Nenechte se připravit o peníze, aneb 5 varovných signálů, že se chystáte investovat do scamu (1. část)

0
(0)

Nikdo nemá radost, když přichází o své těžce vydělané peníze, ale určitě se to už mnohým z nás stalo. Ať už se jednalo o výhodnou koupi, kdy jste zjistili, že reálná hodnota zboží je pouhý zlomek ceny, kterou jste za “naleštěný prd” zaplatili, nebo jste třeba investovali do nějakého zajímavého projektu či nápadu a pak pochopili, že to celé byl jen podvod.

To platí zejména při investování do vysoce rizikových aktiv, jako jsou akcie nebo kryptoměnové projekty. Někteří se je nebojí označit přímo termínem hazard.

Těžce nabyté zkušenosti

Bez ohledu na to, jaké termíny budeme používat, tak platí, že jakmile se více seznámíte s investováním do konkrétní oblasti, začnete mezi projekty identifikovat určité vzorce. Ty vám mohou napovědět, jestli má projekt šanci na úspěch, nebo skončí průšvihem.

Přinášíme vám pět varovných signálů, kterých jsme si všimli u kryptoměnových projektů, které skončily buď neúspěšně nebo přímo podvodně.

Jako zástupce všech těchto projektů jsme vybrali společnost BitConnect s jejich tokenem BCC. Pokusíme se na jejich příkladě ilustrovat, jak tyto varovné znaky podvodu odhalit dříve, než bude pozdě.

“Jediný problém, který se zakladatelé Bitconnectu snažili vyřešit, bylo to, jak pro sebe získat co nejvíce peněz. Jen proto toto pyramidové schéma vzniklo”

1. Nedostatek skutečné užitečnosti či potřeby

To, zda má projekt skutečnou užitečnost je pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při rozhodování o investování. Existuje příliš mnoho projektů, které v tomto ohledu selhávají, neboť předpokládají, že z důvodu, že něco vytvoříte, si to lidé koupí. To je samozřejmě naprosto falešný předpoklad.

Bitconnect požadavek skutečné potřeby nesplňoval. Jejich úvěrová platforma vyžadovala, aby uživatelé půjčovali a směnili své Bitcoiny za nativní token Bitconnectu – BCC. Za to získávali odměnu (v průměru jedno procento denně) v tokenu BCC. Pokud by investor chtěl tyto příjmy vložit na svůj bankovní účet, musel by je nejdříve směnit zpět na BTC a následně na USD. V podstatě se jednalo pouze o převádění peněz z jedné formy na druhou společně s pobídkou získat další úroky v závislosti na tom, jak velký byl počáteční vklad uživatele.

Na půjčovací platformě BitConnect tedy nebylo vůbec nic revolučního či inovativního a ani to neřešilo žádnou skutečnou potřebu. Chytrým svázáním svého tokenu BCC s výpůjční platformou sice “vymysleli smysl” jejich tokenu, ale nedosáhli jeho globálnějšího využití. Každý investor do projektu si měl položit tu základní jednoduchou otázku:

Závěr

Nemá smysl si nic nalhávat, ve světě jde většinou jen o peníze a v oblasti (nejen) kryptoměn se pohybuje spousta těch, kteří se budou snažit vás o ně připravit. BitConnect byl jedním z největších kryptoměnových podvodů v historii a my si na jeho případu ukážeme i v dalších dílech, jaké konkrétní otázky by si měl investor položit, než se rozhodne své těžce vydělané peníze někam svěřit. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img