Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny a poslední dobou i pro komodity ukazující sílu. Bitcoin dnes roste na 40 900 USD čím přitahuje nejvíce pozornosti a láká další retailové investory zpátky do trhu poté co se pokoušeli zapomenout na ztráty posledních dvou let. V pátek si však většinu pozornosti vzali zlato a stříbro.
Konkrétně zlato dosáhlo na některých burzách po uzavření trhu až na 2140 USD za unci. Následně se stáhlo pod 2085 USD. I tak se jedná o zformování historického maxima na denní a týdenní svíčce. Stříbro se dostalo téměř na 26 USD za unci, čímž u něj vzniká potenciál pro větší zhodnocení než u zlata. Začíná proto nový komoditní supercyklus?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin dnes ráno skokově roste až na 40 900 USD poté co prorazil opakovaně testovanou rezistenci kolem 39 000 USD. Altcoiny na průraz reagují povětšinou pozitivně nárůstem a hezkým zhodnocením. Kam až může cena Bitcoinu pokračovat se podíváme níže v technické analýze grafu.
Makro kalendář týdne a zprávy trhu:
Makro kalendář nám pro tento týden přináší spíše skromnější náklad dat. Domnívám se, že úplná nuda to nebude. Dnes bude mít projev šéfka centrální banky eurozóny, Christine Lagardová. Předpokládám, že se začne plácat po rameni jak hezky jim klesá inflace a úrokové sazby nadále ponechají nezměněné. Bude to přesné to samé jako přes kopírák co řekl v pátek Jerome Powell.
Úterý přinese indexy PMI ze sektoru služeb v Evropě a Ameriky, kde se očekává ochladnutí poptávky. To může pomoci ještě víc snížit inflaci. Středa a čtvrtek budou mít hodnotná data o stavu nezaměstnanosti a žádosti o podporu z Ameriky. V pátek se objeví ještě celková inflace z Německa, kde se očekává pokles ze 3,8 na 3,4 procentních bodů meziročně.
Dolarový index a divergence akciového indexu S&P 500
Dolarový index vypadá, že dostává prostor se nadechnout po několika týdenním poklesu z hladin kolem 107 bodů na supportní hladinu 102,6 bodů. Tímto poklesem dal prostor všem aktivům včetně akcií, kryptoměn a drahých kovů k růstu (investoři tam zaparkovali kapitál z cashu a investičních účtů). Tím pádem se domnívám, že nás může čekat alespoň několika denní / týdenní korekce všech zmíněných aktiv.
Silně ve prospěch růstu dolarového indexu mluví zakulacení indikátoru MACD, který formuje dno a zřejmě se pokusí prorazit nahoru. Indikátor RSI testuje klesající linii a obdobně naznačuje zájem investorů o výběr zisků do amerického dolaru. V případě růstu se jako nejbližší rezistence jeví klouzavé průměr kolem 104 bodů.
Akciový index S&P 500 v pátek pokračoval v lehkém růstu až po 4594 bodů. Proráží poklesovou linii (tyrkysová) čím se dostává do zóny hlavní rezistence až po historické maximum. Na denním grafu dostáváme signál indikátoru RSI o překoupenost. Na dvou až tří denním grafu indikátory RSI a MACD formují silné divergence. V kombinaci se stavem dolarového indexu bych očekával, že korekce může nastat už tento týden.
V případě potvrzení divergencí je možný návrat až k nevyplněným gapům kolem 4420 a 4234 bodů. Pokud se vyplní i nejnižší gap 3960 bodů, mnoho investorů počítajícím z novým býčím trhem může být slušně zaskočených.
Pozitivní růstová varianta pro mně moc zajímavá není, dříve nebo později korekce přijde, teď k ní máme dostatečné signály. Koho by teď lákalo investovat do indexu S&P 500, musí zkousnout značnou dávku rizika k poklesu. Tím pádem nedává smysl nic jiné než začít zlehka metodou DCA. Osobně si spíše myslím, že v aktuální situaci nadhodnocení indexu dává větší smysl stock-picking, který však vyžaduje daleko více času a znalostí jako ohodnotit konkrétní akcii.
Bitcoin proráží rezistence a útočí na 42 000 USD
Bitcoin dnes ráno roste jako kdyby věděl v jakém stavu se nachází dolarový index. V čase psaní článku roste o 500 USD na 41 300 USD. Tím mě Bitcoin nepřestává udivovat jak rychle dokáže do trhu naskakovat retail. A zároveň jak silné jsou emoce na finančních trzích.
Na denním grafu můžeme vidět pokus o překonání nejsilnějších rezistencí. Nejdříve opakovaně 39 000 USD, další rezistence bude 42 000 USD. Avšak indikátory RSI a MACD už formují na jedno až tří denním grafu silné divergence podobně jako u indexu S&P 500. Samozřejmě v tento moment jsem už očekával hlubší korekci, tak si budu muset chvíli počkat.
Na tří denním grafu můžeme vidět, že silné rezistence se táhnou až po 47 000 USD, v aktuální situaci, kdy je uzavíráno mnoho krátkých pozic, je možný spike až do této úrovně. Nechám se tedy překvapit, která rezistence rozhodne. Na grafu níže můžete vidět moje označení jednotlivých subvln ((a)) po ((c)). Tento kanál je nadále platný jako možná korekční vlna, kde momentálně dokončujeme vlnu ((c)) kolem 41 500 USD. Zneplatnění by bylo až kolem 44 000 USD.
Pro potvrzení růstové varianty chci vidět na denním grafu překonání 42 až 44 000 USD s návratem a potvrzením těchto hladin jako supportu. Do té doby do trhu nevstupuji z tradingového hlediska pro eliminaci rizika. Samozřejmé je situace jiná pokud jste dlouhodobý držitel Bitcoinu a pravidelně nakupujete. Pro mnohé z vás může být zajímavé použít reverzní strategii metody DCA, tedy postupný odprodej zisku z každým dalším levelem. Začít můžete kdekoliv a pak po pár procentech dalšího růstu vždy prodat malou část pozice pro fixování zisku.
Zlato dosahuje nové historické maximum, stříbro se veze
Zlato v pátek rostlo na tříletou rezistenci kolem 2072 USD za unci. Po uzavření obchodních hodin vyskočila cena až po 2146 USD za unci (na některých burzách). Dnes ráno si drží cenovou hladinu 2090 USD za unci. Tím pádem můžeme označit minulý týden za nejvýše uzavřenou denní a týdenní svíčku ceny zlata a zformování nového historického maxima.
Vývoj ceny zlata napovídá mnohým věcem, které se aktuálně ve světě. Mně to napovídá, že mnoho investorů se odklání od klasických fiat měn a hledají jistotu, možná v očekávání dalšího růstu inflace či nestability ekonomiky. Další růst prostě spekuluje na nový komoditní supercyklus.
Na třídenním grafu výše můžete vidět překonání dlouhodobé rezistence, která se formovala víc než 3 roky. Předchozí cyklus poklesu a návratu na historické maximum po krizi v letech 2008-2011 trval přes 9 let! Pokud zlato započalo nový cyklus růstu, jednoznačně to nebude na pár dní či týdnů.
Je tedy na místě se na něj připravit a nejlehčí zisky už byly vydělány zatím co se většina investorů koukala na jiná aktiva a nad zlatem ohrnovala nosem. Dlouhodobě předpokládám u zlata dosažení alespoň 2500 USD za unci co naznačuje dlouhodobý růstový kanál (žlutá).
Avšak kladu si otázku jestli dojde k eskalaci některých problémů ve světě co by molo vyhnat zlato výrazně výše? Mnoho investorů totiž predikuje růst ceny zlata na 4000-6000 USD v nejbližších pár letech. Jako jeden z možných důvodu mě napadá další inflace a „tisk peněz“ pro záchranu americké ekonomiky či ekonomik Eurozóny a jiných. Přijde ještě doba, kdy budou fiat peníze navázané na drahé kovy? (Spíše ne, ale drahé kovy si hodnotu alespoň udrží…)
Pro ty, kdo si klade podobné otázky a přichází do trhu až teď se nabízí příležitost u stříbra. To standardně zaostává za vývojem zlata. V případě, že stříbro bude pokračovat v trendu po proražení rezistenční struktury podobně jako zlato, může ho čekat slušný růst ze stávajících 25,5 do historicky maximálních hladin kolem 50 USD za unci.
79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.
Děkuji za článek.
Vyzerá to že prvý štvťrok budúceho roku bude naozaj zaujímavý
„Tím mě Bitcoin nepřestává udivovat jak rychle dokáže do trhu naskakovat retail.“
Právě o tom je nastartovaný Bull run. Ale to se podle mě zatím neděje. Ano, jsou znát tendence krypto mediálně propagovat. Ale pro mě je jasným potvrzením Bull runu hike up na víkendových objemech. Na indexu, ne tě či oné burze. A ty jsou oproti nástupu minulého bullrunu zatím prd. Čili podle mě jsme zatím ve fázi „vábení retailu“ a růst ve skutečnosti táhne větší entita/entity.
Tak určitě je tam vidět mamipulace. A na nástup retailu moc nevěřím. Trh je vyčerpaný a dělí se na ty, co uz krypto mají, co ho měli a už nechtějí a ti co by chtěli, ale nemají na to :). Který z nich je ten retail, co to ma táhnout? Prostě se potenciál vyčerpal. Chtělo by to další planetu. Proto to bylo takovou dobu o ničem a bylo by dal, kdyby to velcí ještě jednou nezkusil rozhýbat ať to.stoji co to stojí.
A nebo snad věříte, že jsou ještě lidi, co věří na krypto jako safe value, co nemůže nikdy spadnout a otočí do toho sve životní úspory jako ve 2018? 🙂 🙂
To já bych se zase nebál, že by se nenašlo dost ovcí, lidé jsou z většiny sotva poucitelni. Ale zatím jich, vyvozuji hlavně z těch víkendových objemů na indexu, není dost. A je otázkou, jestli se jich brzy najde dost na to, aby dokázali znovu vyhnat cenu do nesmyslů. Možná pokud překonáme poslední ath, pak by mohly začít naskakovat masy, byť s drobnými (holt teď chybí covid money). Ale kdo to tam vytáhne? Jinak stran „safe value“ – btc je ideální asset v tom smyslu, že jak je mladý a dost se vymyká zaběhlým instrumentům, není těžké tlačit lidem co pár let nové a nové narativy. Btc je v tommto duchu asi jako tabulka slavného Rorschachova testu – vyloženě svádí k projekcím 🙂 Tak uvidíme. Nicméně zatím tu žádné retail fomo nevidím, jen snahu ho probudit.