Nízká likvidita – největší problém decentralizovaných burz

5
(1)

Decentralizované burzy postupně dokončují fázi výzkumu a vývoje a krok za krokem se snaží získat první uživatele. Zároveň ale narážejí na významný problém, a tím je likvidita.

Řečeno jednodušeji – jestliže chcete mít dostatečný počet uživatelů, a tím pádem také dosáhnout požadovaného úspěchu, potřebujete likviditu.

Order book depth

Zaběhnuté centralizované burzy tento problém povětšinou vyřešily dohodami s tvůrci trhu. Jde o firmy, které vypisováním opačných kontraktů zabezpečují právě zmiňovanou likviditu trhu. Stimuly, které jim burzy poskytují, se obyčejně vyskytují ve formě slev či odměny, za což má potom burza záruku, že obchodníci zachovají „order book depth“. Tímto pojmem se označuje míra počtu otevřených objednávek na nákup a prodej, které se zobrazují jako order book – kniha objednávek.

Mohlo by vás zajímat: Top 10 kryptoměn podle GitHub a Darpal ratingu

V případě decentralizovanýh burz je důležité podotknout, že obchodování na těchto platformách je možné pouze s kryptoměnami. To znamená, že lidé nemohou nakoupit preferovanou digitální měnu za klasické měny (fiat). Tím pádem musejí navštívit klasickou burzu, kde si nakoupí Bitcoin či Etherem, a za ně už budou moct realizovat svoje obchody na decentralizovaných burzách. To samozřejmě ztěžuje celý proces především pro nováčky.

Daniel Cawrey, výkonný ředitel společnosti Pactum Capital, to vysvětluje slovy:

„Většina investorů/obchodníků je podezřívavá vůči Bitcoinu. Takže nechat je trápit se s dalšími komplikacemi, aby obchodovali na decentralizované burze s nízkou likviditou, může způsobit, že je tato nabídka neosloví.“

AirSwap přináší bulletin board-style system

AirSwap, decentralizovaná burza, založená obchodníkem společnosti Virtu Financial, Michaelem Ovedem, má však jiný přístup. Tato platforma vsadila na „bulletin board-style system“ (systém elektronických vývěsek, které jsou rozdělené podle témat a do kterých mohou uživatelé přispívat). Díky němu mohou obchodníci na AirSwapu komunikovat přímo mezi sebou.

Tip: Jestli chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD zdarma za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Platforma nahrazuje tradiční knihy objednávek vyhledávačem, kterému se říká indexer. Jím mohou obchodníci oznámit svůj záměr nakoupit nebo prodat. Zájemce si je může následně vyhledat pomocí smart kontraktů. V současnosti se na AirSwapu obchoduje 25 tokenů s vyhlídkou na přidání dalších.

Se zajímavou myšlenkou přišla i společnost CyberNetwork, která začala fungovat teprve minulý měsíc. Stejně tak upustila od order booku a namísto něj uplatňuje vlastní Kyber Smart kontrakt.

Spoluzakladatel společnosti CyberNetwork, Liu Luu, oznamuje:

„Problém likvidity řešíme tím, že oslovujeme tvůrce trhu, čímž umožňujeme každému, kdo má větší množství nečinných aktiv, získat větší zisk vytvářením trhu na naší platformě.“

Závěr

Pokud bychom měli ve zkratce shrnout přínos decentralizovaných burz, mohli bychom předně zmínit především anonymitu, žádnou potřebu centrálního serveru a nevyžadování osobních dokladů při registraci. Na druhé straně je tu však i jedno markantní negativum v podobě nízké likvidity. Doufejme však, že i s tímto se dokáží decentralizované platformy popasovat a přinesou nové možnosti a taktéž konkurenci na poli burz obchodujících s kryptoměnami.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Video nabité informacemi z dílny Kryptomagazínu je TADY. Pokud se vám zalíbí, nezapomeňte na odběr našeho YouTube kanálu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img