případě propadu pod ně se do hry dostává až cenová hladina kolem 22 a 20 000 USD. Tam budu vyhlížet konvergence na denním grafu pro případný vstup do dlouhé pozice.

Kryptoměnový trh však má poslední dobu velmi nízké objemy. Nedivil bych se ani manipulaci a snaze vybrat stoplosy pro krátké pozice. Mohlo by to vypadat jako rychlý intra denní nárůst až ke 34 – 35 000 USD a pak následně prudký propad.

Závěrem:

Náznaků proč raději vybrat zisky a jít mimo trh začíná přibývat. Je lepší je neignorovat s ohledem na velmi limitovaný potenciál růstu jak kryptoměnového tak akciového trhu. Raději si užívejte hezké léto pro studium a odpočinek. Raději si počkejte až se na trzích přemele alespoň menší korekce. Následně bude dostatek příležitostí nakupovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img