14. 8. 2023 Přehled trhu – Spustí americký realitní trh krizi? Výsledková sezóna končí, bitcoin nad 29 000 USD

4.7
(13)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 má kompletnější data pro reportující společnosti a naplňují se ne příliš pozitivní očekávání poklesu zisků. Objevují se obavy ohledné stability amerických regionálních bank v návaznosti na komerční hypotéky. Kam se vybere kryptoměnový trh?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží stabilně kolem 29 300 USD. Objevují se obavy ohledně pokračování medvědího trhu a manipulacím s cenou Bitcoinu kvůli dlouhodobě klesajícím objemům na burzách. Většina kryptoměn vyčkává na výraznější pohyb bitcoinu, který poslední týdny nepřichází. Je možné, že chybí zájem investorů vstupovat na těchto cenách?

Makro kalendář tohoto týdne:

Tento týden začne klidněji. Pro eurozónu bude v úterý významný index ekonomického sentimentu. Ve středu přijdou nová data ohledně míry nezaměstnanosti, zpomalování HDP a průmyslové produkce. V pátek se očekává zveřejnění klesající inflace pro eurozónu z 5,5 na 5,3 procentuálních bodů.

Ze spojených států nás tento týden čekají maloobchodní prodeje, průmyslová produkce a ve středu večer zápisky ze zasedání Fedu (FOMC Minutes). Ve středu a čtvrtek bych proto očekával nejvyšší volatilitu na trzích.

Výsledková sezóna akciového indexu S&P 500:

V rámci výsledkové sezóny akciového indexu S&P 500 nám reportovalo už 455 ze 498 společností. Postupně se vyplňují odhady analytiků pro negativní pokles zisků. Původně se očekávalo až -11% pokles meziročně. Nakonec je to “jenom” negativních -8%. Celkové prodeje společností jsou lehce pozitivní (+0,38%). Takže pokles zisků se většině společností přepíše do nižších marží. Vypadá to, že všechnu inflaci se jim nepovedlo přenést na koncového spotřebitele.

Spustí americký realitní trh krizi?

Poslední měsíce se propadají ceny amerických kancelářských nemovitostí (-30%) a bytů (-20% meziročně). Malé regionální banky jsou největší držitelé dluhu pro komerční nemovitosti až ve výší 1,9 biliónu USD (žlutá křivka níže). Od roku 2008 (a 2017) se tato částka zdvojnásobila. Začínají se objevovat čím dál tím dramatičtější zprávy o poklesech prodejní ceny komerčních budov. S poklesem obsazenosti a cenami v průměru o -20% dolů od vrcholu se nemůžeme divit panice. Mnoho spekulantů se dostává do ztráty.

Tip redakce: Kdy přijde očekávaná ekonomická recese? Jak se proti recesi chránit?

Největší americké banky spravují hypotéky za přibližně stabilních 900 miliard USD (modrá křivka na grafu níže). Do roku 2025 dojde k refinancování hypoték za přibližně 1,5 biliónu USD. Problém je, že aktuálně má velká část těchto hypoték maličké úrokové sazby z před Covidového období. Očekává se minimálně zdvojnásobení úroků na těchto hypotékách. Co by se asi mohlo stát, pokud už teď mnoho původních investorů přenechává svojí nemovitosti bankám kvůli neschopnosti splácet?

Tyto nemovitosti a hypotéky budou muset regionální banky odepisovat z velkou ztrátou. Právě ty regionální banky, které minulý podzim téměř zkolabovali. 

Malé regionální banky zřejmě tuší, že jim jde o krk a tím pádem můžeme vidět utahování standardů pro půjčky. Přibližně 60% amerických bank už znatelné zvyšuje podmínky pro komerční a průmyslové půjčky. Bude to dostačující, nebo s tím začali příliš pozdě?

Mezitím úrokové sazby na 30tiletých hypotékách prudce rostou lehce nad 7%. Není to problém jenom pro komerční nemovitosti ale i pro běžného spotřebitele. Úroveň úrokových sazeb je nejvyšší za posledních 23 let, je otázkou času než se v ekonomice postavené na dluhu a nízkých úrokových sazbách něco zlomí.  

Problémem můžou být zároveň desetileté vládní dluhopisy. Ty rostou lehce nad 4,158 procentních bodů. Na této úrovni se koncem roku 2022 propadal akciový index S&P 500 na svoje lokální dno. Nesedí mi proč se aktuálně nachází poblíž svého maxima. Trh dle mého názoru nezohledňuje, že inflace může přetrvávat zvýšená delší dobu. Tím pádem i úrokové sazby budou zřejmě klesat jenom velmi lehce až v průběhu roku 2024.

Samotný graf vládních dluhopisů naznačuje další snahu o růst. Pokud se to v následujících pár týdnech potvrdí a Fed bude dále zvyšovat sazby, je to velmi velký problém pro akciové trhy. Mohlo by to znamenat další poklesovou vlnu pro akciové trhy a kryptoměny. Minimálně prolomení klesající linie a odraz od supportní hladiny tuto variantu potvrzují. Indikátory RSI a MACD na týdenním grafu jsou podobně v prospěch této růstové varianty.

Akciový index S&P 500 má nakročeno pro další pokles

Akciový index S&P 500 závěrem minulého týdne poklesl na 4464 bodů. Uzavírá tím druhý poklesový týden v řadě po zamítnutí růstu kolem 4600 bodů. Na týdenním grafu je zamítnutí u horní linie růstového kanálu potvrzené. Teď se nabízí otázka jak špatné zprávy se objeví z ekonomiky v nejbližších týdnech, aby akciový trh klesnul?

Očekával bych návrat k spodní linii růstového kanálu (4200 bodů), kde se bude nacházet i klouzavý průměr EMA 200 1W. Tím pádem by se rozhodovalo mezi červenou a zelenou variantou vývoje na grafu:

  1. Zelená varianta naznačuje vyplnění části otevřených gapů na futures grafu a následný odraz nahoru pro další spekulativní růst na už i tak překoupené ocenění indexu. Cílem by byl historický vrchol cca 4800 bodů.
  2. Pravděpodobnější varianta mi přijde vyplnění všech otevřených gapů až po 3900 bodů (žluté hladiny). Tím pádem bychom propadli pod klouzavé průměry i růstový kanál (oranžové linie). Do té doby se může projevit víc negativních zpráv o stagnující inflaci, problém v bankovním nebo nemovitostním sektoru. Každý z těchto problému by byl katalyzátor pro další pokles indexu.

    S ohledem na pokles úspor Američanů rekordním tempem už nebude moc lidí, kdo by dále nakupoval akciové indexy. Zároveň je vidět zprávy o odprodeji pozic v technologických akciích a vybírání zisků od super investoru. Ti, kteří spravují víc než 100 miliónů USD reportují kvartálně změny svých portfolií. Značná část jich odprodává technologie a vybírají defenzivnější sektory jako energetika a podobné. Je na místě být opatrný.

Bitcoin se drží kolem hladiny 29 400 USD

Bitcoin se nachází kolem hladiny 29 400 USD a na denním grafu jeví náznaky boje o udržení se. Indikátory RSI a MACD vskutku naznačují, že část trhu nakupuje, ale někdo velký je stále tlačí dolu a rád jim svůj Bitcoin prodá na této ceně.

Budou to těžaři, kteří poslední týdny přesouvali na burzy velké množství Bitcoinu a jsou na aktuální cenné v zisku?

Objevují se spekulace i od známých “kdysi” zastánců Bitcoinu jako je Nassim Nicholas Taleb. Ten poukazuje na pokles zájmů o Bitcoin právě díky grafu poklesu celkově zobchodovaných objemů na burzách. Objem zobchodovaných Bitcoinů na burze klesl o -85% od vrcholu posledního býčího trhu, kdy Bitcoin vystoupal až na cenu 69 000 USD.

V této situaci nemusí být daleko od pravdy. S ohledem na celkový objem stačí výrazně menší objem peněz pro udržení cenové hladiny nebo rychlou manipulaci ceny oběma směry.

Indikátory RSI a MACD na týdenním grafu však naznačují spíše pokles a návrat k supportní hladině kolem 26 500 USD. Je vhodné si počkat na lepší nákupní ceny. Pokud nastane nepříznivá situace na akciovém trhu, je velmi pravděpodobný i negativní vývoj u kryptoměn.

V případě propadu pod 24 250 USD nás bude čekat znovu až hladina 20 000 USD. Doporučuji zůstat nadále klidný a hlídat si vyznačené hladiny, kde můžeme uvažovat o postupném nákup a akumulaci strategií DCA.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img