Již v roce 2013 začala Čína omezovat používání kryptoměn, především Bitcoinu (BTC). Od té doby (paradoxně díky zavádění svých restriktivních opatření) získala a udržela si status “tiché kryptoměnové velryby”.
Pro připomenutí, 5. prosince 2013 čínské úřady přistoupily k omezení používání Bitcoinu jako měny v zemi, přičemž jako hlavní důvody uvedly obavy z praní špinavých peněz a finanční stability.
Ve směrnici, kterou vydala Čínská lidová banka společně s dalšími čtyřmi ministerstvy a úřady, se totiž uvádělo, že tento krok je nutný, aby se “ochránil status renminbi jako zákonné měny, zabránilo se riziku praní špinavých peněz a ochránila se finanční stabilita”.
Kryptoaktivity pokračují i přes vládní zákazy
Křížové tažení proti kryptoměnám pokračovalo a v polovině roku 2021 vyvrcholilo celostátním zákazem všech služeb souvisejících s kryptoměnami. Tento zákaz ovšem nezabránil tomu, aby se Čína nezařadila mezi deset předních zemí v přijímání kryptoměn.
Zároveň pokračovala i těžební činnost BTC v Číně. Ta byla sice po zavedení zákazu na krátkou dobu utlumena, ale podle údajů kryptoanalytické platformy Bitrawr můžeme k 6. prosinci napočítat 69 dosažitelných bitcoinových uzlů.
Čína jako bitcoinová velryba
Devět let po původním zákazu Bitcoinu vyšlo najevo, že Čína má pod kontrolou tolik kryptoměn, že by mohla během několika vteřin otřást samotnými základy trhu s kryptoměnami. Pokud by se tak vedení země ovšem rozhodlo.
Vyjádřeno řečí čísel má čínská vláda ve svém držení zhruba 194 000 Bitcoinů a 833 000 ETH mincí. K nim přišla v roce 2019 poté, co je zabavila ze systému Plus Token, ze kterého se vyklubalo Ponziho schéma. Kolik která země drží BTC, pak dobře ilustruje následující obrázek:
Závěr
Když to shrnu, tak cca 3 000 dní po zavedení zákazu BTC vlastní Čínská lidová republika více bitcoinů než společnosti MicroStrategy, která patří mezi největší držitele BTC mezi společnostmi. Podle posledních údajů vlastní zhruba 130 000 mincí. Otázkou samozřejmě je, jaké plány Čína s drženými mincemi má.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.