Připomínají kryptoměny šedou ekonomiku?

4.8
(13)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Trh s kryptoměnami se za posledních deset let výrazně rozrostl a Bitcoin je největší kryptoměnou na trhu. Mohou však kryptoměny připomínat spíše šedivou ekonomiku?

Kryptoměny jako „shadow money“

Ačkoliv kryptoměny byly zpočátku považovány za platidlo užívané kriminálními živly na darknetových tržištích, mnoho průzkumů tyto domněnky vyvrátilo. Jen malé procento Bitcoinů je použito k nelegálním transakcím na dark webu.

Mezi další obavy patří velký úspěch kryptoměn, které nejsou regulovány vládními institucemi. V polovině května byl publikován výzkum ze Stanford Graduate School of Business, který poukazuje na kryptoměny jako tzv. „shadow money“ neboli stínové peníze.

V dokumentu stojí:

„Federální rezervní systém Spojených států amerických umožňuje šíření stínových peněz prostřednictvím tolerantního přístupu ke třem základním funkcím měnové politiky, bankovního dohledu a regulacemi nad platebními systémy.“

Bitcoin se objevil jako alternativní forma peněz a plateb s decentralizovanou povahou po velké finanční krizi konané v roce 2008. Kryptoměny se staly postupem času tak populární, že mnoho nadnárodních korporací jako Facebook plánuje vstoupit na kryptoměnový trh.

Mnoho regulátorů po celém světě má tak strach, že se podobné projekty nadnárodních korporací mohou lehce zneužít k praní peněz. Za posledních pár let se také hojně diskutuje na téma digitální měny vydané centrální bankou (CBDC). V dokumentu Stanford Graduate School of Business dále stojí:

„CBDC jsou nyní v konceptech několika centrálních bank. Aktuálně se jedná o koncept, o kterém lidé často diskutují. Hlavním tématem je budování bezpečnějšího finančního systému.“

Závěr

Ačkoliv kryptoměny stále figurují na dark webu jako možné platidlo, transakce tvoří pouze malé procento a netvoří tak šedou ekonomiku, jak někteří bankéři tvrdí. Kryptoměny si získaly takovou popularitu, že mnoho předních analytiků centrálních bank očekává v tomto desetiletí výraznou adopci krypta.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img