Obchodníci s dluhopisy se připravují na riziko, že inflace podpoří sázky na zvýšení sazeb

4.8
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Obchodníci s dluhopisy zvyšují sázky na to, že Federální rezervní systém se zvyšováním úrokových sazeb ještě neskončil. Příští týden pomůže určit, zda mají pravdu.

Měsíční zpráva o indexu spotřebitelských cen ve středu poskytne nejnovější informace. Především o tom, jak daleko bude muset centrální banka ještě zajít, aby se inflace vrátila ke svému cíli. Je pravdou, že ekonomika vzdoruje chmurným prognózám a ceny energií rostou. Ekonomové proto předpovídají největší měsíční skok za posledních 14 měsíců. Swapový trh dokonce oceňuje riziko, že bude ještě vyšší, než se očekává.

Ceny státních dluhopisů

Tyto údaje mohou přinést nový otřes na trh státních dluhopisů, který rostl překvapivě silným tempem. Investoři se tak připravují na to, že měnová politika zůstane přísná ještě déle, než se předpokládalo.

Náznaky ochlazení trhu práce podnítily optimismus, že Fed už možná zastavil. Obchodníci s futures stále vidí zhruba 50% šanci, že v listopadu ještě jednou zvýší sazby. Jejich skepse, vyplývá ze zasedání 19. a 20. září, po kterém Fed ponechal sazby na stejné úrovni. To způsobilo, že státní dluhopisy zaznamenaly třetí roční ztrátu v řadě. Jejich výnosy se pohybují poblíž nejvyšších úrovní od doby před finanční krizí v roce 2008.

Fed: vyhlídky do budoucnosti

Leslie Falconio je vedoucím oddělení strategie zdanitelných aktiv s pevným výnosem ve společnosti UBS Global Wealth Management. Falconio tvrdí, že ,,údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny příští týden, by mohly poskytnout trochu více informací” o pravděpodobném vývoji Fedu. ,,Neočekáváme, že by se Fed pohnul v září. Ale i když od této chvíle říkáme, že se nepohne ani v listopadu – opravdu je třeba dávat tomu šanci 50/50.”

Tempo inflace zůstává tvrdošíjně nad dvouprocentním cílem Fedu, přestože se z loňského čtyřletého maxima prudce snížilo.

Podle mediánu odhadů ekonomů oslovených agenturou Bloomberg se očekává, že tempo růstu indexu spotřebitelských cen v srpnu zrychlilo na 3,6 % oproti předchozímu roku. I když jádrový ukazatel – který odečítá náklady za potraviny a energie – zmírnil zpět na 4,3 %. Na meziměsíční bázi se však předpokládá, že celkový index CPI vzroste o 0,6 %. Jedná se o největší skok od června 2022, kdy inflace dosáhla svého vrcholu.

Výroky představitelů Fedu

Představitelé Fedu opakovaně zdůraznili, že si nadále uvědomují proinflační rizika. Zmínili také, že možná budou muset udržovat úrokové sazby na vyšší úrovni i poté, co je přestanou zvyšovat.

Prezident newyorského Fedu John Williams ve čtvrtek uvedl, že měnová politika je “na dobrém místě”. Ale taky, že úředníci budou muset analyzovat údaje, aby se rozhodli, jak dále postupovat.

Fed v červenci zvýšil svou základní úrokovou sazbu do rozpětí 5,25 až 5,5 %. Jedná se o nejvyšší úroveň za posledních 22 let. Stalo se tak poté, co v červnu držel sazby na stejné úrovni. Politici nevyloučili možnost dalšího zvýšení sazeb v letošním roce. Předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil, že jejich postup závisí na příchozích ekonomických údajích.

Co tvrdí agentura Bloomberg Economics

Očekáváme, že celkový měsíční index spotřebitelských cen zrychlí na 0,6 % (oproti 0,2 % v červenci) v důsledku vyšších cen benzinu a v meziročním srovnání dosáhne 3,6 % (oproti 3,2 %). Trh může dojít k závěru, že Fed bude muset zvýšit úrokové sazby, ale podle nás je to špatný závěr.

Tvrdí Anna Wong, hlavní ekonomka

To způsobilo, že trh s dluhopisy je v napětí, protože s každým dalším klíčovým údajem se obchodníci snaží zjistit, zda sazba Fedu již dosáhla svého vrcholu. Příští týden by neměly zaznít žádné komentáře představitelů Fedu, kteří obvykle před svými zasedáními mlčí.

Trh se také snaží odhadnout, jak moc bude Fed v příštím roce schopen uvolnit politiku vzhledem k síle ekonomiky a přetrvávajícím inflačním tlakům. Futures jsou oceněny tak, že referenční sazba centrální banky skončí v roce 2024 kolem 4,4 %. Což je výrazně nad zhruba 2,5% sazbou, kterou experti považují za neutrální vůči hospodářskému růstu.

Dluhopisový trh se také potýká se záplavou prodejů nových dluhopisů na pokrytí bobtnajícího deficitu federálního rozpočtu. To podporuje tlak na růst dlouhodobých výnosů. Investoři se stahují z investic do dlouhodobých dluhopisů. Sázejí na to, že se jejich výnosy vrátí z krátkodobého hlediska poté, co Fed opět přejde k uvolnění měnové politiky.

Trh státních dluhopisů se “nyní nachází v oblasti vrcholu amerických výnosů”, uvedl William Marshall, vedoucí oddělení strategie amerických sazeb ve společnosti BNP Paribas. Přesto podle něj případná nadcházející rally na státních dluhopisech ,,nepovede k výraznému poklesu výnosů s delší splatností”, což podpoří strmější výnosovou křivku do roku 2024.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek

“Jejich skepse, vyplývá ze zasedání 19. a 20. září, po kterém Fed ponechal sazby na stejné úrovni.” Podle mého kalendáře je dnes 12. září 😉

spot_img