Podvody a finanční pyramidy v kryptoměnovém světě

5
(5)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Ačkoli jsou kryptoměny odvětvím poměrně mladým, objevilo se v tomto prostoru spousta podvodů. My se blíže podíváme na 3 TOP Ponzi schémata, která otřásla kryptoscénou.

Krypto a zločin

Vedle očividných výhod, které kryptoměny poskytují jejich uživatelům v podobě anonymity, dostupnosti, snadného použití a nízkých nákladů na transakce, mají kryptoměny i své stinné stránky, které brání jejich globálnímu přijetí. Hlavní z nich je spojení mezi kryptem a zločinem.

Každý, kdo i jen povrchně zabrousil ke kryptoměnám, ví, že Bitcoin (BTC) stále zůstává populární platební metodou mezi podvodníky a zločinci na darknetu. Nejen Bitcoin, ale i další kryptoměny se za tento krátký čas staly pohodlným nástrojem pro praní špinavých peněz, vyhýbání se daním a podvádění investorů.

Ponzi schémata

V dnešním článku budeme mluvit o nejznámějších pyramidových podvodech, v jejichž sítích skončily miliony investorů, kteří zde přišly o miliardy dolarů. Tyto společnosti fungovaly na principech Ponzi schémat, pojmenovaných po italském podvodníkovi počátku 20. let.

Tyto pyramidy nic nevyrábějí ani neposkytují žádné služby. Jediné co dělají, je propracovaný síťový marketing, kde každý člen této pyramidy zve další členy, kteří zvou další a další atd.

Jediní lidé, kterým se podaří na tomto podvodu vydělat, jsou samozřejmě organizátoři a také pár prvních investorů, kterým se podaří včas si vybrat své peníze. Zbývajícím účastníkům pyramidy pak zůstanou jen oči pro pláč, zůstanou bez peněz, s dluhy a v případě kryptoměn také bez cenných mincí.

Tři Ponzi schémata

OneCoin

OneCoin je považován za jednu z největších kryptopyramid, která fungovala od roku 2014 do roku 2017. Tato pyramida podvedla asi 3 miliony lidí, ze kterých vylákala kolem pěti miliard dolarů. Zakladatelkou OneCoin byla bulharská podvodnice Ruzha Ignatova a pyramida fungovala na bázi klasického Ponzi schématu, kde účastník obdrží odměnu za každou další pozvanou osobu.

Filosofie této pyramidy byla jednoduchá. Investory přesvědčovala o tom, že se OneCoin brzy stane největší a nejvlivnější kryptoměnou světa a zcela nahradí a předčí i samotný Bitcoin. Dlužno ještě dodat, že tato mince neměla ani svůj blockchain.

První varování před tímto projektem přišlo z Bulharska, kdy tamní vláda zveřejnila rizika spojená s investicemi do tohoto projektu, neboť se nejednalo o finanční nástroj a projekt nebyl kontrolován regulačními orgány. Důsledkem toho bylo, že pyramida opustila zemi a odmítla spolupráci s bulharskými bankami.

Vzápětí však přichází varování před tímto projektem i z Velké Británie, Rakouska a Thajska. Itálie a Německo dokonce zakázaly OneCoin činnost a zablokovaly jejich účty. Důsledkem toho bylo, že se Ignatova nezúčastnila ohlášeného setkání s investory v Lisabonu a od té doby ji už nikdo neviděl a není ani známo, kde by se v současné době mohla nacházet.

Spojené státy obvinily Ruzhu Ignatovou z podvodu a praní špinavých peněz, za což jí hrozí 25 let ve vězení. Mezitím se policistům podařilo zatknout několik spolupracovníků Ignatové, mezi nimiž je i její právník, bratr a bývalý obchodní partner.

BitConnect

Tento pyramidový systém fungoval od roku 2016 do roku 2018, byl vytvořen neznámými vývojáři a vedený mužem pod pseudonymem Satao Nakamoto. Investoři si museli zakoupit BCC žetony a uzamknout je na speciální platformě, na které pak měl obchodní bot automaticky vydělávat.

Investorům byly přislíbeny zisky ve výši 40% za měsíc a podle sdělení organizátorů BitConnect mohl každý investor za investici 1 000 USD očekávat za tři roky zisk ve výši 50 milionů dolarů.

Prvním kritikem této pyramidy byl Vitalik Buterin, spoluzakladatel kryptoměny Ethereum, který upozornil na to, že příslib 1% zisku za den je typickým Ponzi schématem. K jeho kritice se později připojili i Mike Novogratz a zakladatel Litecoinu (LTC) Charlie Lee. Zároveň s tím požádala vláda Velké Británie organizátory BitConnect, aby společnost odhalila svůj obchodní model. Ani to však nezabránilo podvodníkům v účasti na dalších kryptografických akcích a v přilákání nových investorů.

Celý tento příběh byl ukončen až ze strany amerických úřadů. Společnost BitConnect byla označena za finanční pyramidu a byla jí zakázána další činnost, To vedlo k poklesu ceny tokenu BCC o 90% a investoři tak zaznamenali ztrátu 3,5 miliardy dolarů. Dopadnout se podařilo pouze jednoho z organizátorů pyramidy, který následně skončil za mřížemi. Divayesh Darji, šéf indické pobočky BitConnect, byl ovšem v roce 2019 propuštěn na kauci.

PlusToken

Tato nejmladší a největší finanční pyramida posledních let vznikla v roce 2018, byla inzerována v čínském WeChat a investorům slibovala zhodnocení v řádu 10%-30% za měsíc. Do tohoto programu postupně vstoupily asi 4 miliony lidí.

V tomto případě však spravedlnost předstihla organizátory systému a před rokem bylo na žádost čínských úřadů šest z nich zatčeno. Ovšem 3 miliardy dolarů, které investoři do projektu vložili, nemohly být vráceny a zůstávají stále v držení zbylých členů týmu PlusToken.

V červnu 2020 došlo k přesunu 26 316 339 EOS tokenů (v té době v hodnotě 67 milionů dolarů) souvisejících se schématem PlusToken do anonymní kryptografické peněženky. Tato transakce byla zaznamenána službou Whale Alert. O několik dní později se podvodníci pokusili přesunout 789 500 ETH, ale pohyb těchto odcizených finančních prostředků byl dočasně pozdržen v souvislosti s přetížením sítě Ethereum. Převod 186 milionů dolarů ze známé adresy Etherea byl později rozdělen do 50 různých transakcí, což bylo možná pokusem k zamaskování této aktivity. Tato aktivita byla opět monitorována službou Whale Alert.

Závěr

I když tyto pyramidy prakticky ukončily svou činnost, neustále se objevují jejich různé “reinkarnace”, které přitahují nezkušené investory. Vlády jednotlivých zemí nemohou navždy chránit své občany před takovými systémy, protože zákaz vyžaduje důkaz o trestném činu.

V tomto případě je nejlepší obranou bezpochyby znalost. Kdyby si každý dokázal uvědomit obrovské ziskové marže, které firmy přislíbily výměnou za investice jako červenou vlajku, nikoli jako zlatý důl, bylo by na světě výrazně méně podvodníků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img