9. 8. 2023 Přehled trhu – Růst dluhu a další inflační růst? Akcie klesají, bitcoin bojuje

4.8
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu. Akciový index S&P 500 dle očekávání začíná klesat z překoupeného pásma s ohledem na objevující se špatné makro ekonomické data. Bitcoin se pokouší růst nad 30 000 USD čím táhne nahoru altcoiny. Drahé kovy zatím klesají, kde je zajímavá zóna pro nákup?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se v noci opět snažil prorazit rezistenční hladinu 30 000 USD. Zatím mu to bylo zamítnuto, avšak pravděpodobné to bude zkoušet dál. Aktuálně se drží kolem 29 800 USD. Většina altcoinů lehce roste v jednotkách procent. Pár vysoce spekulativních kryptoměn občas vystřelí v desítkách procent. Jinak je na kryptoměnovém trhu ticho před bouří.

Makro kalendář a události týdne

První polovina týdne je relativně klidná. V pondělí přišli data pro německou průmyslovou produkci. Ta se meziměsíčně dále propadá a potvrzuje negativní výhledy pro jejich ekonomiku. Včera se objevili data pro německou inflaci. Meziměsíčně lehce roste o 0,3 procentních bodů. Meziročně klesá z 6,4 na 6,2 procentních bodů. Bude nutné další zvedání úrokové sazby, jinak hrozí další růst s ohledem na aktuálně stoupající ceny ropy a pravděpodobně i energií na podzim.

Další negativní zprávy se objevují z Číny, významně klesá import (- 12,4%) a export (-14,5%) meziročně. Vypadá to, že se Čína uzavírá do sebe a pokusí se být míň závislá na okolních státech. Je diskutabilní jak to zvládne místní ekonomika, která má svých problému taky dostatek. Navíc dat, která z Činy přichází můžou být lehce manipulovány.

Klíčový den bude čtvrtek, zveřejnění inflace a nezaměstnanosti ze spojených států. Do té doby bych do akciových trhů už nevstupoval. Je dost pravděpodobné, že inflace meziročně i meziměsíčně povyroste právě kvůli rostoucí ceně ropy.

V nedávných přehledech trhu jsem varoval před extrémním růstem dluhu a úroků na kreditních kartách jako jeden z potenciálních problémů pro americkou ekonomiku. Další problém pro akciové trhy a další investiční aktiva je rychlý pokles úspor amerických domácností. Obzvláště pro nízkopříjmové skupiny obyvatel byla velká pomoc “vrtulníkové peníze” během Covidu. Zároveň to však byl jeden z důvodu extrémního nárůstu inflace. Část peněz, které spotřebitelé dostali bylo použito na splácení dluhů na kreditkách. Teď když bezpracný zdroj vyschnul, si lidé půjčují ještě více.

Dluh na kreditních kartách (modrá křivka na grafu níže) už dosahuje 1 bilión USD (anglicky trilión). V absolutních číslech je to šílené číslo. Pokud zohledníme úrokovou sazbu na kreditkách cca 21-25% (červené tečky), začne se to do úspor a příjmů obyvatel zakusovat velmi rychle.

Pro srovnání z obdobím poslední významné krize 2008-2009, všechny položky veřejného dluhu rychle rostou. Celková výše hypoték je na dvounásobku z roku 2006. Až 36% Američanů má úspory menší než dluh na kreditní kartě.

Inflaci se snažíme protlačit dalším dluhem. To neskončí dobře. Je na místě osekat náklady a vybudovat si dlouhodobou finanční rezervu alespoň na 3-6 měsíců až začnou dále narůstat bankroty společností a nezaměstnanost. Graf níže vpravo znázorňuje osobní bankroty na kreditních kartách cca 7,24%. Je to nejvýše od roku 1991 a zřejmě dále porostou. Znepokojivý je i nárůst krachujících společností v Americe. Objevuje se až příliš makro ekonomických náznaků, že to nejhorší ještě nemáme za sebou jak se akciové trhy domnívají.

Úroky na hypotékách, půjčkách na automobil a kreditkách jsou nejvýše za posledních 10 let. Sečteno to bude značná zátěž pro spotřebitele. Nejvíce se to projeví s postupným koncem fixací a náběhem úrokových sazeb v plné výší v nejbližších měsících. Přelom třetího a čtvrtého kvartálu resp. závěr roku může být bodem zlomu v ekonomice.

Akcie pokračují v poklesu

Akciový index S&P 500 si včera šáhnul na 4470 bodů a uzavřel den lehce pozitivněji kolem 4500 bodů. Co je důležité, na denním grafu klesají indikátory RSI a MACD pod supportní hladiny.

S ohledem na výše zmíněné grafy a data o poklesu finančních rezerv a růstu nákladu očekávám brzké změny spotřebitelského chování. Část lidí bude muset co nejrychleji snížit svoje výdaje a splácet dluhy. Střední a vyšší třída zřejmě bude víc akumulovat cash do a pokusí se využít “bezrizikové” vládní dluhopisy konkurující úrokem mnohým společnostem.

Tím pádem očekávám vysychání finančních prostředků retailových investorů, které nejvíce tahali akciový index nahoru. Akciový index S&P 500 by se tím pádem mohl lehce propadnout. V lepším případě jenom k cenové hladině cca 4200 bodů (zelená varianta).

Horší varianta (červená) je v případě významnějších problémů v ekonomice. Akciový index by mohl poklesnout až na předchozí dno 3490 bodů nebo i níže. Za předpokladu, že úrokové sazby čeká ještě 1 -2 zvýšení a zůstanou nahoře delší dobu. Je na místě být opatrný a vyčkat si na příležitost.

Bitcoin se pokouší o 30 000 USD

Bitcoin poslední dny naznačoval pokus o zformování supportní hladiny a další růst. V noci vystoupal na 30 150 USD, kde našel zamítnutí. Pravděpodobně se o tento level ještě pokusí.

Denní graf je aktuálně velmi neutrální s podobnou pravděpodobností pro krátkodobý růst jako pro pokles. Týdenní graf a divergence indikátoru RSI mě však navádí k vyčkávání na lepší jednoznačnější příležitost. Objevuje se značné množství pozitivních zpráv z krypto sféry. Avšak v případě, že americká inflace dále poroste a začnou se objevovat silně negativní zprávy z ekonomiky bych očekával podobnou reakci jako během Covidu. Nejdříve výprodejní šok a rychlý pokles Bitcoinu na nižší hladinu. To může být klidně i hladina pod 20 000 USD.

Následně bych už spekuloval na obrat trhu a zájem investorů se chránit před inflaci jednak držením amerického dolaru (a dluhopisů) a drahých kovů. Následný vývoj prověří sentiment trhu, jestli je Bitcoin současně vnímány jako bezpečné aktivum a jeho vývoj bude podobný tomu u drahých kovů.

Tím pádem spíše očekávám v horizontu 2-3 měsíců pokles Bitcoinu k hladině alespoň 25 000 USD, kde se bude rozhodovat. V případě propadu pod to je ve hře až úroveň 20 000 USD.

Závěrem:

Akciový index v současné situaci s vysokou pravděpodobností nereflektuje stav ekonomiky. Investoři mají zatím dostatek prostředků pro spekulativní nákupy i na vyšších valuacích jednotlivých akcií či indexů. Doporučuji být hodně vybíraví a poohlédnout se po stabilních společnostech na méně přehřátém trhu mimo Ameriku. Zajímavé budou v nejbližším období země, kde už chvíli působí recese jako Británie a jiné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img