Tento týden bylo v kryptoměnách rozhodně na co se dívat. Na bitcoinu došlo dokonce čtyřikrát k jevu zvanému squeeze
a kurz ceny to rozhodně nenechalo klidným. Graf zatím maluje zelenou týdenní svíci a většina obchodníků má na bitcoinu otevřené dlouhé pozice. Projdeme dnes spolu opět grafy na různých časových pohledech a zjistíme, zda se nám tam nevytváří nějaká zajímavá formace.
Začneme s hodinovým grafem. Tento týden nebyl zase až tak makroekonomicky zajímavý, ale hodně se řečnilo. Konkrétně členové Fedu měli tento týden proslovy snad všichni a Jerome Powell dokonce opakovaně. A stále to mělo na trh vliv. V úterý ráno zveřejnila druhá největší ekonomika světa svojí obchodní bilanci. Export výrazně poklesl a import se naopak nečekaně navýšil. Graf to poslalo na chvíli níž, ale odpolední proslovy členů Fedu spustily první squeeze krátkých pozic na bitcoinu. Cena se tak dostala nad 35 000 USD.
Squeeze na bitcoinu přineslo vyšší volatilitu
Ve středu večer měl proslov Jerome Powell, předseda Fed. Po jeho skončení nastal pozvolný růst až do čtvrtka ráno. Tam přišly další informace z Číny a jejich inflace ohlásila meziroční pokles. Trhy to nečekaly a spustilo to další squeeze na krátkých pozicích. Ceně bitcoinu to pomohlo nad hranici 36 000 USD. Ještě odpoledne přišel další squeeze pro krátké pozice a kurz ceny bitcoinu se téměř dostal na 38 000 USD. To spustilo ale evidentně další algoritmy a přišel i čtvrtý squeeze. Tentokrát ale na dlouhých pozicích. Cenu to srazilo opět pod 36 000 USD. Likvidace byly vysoké na obou stranách.
Večerní proslov Jerome Powella již nic nového nepřinesl a tak kurz jen tak lehce rostl. V pátek večer burza CME uzavřela na 37 555 USD. Aktuálně se pohybujeme pod touto hladinou a je tedy pravděpodobné, že tento gap ještě dnes večer nebo zítra smažeme. Relative Strength Index (RSI) se pohybuje ve středovém pásmu, což odpovídá tradičně klidnému víkendu.
Na čtyřhodinovém grafu si můžeme všimnout pokračující medvědí divergence. To je signál, který by nás měl varovat před možnou korekcí. Ani čtvrteční opakovaný squeeze obchodníků nedokázal dostat RSI indikátor do vyšších hodnot.
Denní RSI bitcoinu je stále v překoupeném pásmu
Na denním grafu jsem nechal vyznačený Fibonacciho retracement z minulého týdne. Vidíme, že se kurz pokusil dostat na hladinu 127,20 %, ale byl zamítnut. Nyní se nacházíme v období víkendu, takže se cena moc nepohybuje, ale s ohledem na celkově nižší objemy tohoto týdne lze říci, že se trh začíná uklidňovat. Případný další růst by mohl jít na 38 100 USD. Oscilátor ADX sice stále signalizuje trend, ale relativně vyšší hodnota indikátoru ATR by mohla předpovídat blížící se možný konec. Pokles by mohl dostat cenu na 35 500 USD nebo 33 400 USD.
Na týdenním grafu máme již čtyři týdny po sobě zelenou svíčkou. Aktuálně se pohybujeme v historicky významném pásmu a 50týdenní, 100týdenní i 200týdenní klouzavé průměry pod námi tvoří případné supporty. Slabé objemy by mohly signalizovat možné varování. Indikátor RSI je v překoupeném pásmu, ADX se blíží signalizaci slabého trendu a vysoké ATR varuje před změnou. To vše by podle mého názoru mělo opět sloužit jako varování.
Varování ale evidentně nikdo nebere v potaz. Do rozhodnutí o schválení nebo neschválení spotových bitcoinových ETF máme již jen něco pod dva měsíce a halving již také všichni vyhlíží. Při pohledu na Funding rate bitcoinu vidíme, že je skoro na všech burzách červený. To znamená, že většina obchodníků s deriváty má aktuálně otevřené dlouhé pozice a věří dalšímu růstu.
Co nás nas bitcoinu čeká?
Tento týden byl rozhodně zajímavý a každý den se bylo na co dívat. A zase bude. V úterý odpoledne nás čekají inflační data Spojených států a ve středu maloobchodní tržby Číny a Spojených států. To může trhy zase pěkně rozkolísat. Při pohledu do knihy objednávek je vidět, že se nám likvidita přesouvá na 36 000 USD.
Internetoví analytici srovnávají současnou situaci s rokem 2020 a očekávají po halvingu dosažení nového all-time high (ATH).
Celkově se dá říci, že na trhu panuje dost chuť nakupovat. Celková tržní kapitalizace kryptoměn roste před očima a Fear & Greed index ukazuje jednoznačnou chamtivost.
Závěr
Co si z toho odnést? Technická analýza grafů bitcoinu nás varuje před možnou potenciální korekcí. Ale na trh teče obrovské množství nových peněz, FOMO drží chamtivost lidí vysoko a marketingové články o skvělém bitcoinu zaplavují mainstreamová média. Makro tedy tlačí na růst a většina obchodníků drží dlouhé pozice.
Osobně ale raději tento týden nebudu žádné pozice otevírat. Věřím v dlouhodobou kvalitu investice do bitcoinu, ale zároveň jsem si vědom toho, že většina se často mýlí. Moje spotové nákupy z počátku roku nyní nesou příjemné ovoce, ale technicky očekávám příchod korekce. Když bych otevíral nějakou pozici, tak spíše krátkou a na hladině pátečního uzavření burzy CME (kolem 37 500 USD). Páku bych s ohledem na současnou volatilitu volil nižší a dobře si nastavil stop-loss signál. Ale to je jen můj názor a pro vás se nejedná ani o investiční radu nebo jakékoliv doporučení. DYOR.
Díky.
Rádo se stalo.
ATH je zatím daleko..
Do halvingu zbývá cca 150 dní a část analytiků nové ATH s ním dost spojuje. Uvidíme, jaká bude realita. Trh kryptoměn je ještě dost mladý a množství situací nastává úplně poprvé. A poslední slovo má většinou makro.
K novému dlouhodobému ATH zatím na BTC vždycky došlo min 1 rok po halvingu. Zaítm nevidím důvod proč by tomu nyní mělo být výrazně jinak.. Vidím to optimisticky. 😀
Prilitne to ani nebudete vedet jak 😀
Pokud myslíte proražení dosavadního ATH tak s tím bych i souhlasil, nicméně bude třeba tomu dát ještě čas, není kam spěchat.. Před halvingem bych to neočekával.