7. 8. 2023 Přehled trhu – Akcie pod prodejním tlakem, bitcoin hledá support, úspory amerických domácností prudce klesají

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 nachází silný prodejní tlak a klesá na 4478 bodů. Můžou za to výsledky amerických společností minulého týdne? Bitcoin se nadále drží kolem 29 000 USD a nechává prostor pro kryptoměny.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží kolem 29 000 USD a dle denního grafu vypadá jako by se snažil najít supportní hladinu pro další lehký růst v reakci na zvýšené napětí akciových trhů. Altcoiny využívají neutrální vývoj Bitcoinu a některé se snaží růst ve vyšších jednotkách procent.

Makro kalendář pro tento týden

Tento týden bude z pohledu makro událostí klidnější. V první polovině bude nejzajímavější informace inflace a stav průmyslové produkce v Německu. Celková inflace by měla klesat z 6,4 na 6,2 procentních bodů. Nechám se překvapit jestli se evropské centrální bance povede dosáhnout alespoň takovýto menší pokrok. Už teď je však jasné, že ji čekají další zvýšení úrokových sazeb.

Druhá polovina týdne přinese kompletní data inflace a indexů CPI ze Spojených států, včetně žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se pokles celkové inflace z 3,1 na 3 procentní body. Jádrová inflace dost možná zůstane stabilní kolem 4,8 procentních bodů. Minulý týden jsem v přehledech trhu popsal svojí úvahu o možnosti výraznějšího růstu celkové inflace s ohledem na výrazný nárůst cen ropy za červenec. Růst inflace za červenec by mě absolutně nepřekvapil, většina trhu ho však neočekává. Tím pádem je tam velký potenciál pro výraznější pokles akciového trhu.

Níže můžeme vidět jak reaguje cena benzínu na nárůst cen ropy ve Spojených státech. Důvody pro další růst jsou například přísliby Saudské Arábie dále snižovat produkci v momentě, kdy Spojené státy budou nucené znovu vytvářet zásoby na zimní období.

V pátek se ještě objeví makro data z Británie, která je už několik měsíců v potvrzené inflaci. Pokud se potvrdí očekávaní pro další pokles HDP a průmyslové produkce, může mít Británie zavařeno pro výraznější ekonomické problémy a stáhnutí se čísti investorů. Tím pádem to pro mně začíná být velmi zajímavý trh pro hledání investičních příležitostí.

Výsledková sezóna se blíží ke konci

V rámci výsledkové sezóny indexu S&P 500 nám zatím reportovalo čísla 420 společností (ze 498). Ve srovnání s očekáváním jsou výsledky jenom lehce lepší. Předpokládal se pokles zisku na akcii (EPS) o -11%. Aktuálně je to -8,06% u zisku EPS, a neutrálních +0,07% na obratech všech společností.

Pro finální výsledky si ještě počkám na čísla společností tohoto týdne, objeví se pár velmi zajímavých společností. Některé sleduji kvůli vlastnímu akciovém portfoliu. Ty zajímavější rozepíšu v přehledech trhu. Nadále platí doporučení vyhýbat se celému indexu S&P 500 a zaměřovat se jenom na konkrétní společnosti, které jsou podhodnocené vůči indexu či danému sektoru.

Každý ať si to vysvětlí dosavadní výsledky jak uzná za vhodné. Pro mně je to značný pokles zisku reflektující snižující se kupní sílu spotřebitele a volného kapitálu (úspor) pro utrácení na účtech. Zatímco u spotřebitelů zemí jako Británie a Kanada pozorujeme meziročně nárůst úspor až na 12-13% HDP (nárůst o +1-2%). Spotřebitelé ve Spojených státech měli před rokem přibližně 7% HDP. Ke konci července je to už jenom 2% HDP. Zvýšené výdaje na hypotéky, půjčky na automobily či kreditních kartách se značně zakusují do jejich úspor. Volné prostředky, které poslední měsíce tahali akciové trhy nahoru se blíží ke konci. Proto očekávám zpomalení až otočení růstu u akciových trhů a kryptoměn.

Bublina všeho a varování Setha Klarmana

Před týdnem se v televizi CNBC objevil legendární investor Seth Klarman. Mimo diskuzi o revizi knihy se rozpovídal o aktuálním stavu investičních aktiv. Varuje investory před “Bublinou všech aktiv”. Doporučuji si shlédnout celé interview v originále.

Zkráceně poukazuje na problém přílivu obrovského množství peněz do všech aktiv v období nulových úrokových sazeb. Varuje před investováním do nadhodnoceného indexu S&P 500, kryptoměn a dalších. Raději doporučuje zaměřit se na konkrétní společnosti v sektoru, ve kterém se vyznáte. Cílem hodnotového investora je najít podhodnocené společnosti a chránit se proti ztrátě.

On sám ještě nedávno (koncem června) obhajoval svůj nákup společnosti Coinbase. Tím pádem zřejmě nemá problém investovat do kryptoměnového sektoru. Bohužel nemám novější informaci jak se vyvíjí jeho pozice.

Akciový index S&P 500

Akciový index v pátek uzavřel obchodní týden kolem hladiny 4478 bodů. Ve středečním přehledu trhu, kdy dosahoval 4580 bodů jsem popsal důvody proč si myslí, že našel lokální vrchol.

Dle indikátorů RSI a MACD formuje index na denním grafu silné divergence se s vysokou pravděpodobností pro pokles. Jako minimální hladinu pro pokles bych označil přibližně 3960 bodů. Tím pádem bychom mohli vyplnit všechny otevřené gapy na futures grafu (ticker SPY, níže).

Táto poklesová varianta uvažuje s postupným přepisováním aktuálních úrokových sazeb do ekonomiky. Na jedné straně u spotřebitelů, kterým končí fixace za starší nízké úroky. Na druhé straně u společností, které si vytvořili vysoké dluhy v období nulových úrokových sazeb bez dostatečného risk manažmentu. Počet krachujících společností se pomalu ale jistě dostává na úrovně recese v letech 2008-2009.

Naopak růstová varianta (zelená) uvažuje obdobně nejdříve s vyklesáním k cenové hladině přibližně 4200 bodů (spodní růstová oranžová linie). Za předpokladu udržení růstového kanálu, by mohla přijít další snaha o růst indexu. S ohledem na výhled růstu úrokových sazeb až do konce roku 2023 a snížení až v průběhu roku 2024 této variantě dávám malou pravděpodobnost.

Bitcoin hledá support kolem cenové hladiny 29 000 USD

Bitcoin se poslední dny snaží stabilizovat těsně kolem cenové hladiny 29 000 USD a vytvořit support. Na denním grafu se nám formuje formace “falling wedge” (klesající klín). Tato formace je ve své podstatě pozitivní a většinou naznačuje další růst. Tzn. krátkodobě bychom mohli znovu zkusit překonat 30 – 31 000 USD.

Na týdenním grafu se však reflektuje výrazně negativnější nastavení sentimentu trhu. Indikátory RSI a MACD zformovali silné divergence a vypadá to spíše na pokles. Nejdříve na úroveň kolem 27 500 USD (spodní žlutá čárkovaná linie růstového kanálu). Pokud se cena propadne pod růstový kanál, tak bude vhodné sledovat klouzavé průměry EMA 55 a EMA 200 1W (zóna 27 – 25 500 USD). Tam bych začal uvažovat o opětovném akumulování Bitcoinu DCA strategií. V případě propadu pod tento level (resp. 24 250 USD) bych se pokusil vyčkat na pokles až ke hladině cca 20 000 USD.

Pokud by se sentiment na trhu obrátil a Bitcoin vyrostl do zóny 34 – 37 000 USD, uvažoval bych o krátké pozici s ohledem na velmi významnou rezistenční hladinu (pozn. jen pro zkušené tradery s použitím stop-losu).

Závěrem:

Jak naznačují varování Setha Klarmana a stav úspor amerických občanů, ty lepší roky pro spekulativní růst akcií či Bitcoinu už tady zřejmě byly. Aktuálně bude nutné být velmi vybíraví do jakých aktiv dáme svoje penízky pro adekvátní zhodnocení. V první řadě je teď nutné zvážit manažment rizika (downside) před potenciálním růstem (upside). Zároveň bude lepší vybírat konkrétní akcie společností ve kterých máme lepší znalost než většina trhu a můžou být podhodnocené.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img