2. 8. 2023 Přehled trhu – Bitcoin se pokouší o 30 000 USD, našel index S&P 500 vrchol?

4.4
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehled trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se pokouší o růst na hladinu 30 000 USD čím rostou i altcoiny. Akciový index S&P 500 se drží kolem 4580 bodů a nechává prostor investorům ukázat jestli je načase vybírat zisky.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes pokouší o růst zpátky na 30 000 USD. Pokud by se mu to povedlo, ve hře bude hladina 31 000 a pak 34 000 USD. V případě zamítnutí se může podívat na 26 500 USD. Altcoiny reagují lehkým růstem ve vyšších jednotkách procent.

Makro kalendář tohoto týdne

Tento týden máme zatím jako nejpodstatnější data inflace pro eurozónu, která začíná stagnovat. Celková inflace, klesá výrazné pomaleji než se očekávalo. Meziročně z 5,5 na 5,3 procentních bodů (čekávalo se 5,2). Jádrová inflace zůstává na 5,5 procentních bodech, čím se nevyplnili odhady pro pokles. Jako hlavní důvody se uvádí další nárůst cen v oblasti služeb. K poklesu celkové se lehce přičinili pokračující pokles cen energií a spotřebního zboží. Evropská centrální banka má před sebou ještě dlouhou cestu k dosažení inflačního cíle.

Dále byly zveřejněn výrobní index, naznačující další kontrakci (zpomalování) ekonomiky ve většině zemí eurozóny. O něco lépe je na tom výrobní index ze Spojených států. To potvrzuje i vývoj Dallaského výrobního indexu, který se lehce zvedá z -23,2 na -20 bodů za červenec. Snad není nutné hovořit, že je to silně negativní.

Makro ekonomické okénko

Dnes pro vás mám připravený tento graf, který mě zaujal. Nenašel jsem ho v lepší kvalitě, takže použiju jenom printscreen z Youtube.

Jde o graf zachycující vývoj akciového indexu S&P 500 (bílá). Červená křivka je vývoj výnosu amerických firemních dluhopisů mínus úroková sazba americké centrální banky. Ta se dostává na úroveň 0,128 bodu. Co je nejnižší za posledních 24 let od dob technologické bubliny a vlastně všech finančních krizí od roku 1999. Pokaždé, kdy červená křivka najde lokální dno, akciový index S&P 500 nachází svůj několikaletý vrchol a otáčí trend.

Vývoj vládních dluhopisů vůči korporátním dluhopisům
Vývoj vládních dluhopisů vůči korporátním dluhopisům, zdroj: youtube.com

Už jsme si tu popsali technickou analýzu grafu ropy, avšak přidám opakovaně denní graf. Na něm můžeme lépe vidět, že má před sebou s vysokou pravděpodobností další nárůst.

V roce 2022 ropa a energie značně klesala. V červenci o přibližně – 13,55% a byla poslední rok jedním z hlavních přispěvatelů ke klesající inflaci. Letos právě začátkem července dochází k otáčení trendu podle vývoje na denním i týdenním grafu. Jenom za červenec 2023 ropa roste o + 17,45%, propíše do celkové inflace růstem. Aktuálně máme jenom data za červen. Očekával bych, že aktuální trend bude pokračovat nahoru. S výhledem na nejbližší rezistenční hladinu 95 USD za barel. To by znamenalo minimálně dvouměsíční facku americké inflaci. Zároveň by to přimělo americkou centrální banku dále zvyšovat úrokové sazby.

Navzdory zvyšování atraktivity amerických státních dluhopisů, které generují ročně úrok kolem 5,25% nadále vládne silně spekulativní nálada ve prospěch akciových trhů. Takto silně sentiment nakloněný akciím tady nebyl už dlouho a přesahuje úrovně z období recese 2008 a 2000. Je na místě hrát bezpečně a koukat se do jiných oblastí ekonomiky po společnostech, které nejsou tak silně nadhodnocené jako ty v rámci největšího amerického indexu S&P 500?

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 se zdržuje kolem cenové rezistenční zóny 4580 bodů, to by ovšem samo o sobě nebyl problém. Obavu před vstupem do tohoto trhu mi dělá vznikající divergence na denním a týdenním grafu u indikátorů RSI a MACD. Samotná price action dosáhla horní trendovky růstového kanálu (oranžová linie). Dle pravidel technické analýzy a Elliotových vln tím pádem máme dokončenou subvlnu (v) z potenciální korekční vlny ((c)).

Dnes nenapíšu pro S&P 500 nic nové ve srovnáním s minulým týdnem, oceňuji ho za nadhodnocený a proto se držím stranou. Možná už s vyždímaným potenciálem pro růst nahoru. V této situaci dle výše zmíněných grafů si všímám hlavně potenciál pro pokles indexu a tím pádem i celého trhu. Pro sledování jsou podstatné nevyplněné gapy (žluté hladiny) na futures grafu níže až po 3960 bodů. Prolomením indexu dolů na 3960 bodů, bych se pokusil nakumulovat několik vyhlídnutých společností. I tak s myšlenkou, že trh úplně klidně může vyklesat i níže. Stačí mu několik měsíců horších dat inflace a razantnější zásah Fedu do úrokových sazeb.

Potenciál pro další růst indexu je silně limitovaný i pokud bychom otestovali předchozí vrchol 4800 bodů, kde bude značná část trhu vybírat zisky. Buďte proto opatrní a nenechte emoce rozhodovat.

Bitcoin znovu testuje 30 000 USD

Bitcoin včera vyklesal na cenovou hladinu 28 600 USD a rychlým odrazem se dnes vrací až těsně pod 30 000 USD. Altcoiny reagují růstem ve vyšších jednotkách procent. Bitcoin tak využívá krátkodobou konvergenci MACD na denním grafu. Vypadá to, jakoby se býcí snažili na poslední chvíli odvrátit pokles na hlubší úrovně indikované divergencí RSI a MACD na týdenním grafu. V takovém případě bychom mohli vyklesat lehce nad 27 500 USD (spodní žlutá linie růstového kanálu). Pokud by tento support nevydržel, tak až ke klouzavým průměrům EMA 55 a EMA 200 1W.

V případě pokračování růstu by se mohlo jednat o novou impulsní vlnu (i) z větší impulsní vlny po vzoru růstu z 15 700 na 31 000 USD. Lokální cíl pro sledování je rezistenční hladina 34 – 37 000 USD, kde by se rozhodovalo.
Poklesová varianta je v případě pádu ceny Bitcoinu na cenovou hladinu 26 500 – 25 500 USD (1W týdenní klouzavé průměry).

Investoři spekulující na dlouhodobý růst Bitcoinu hlavně z důvodu blížícího se halvingu, mají nejvhodnější strategii pravidelných nákupů pomocí metody DCA. Zbytku investorů a spekulantů zůstává vstupovat do krátkodobých pozic na výše zmíněných klíčových hladinách. V aktuálním sentimentů na akciovém trhu se Bitcoin částečně chová podle akciového indexu NASDAQ (top 100 amerických technologických společností, vhodné sledovat vývoj na grafu).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Myslíte, že po halvingu půjde BTC nahoru? Svrbej mě prsty, jestli do něj mám teď něco vrazit…

Felix

Myslime spíše opak. Nakupovat pod 17k, případně pod 12k. Svrbí mě prsty ještě trochu prodat, nebo otevřít short. Shoduje se Jarolím, Přibyl i Vaňha.

Čumsem

Weak hands (jako třeba já) budou nakupovat pro sichr už pod 24k, tak aby to na těch 17k vůbec dolezlo…

Jan H.

DCA DCA DCA DCA DCA….. DCA… Proste jsou entity, ktere Vás chteji z trhu vyhnat, a zase jsou nekteri, kteri chteji, aby jste zustavali a dokupovali. A ve vetsine jsou to ti sami lide… Citim to sam na sobe jak mi litaji emoce nahoru a dolu podle toho jaky clanek si zrovna prectu…

Vojtech

Díky za dobrý koment! Podle mne je důležité upozorňovat na to, že aktivní trading má vysoký potenciál k vybuzovani i silných afektů a málokdo jej zvládá ustát v “zenu”. Od pocitů extatického štěstí, přes fomo až po masivní úzkosti, deprese, ba i bilanční sebevraždy. Na to nemusí nutně dojít, stačí i jen zkreslení úsudku vedoucí ke zbytečné ztrátě peněz. Držet se dlouhodobé strategie, vyhýbat se páce, netradeovat příliš intenzivně, diverzifikovat a nemít příliš peněz v kryptu může pomoci – směrem k většímu klidu a dlouhodobé neztrátovosti. Aspoň mně se to osvědčuje.

Adam Nemcik

Drzim se stranou a cekam na 26500 ( nebo mene),, tam budu vyhodnocovat podle vyvoje na grafu jestli vstoupim do pozice ( se stoplossem) . Nej radeji bych videl propad pod 24k 😉🙃

spot_img