[NÁZOR] Poučka „investuj, co můžeš ztratit” je nesmysl – raději investuj chytře

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V kryptosvětě existuje celá řada úskalí a pastí, kterým se musíte naučit vyhnout, pakliže nechcete o všechny své peníze přijít. Je to tak zlé, že se dosud jen málo tradičních investorů rozhodlo tato aktiva zařadit do svého portfolia. A řada těch, kteří to udělali, bere kryptoměny jen jako spekulaci, a to velmi rizikovou. Tak nějak se nám tu uhnízdila poučka „investuj jen to, co si můžeš dovolit ztratit”. Dle mého názoru je to nesmysl a v tomto článku vám vysvětlím proč.

Kryptoměny coby riziková spekulace

Nerad to říkám, ale trh kryptoměn je opravdu vysoce rizikovým místem. Nejde jen o to, že jsou extrémně volatilní a jejich dlouhodobý trend nabírá prudkých a strmých výkyvů ceny. O mnoho horší jsou problémy s podvodnými projekty a neustálá přítomnost hackerů, kteří pracují na tom, jak nás oškubat.

Nedávný hack Cryptopie je jen jedním z mnoha důkazů toho, že zde o své peníze skutečně přijít můžete. Samozřejmě nelze opomenout také velké množství projektů, které zcela zřejmě nemají žádnou budoucnost, ale přesto je jejich cena poměrně vysoká a v kapitalizaci dosahují klidně statisíců až milionů dolarů. Přitom byste něco lepšího možná vymysleli během ranní toalety.

Co se snažím říct je, že ztráta peněz investovaných do kryptoměn skutečně není nereálná. Tak jak to, že je zmiňovaná poučka nesmysl, říkáte si? Hned se k tomu dostaneme.

Je to jen rádoby právní ochrana

Protože ve skutečnosti se nejedná o ochranu investorů, ale o spíše pokus, chránit se před případnými právními následky jejich ztráty. To je na jednu stranu zcela legitimní. Žijeme v době, kdy se dá právně napadnout kde co, zejména pak v USA, odkud k nám neustále proudí příliv nových trendů. Jde ale o to, že bychom to měli rozlišovat a více přemýšlet o tom, co si to vlastně vzájemně doporučujeme.

Investuj jen to, co můžeš ztratit

Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co se touto větou, primárně určenou pro nováčky, vlastně říká. Jako bychom předem očekávali, že nováček o své peníze přijde. Říkáme mu, že má investovat, jak to má udělat a zpravidla pak připojíme, aby investoval to, o co je ochotný přijít. Nevím jak vy, ale pokud bych skutečně očekával, že investované peníze ztratím, raději bych je utratil nebo někomu daroval.

Je to takové falešné. Všichni investoři přece očekávají, že se jejich investice zhodnotí, a proto to dělají. Kdybychom měli investovat jen to, co chceme ztratit, tak by to bylo nic, nebo opravdu jen hodně malá částka. Ve skutečnosti tuto větu jen vzájemně kopírujeme, ale sami se jí neřídíme, jinak bychom tu nebyli. Kdybychom si mysleli, že kryptoměny znamenají ztrátu, tak se jimi vůbec nezabýváme a nic si ani vzájemně neradíme, natož tak investovat.

Proč to vlastně řeším

Dospěl jsem k tomu názoru, že je to z psychologického hlediska zcela špatně a nikdo by neměl „investovat to, co může ztratit.” Jako bychom tou větou sami sobě říkali, že je to sice moc pěkné, technologie super, Lambo atd., ale ve skutečnosti své peníze ztratíme. Za sebe jsem se proto rozhodl, že už ode mě tuto větu neuslyšíte.

Místo toho bych každému doporučil, aby, pokud se tak rozhodne, do kryptoměn investoval způsobem, který minimalizuje riziko ztráty v případech, jako jsou hacky burz, podvodné projekty, ztráta v důsledku vlastní chyby, phishing atd. A dále, aby nikdo k investici nepoužíval peníze, které patří někomu jinému, popř. peníze, které nepatří do rozpočtu na investice (zejména pak peníze na nájem apod.). To jsou totiž rady, kterými se sám skutečně snažím řídit, a proto mi dává smysl, je šířit.

Závěr

Všichni investoři, kteří přicházejí nebo již přišli na kryptomarket, se snaží zhodnotit svůj kapitál. Osobně si velice vážím té možnosti, že můžu psát články pro vás a dělám to tak, abych si za svou tvorbou mohl stát. Poučka „investuj jen to, co si můžeš dovolit ztratit” může být míněna dobře, ale všichni jistě cítíte ten rozpor, který přináší. Ve skutečnosti se tím řídit ani nedá, protože to byste nemohli investovat prakticky nic.

Ztráta je možná vždy, nejen na kryptomarketu, ale z psychologického hlediska bychom měli myslet především na to, jak dosáhnout zisku. A přiznejme si, že kvůli tomu tady přece většina z nás je. Soustřeďme se tedy spíše na to, jak riziko eliminovat, než se s ním smiřovat, souhlasíte?

-Kytka

Doporučení redakce

[HODL] Je čas na domácí úkoly – Bezpečnostní zásady, které vás ochrání před krádeží

Co číst dále?

Blíží se konec kryptoměn? Pět hlavních důvodů, proč tomu tak není

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Tak jistě. Ono je myšleno a říká se to preventivně, aby někoho náhodou nenapadlo investovat najednou do kryptoměn nějaké zásadní množství peněz, což je za stávající situace opravdu hrubá chyba. Každý investuje samozřejmě pro zisk, ale to vědí úplně všichni. Ona věta je pouze psychologickou pomůckou. Nedá se brát přeci doslova. 😉

Lukas

Často se dokážu nad spoustu věcí povznést, ale po přečtení článku musím reagovat. Článek je s prominutím blábol. Samozřejmě že poučka platí a vůbec není v rozporu s tím že se investuje za účelem zisku. Riziko je tu vždy, můžeme jej snížit ale nikdy jej 100% neodstraníme. Poučka říká že máme nějakou sumu peněz, ze kterých musíme pokrýt běžné potřeby a zbytek, který bezprostředně nepotřebujeme, můžeme investovat. Pokud však nám nic nezbývá tak je hloupost investovat, obzvláště do něčeho tak rizikového jako jsou kryptomeny. Ztráta samozřejmě bolí vždy ale při dodržení této poučky není likvidační.

Chose

Nedal si žiadny argument prečo by to bol blabol ,ja sam tu poučku používam dlho a náhodov je toto nový zaujímavý pohľad na nu, uz to že sa nad ňou človek zamysli je dobrý smer . Diky

Lukas

Jaký chceš argument? Již v úvodu je napsáno ze poučka je nesmysl. To je podle mě blábol. Pokud investujes chytře, tak se v první řadě touto poučkou řídíš. Vyčleníš si peníze, které si můžeš dovolit ztratit a až následně je investujes chytře. Tím nezpochybňuji důležitost pozitivního myšlení ale ta poučka proste platí .

Václav

„I ten největší filozof se často neubrání nějaké blbosti.“ — Jaroslav Hašek

satanjel

Článok síce neodporúča investovať to čo sme ochotní postradať, ale odporúča neinvestovať peniaze druhých, lebo hackeri a krach.. pre boha veď aký je v tom rozdiel? Za akým účelom vznikol tento článok keď je o jednom a tom istom.. ako to tu niekto spomenul už: len blabol ..len chytanie za slovíčka :/

Boston Lepra

Jaký je rozdíl v tom investuj to co nemůžeš ztratit , přeci když každý týden si podám sportku která stojí full sloupce 160 až 220 kč tak je to stejný , investuji do něčeho kde doufám že snad či možná ale většinou přijde velké hovno.Znám lidi co hrají 20 let pravidelně a hovno vyhráli když to sečteš 4 krát v měsíci po celou dobu tak to dělá pěkný balík a takových snílků je spousty .A jak si vezmu že takový skeptičtí hlupáci se smějí kryptoměnám a nazývají je i scam , pyramidou či letadlem a podobným nesmysly ale že většina tupých skeptiků sponzoruje svými sázkami loterijní společnosti u kterých máš prakticky nulovou šanci na zisk o proti investici do krypta je opravdu nepředmětné .Scam jsou spíš loterijní společnosti které dávají falešnou iluzi na zbohatnutí (i když některé kryptoměny tomu dávají taky , takový XRP je toho holým důkazem ).

Petr

Je samozřejmě že krypto trh je rizikový a proto by bylo dobré zvážit zda do něj vstupovat či nikoli ale ženě nad touha rychlého zisku . Pokud by tak nebylo a máme řešit chytré je chytřejší investovat do nějakých nebudu konkrétní celosvětových silných fondů. Proč to neděláme když jeho chytré? Výnos je ten důvod. Takže jsme chamtivi a vstupuje i fo rizikových investic a pokud se z toho nechceme zbláznit a nebo nechat svou hlavu po vstupu do pozice klamat musime si udèlat pořádek v hlavě a říct si že v rizikových investicích je potřeba počitat se ztrátou.

Chyba investorů je že se dostanou k financím a hledají investice nejlépe v ynosné. Přičemž platí vysoké riziko vysoká ztráta či zisk malé riziko mala ztráta malý zisk .
Proto by si měli potencionální investoři své investice rozdělit příkladně část do nemovitostí,část movité věci , část fondu minimální riziko ,část akciový trh střední riziko a část kryptotrh vysoké riziko kde musím počítat že ve vysokém riziku přijdu o investici. Proto ji předem v hlavě odepíší…

spot_img