Nová zpráva o PlusTokenu ukazuje, že KYC neřeší podvody

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Nová zpráva o Ponzi schématu PlusToken ukazuje, že na prodej coinů se používají regulované burzy, a to navzdory přísným pravidlům KYC (Know Your Customer). Investigativní společnost OXT Research vydala hloubkovou analýzu blockchainu o podvodu PlusToken.

Co zpráva obsahuje

Ve zprávě stálo, že prostředky PlusToken se přesunuly do mixérů z nezměněných přídělů a míst. Po mixéru došlo ke konsolidaci fondů a nakonec k distribuci. Ve zprávě od OXT Research bylo uvedeno:

„Přibližně 80 % coinů, které vstoupily do mixéru, bylo distribuováno, zatímco až 33 872 BTC zůstává v mixéru a 3 853 BTC je v distribučním procesu, což je celkem 37 725 BTC, které vstoupily do mixéru, ale ještě nebyly distribuovány.“

Za posledních sedm měsíců bylo vyprodáno zhruba 1,3 miliardy USD. Zpráva uvádí, že distribuce se zvyšuje když trhy rostou a „pozastavuje“ se slabostí trhu. OXT Research zjistil, že téměř 70 % z celkového nahromadění coinů bylo distribuováno, což znamená, že „většina coinů PlusToken do značné míry prošla sítem“.

Na OKEx skončilo velké množství coinů. Zpráva uvedla: „OKEx je nově označená, významná destinace pro coiny, která obdržela téměř 50 % únorových distribucí.“ A dodala, že Huobi zůstává jednou z nejvýznamnějších destinací.

Coiny PlusToken byly vloženy na regulované burzy

ErgoBTC, analytik, který pozorně sleduje tento vývoj, poukázal na důležitý aspekt zprávy: využití regulovaných burz pro vytěžení zisků v BTC, na rozdíl od mimoburzovního prodeje (OTC). ErgoBTC napsal na Twitter: „Burzy regulované pomocí KYC byly hlavním cílem těchto coinů,… nikoliv OTC“  

Řídící orgány na celém světě již léta prosazují požadavky KYC, AML (proti praní špinavých peněz) a zákony vyžadující prevenci podvodů.

PlusToken tu je již téměř rok

Mnoho měsíců zažívaly kryptoburzy účinky dozpadu jednoho z největších údajných podvodů v historii v tomto odvětví. Operace údajně začala v roce 2018 a do roku 2019 shromáždila 10 milionů účastníků.

Úřady několik provozovatelů systému v červnu 2019 zatkly, ačkoliv není jisté, kolik zúčastněných osob je stále na svobodě. Některé titulky upozorňují na potenciální korelaci mezi klesajícím trendem BTC v roce 2019 (který začal přibližně ve stejnou dobu jako zastavení PlusToken) a zjevným dumpingem coinů z PlusToken.

PlusToken 6. března přesunul další BTC

Data z období před několika dny ukazují, že značné množství finančních prostředků bylo přesunuto z peněženek, o nichž se předpokládá, že jsou spojeny s PlusToken podvodem.

ErgoBTC na Twitteru 6. března poznamenal, že zhruba 13 000 BTC bylo převedeno do mixérů.

O necelých 24 hodin později klesla cena BTC z 9 200 USD na 8 850 USD. Cena BTC pak pokračovala až na cenu 7 930 USD.

Jiní odborníci však vidí spíše korelaci s běžnými trhy, což by dokazovalo, že investoři se začali uchylovat ke stabilnějším aktivům.

Závěr

Korelace mezi pádem ceny BTC v době, kdy PlusToken byl zastaven, samozřejmě možná je. Zároveň je však i možné, že obchodníci se chtějí uchýlit k „bezpečnějším“ aktivům. Já osobně se přikláním k první možnosti. Co si o tom myslíte vy?


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: